MojAndroid

Práve sme spoznali oficiálny dátum predstavenia očakávaného čipsetu pre smartfóny s operačným systémom Android, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. Pôjde o to najvýkonnejšie, čo v smartfóne s týmto systémom môžete mať. Informáciu priniesol portál Xiaomiui.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 bude predstavený v novembri

Qualcomm zvykne svoje novinky predstavovať na exotickom Havaji, v roku 2022 tomu nebude inak. Vybraným najväčším technologickým webom a YouTuberom už rozposlal pozvánky. Predstavenie prebehne počas 15-17 novembra 2022.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Pozvánka na novembrové predstavenie | Zdroj: Xiaomiui

Je možné, že zároveň s predstavením nového čipsetu príde aj nový smartfón. Špeciálny Snapdragon telefón. Podobné zariadenie sme už mohli vidieť so Snapdragonom 888. Pozvaní vtedy mali možnosť pohrať sa s touto novinkou, ktorú bolo dokonca možné oficiálne kúpiť na vybraných trhoch. Hardvér pre toto zariadenie dodal Asus.

Prvé smartfóny s novým čipsetom by malo predstaviť čínske Xiaomi, a to ešte počas tohto roku. S najväčšou pravdepodobnosťou pôjde len o modely určené výhradne pre čínsky trh, ich globálne varianty odhalí začiatkom budúceho roka.

Snapdragon 8 Gen 2 by mal dostať kódové označenie SM8550 a vyrobený by mal byť 4 nm výrobnou technológiou. Teda rovnakou, akou je vyrobený aktuálny model – Snapdragon 8+ Gen 1.

Náš tip
Snapdragon W5 Gen 1 a W5+ Gen 1 pre smart hodinky oficiálne. Výkonnejšie a úspornejšie

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 bude pravdepodobne predstavený o mesiac skôr

29.6.2022

Americký výrobca čipov Qualcomm tradične predstavuje svoj vlajkový čipset na začiatku decembra. Podľa portálu AndroidPolice by však mohol byť chystaný procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 predstavený tento rok už o mesiac skôr.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 má byť predstavený na novembrovom summite

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 bol predstavený vlani 1. decembra, Snapdragon 888 bol zverejnený v rovnaký dátum rok predtým, zatiaľ čo Snapdragon 865 ukázal výrobca 4. decembra 2019. Logicky sa preto očakávalo, že aj Snapdragon 8 Gen 2 bude odhalený v decembri na konci roka. Nové úniky však naznačujú, že Qualcomm môže porušiť tradíciu a predstaviť ho o niekoľko týždňov skôr.

Zverejnený dátum a program Qualcomm Summitu | Zdroj: GSMArena.com

Americký výrobca čipov totiž zverejnil podrobnosti o svojom ďalšom Snapdragon Summite na svojej oficiálnej webovej stránke. Program summitu bol medzitým stiahnutý, ale na základe snímok obrazovky portálu GSMArena sa 3-dňová udalosť má konať medzi 14. a 17. novembrom a v programe bude aj predstavenie Snapdragonu 8 Gen 2.

Čipset bude mať netradičnú konfiguráciu klastrov CPU

Predchádzajúce úniky naznačujú, že Snapdragon 8 Gen 2 bude mať štyri rôzne klastre CPU, vďaka čomu bude mať zložitejší dizajn ako Snapdragon 8 Gen 1. Údajne bude vyžívať jedno procesorové jadro Cortex-X3, dvojicu jadier Cortex-A720, dve jadrá Cortex-A710 a tri jadrá Cortex-A510. Celkovo má teda procesor tvoriť osem jadier v štyroch klastroch v konfigurácii 1 + 2 + 2 + 3.

Na porovnanie, Snapdragon 8 Gen 1 má konfiguráciu 1 + 3 + 4. Tá obsahuje jedno hlavné jadro Cortex-X2, tri Cortex-A710 a štyri Cortex-A510 s nízkou spotrebou. Toto zvláštne usporiadanie CPU sa považuje za pokus spoločnosti Qualcomm zachovať podporu 32-bitových aplikácií (AArch32). 32-bitové aplikácie sa síce postupne vyraďujú, no stále sú hlavnou súčasťou čínskeho trhu.

Očakáva sa, že čipset bude prítomný v množstve vlajkových zariadení čínskych spoločnosti. Americký výrobca čipov sa im preto snaží vyjsť v ústrety. A pretože novším jadrám, ako sú zatiaľ neohlásené Cortex-X3 a Cortex-A720, bude pravdepodobne chýbať 32-bitová podpora, Gen 2 si ponechá dvojicu jadier Cortex- A710 s 32-bitovou podporou.

Náš tip
V júli sa dočkáme viacerých výkonných smartfónov. Ktoré to budú?
22.7.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+