MojAndroid

Deviaty september bol dlhoočakávaným dňom pre fanúšikov značky Apple a vlastne pre všetkých mobilných nadšencov, Android fanúšikov nevynímajúc. Veď svet mobilných technológií je vlastne povestnými spojenými nádobami, ktoré sa navzájom ovplyvňujú. Niet preto divu, že tlačová konferencia Apple zaujala nás všetkých, ktorí sa zaujímame o Android a boli sme zvedaví, s čím novým výrobca príde. Svedčí o tom aj vysoká čítanosť všetkých článkov, ktoré sa týkali noviniek z Cupertina. Aj tohto týždňová nedeľná téma bude teda venovaná práve novým jablčným produktom, ktoré budú v nasledujúcom období ovplyvňovať aj svet Android zariadení.

Náš tip
Apple predstavil iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Majú väčší displej a nový dizajn

Po roku päť dva modely

Apple roky uplatňoval systém jediného aktuálneho modelu, pričom sa súčasne dopredával jeden alebo dva modely z minulých rokov. K zmene došlo vlani, keď sme sa dočkali hneď dvoch nových modelov – regulárneho iPhone 5S a „doplnkového“ modelu iPhone 5C. Pôvodne sa hovorilo, že pôjde o lacný model, ktorým Apple zaútočí v strednej triede mobilných zariadení, jeho cena však bola nakoniec len približne o 100 eur nižšia než u klasického iPhone 5S. Jeho hardvér bol takmer totožný s „vnútornosťami“ iPhone 5 a ten sa tak, trochu prekvapujúco, prestal po roku predávať.

Aj z dôvodu vysokej ceny či plastového tela však bol iPhone 5C bol prijatý trochu rozpačito a svojho priameho následníka sa už tohto roku nedočkal. Apple sa v tomto experimente rozhodol nepokračovať a kto chce farebný nový iPhone, musí využiť ponuku rôznofarebných púzdier, napríklad aj priamo od Apple.

Silikónové obaly iPhone 6

Namiesto toho tu teda máme dva modely iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Ten by sme s jeho 5,5 palcovým displejom mohli ešte donedávna považovať za typický tabletofón, pomaly už však takáto uhlopriečka začína byť bežná aj pre smartfóny.

Viac modelov v ponuke

Dva nové modely sa prejavili v podobe rozšírenej ponuky. Minulý rok to boli ešte stále len tri modely, topmodelom bol samozrejme iPhone 5S, jeho predchodca iPhone 5 z ponuky vypadol a bol nahradený iPhonom 5C. Trojicu uzavieral dva roky starý iPhone 4S, ktorý bol však dostupný už iba s 8 GB úložiskom.

iPhony 2014

Tento rok sa nám ponuka aktuálne dostupných iPhonov prvýkrát rozšíri na viac než tri modely, hoci pochádzajú len z dvoch posledných rokov. K minuloročným iPhone 5C a 5S pribudnú aktuálne iPhone 6 a iPhone 6 Plus.

Väčšie displeje i rozlíšenia

3,5 palcový displej, ktorým boli vybavené prvé generácie iPhonu, patril v tom čase k tým rozmernejším. Postupne, ako displeje smartfónov s Androidom a Windows Phone rástli, sa však veľkosťou prepadával do priemeru až podpriemeru. V Apple však dlho tvrdili, že 3,5 palcový displej je ideálny a pamätným sa stal výrok Steva Jobsa, že nikto si nekúpi veľký telefón.

Náš tip
Samsung si uťahuje z iPhone 6 s veľkým displejom, cituje Steva Jobsa

tweet-samsung-apple

Neskôr, pri príchode iPhone 5 so štvorpalcovým displejom, ho v Apple obhajovali s tvrdením, že je to najväčšia možná veľkosť, ktorá ešte umožňuje obsiahnuť ho na celej ploche palcom ruky, v ktorej je držaný. Zákazníci však stále viac vyhľadávajú smartfóny s veľkými displejmi a tabletofóny a Apple v tomto smere nemal čo ponúknuť. Predstavitelia spoločnosti si to dobre uvedomovali, o čom svedčia aj interné materiály, zverejnené vďaka súdnemu sporu so Samsungom.

Apple sa teda podriadil trendu, inšpiroval sa konkurenciu a uviedol modely s 4,7 a 5,5 palcovými displejmi. Svojim ortodoxným fanúšikom tak zobral možnosť uťahovať si z “lopát s Androidom” a zároveň im nedal alternatívu vybrať si model s menším displejom. Samozrejme, ak nerátame minuloročné iPhony 5C a 5S. Kto však chce najnovší jablčný hardvér, musí si zvoliť minimálne 4,7 palca.

Náš tip
iPhone 6: Najlepšie alternatívy s Androidom

iphone-6-cover-samsung

Podobne je to aj s rozlíšením. 960 x 640 bodov v čase iPhone 4 bolo nadpriemerných, ale celé ďalšie roky sa nemenilo a u iPhone 5/5s vzrástlo prakticky len o body na rozšírených častiach displeja. Väčšina konkurencie v tomto smere Apple nielen dobehla, ale aj predbehla a porovnateľné HD rozlíšenie začalo byť bežné aj v strednej triede Android telefónov. Apple teda pri nových modeloch musel na rozlíšení pridať a tak máme u menšieho 4,7 palcového iPhone 1374 x 750 bodov a u väčšieho Full HD 1920 x 1080 bodov. Tieto rozlíšenia môžeme vzhľadom k uhlopriečkam postačovať za dostatočné, konkurencia je však opäť ďalej. Napríklad na 4,7 palcovej uhlopriečke malo minulý rok HTC One až Full HD rozlíšenie a LG G3 má na 5,5 palcoch už QHD.

iPhone 6 Reachability

Pri väčších displejoch však skutočne nastáva problém s dostatočne pohodlným ovládaním jednou rukou. V Apple to vyriešili svojsky – po dvojitom dotyku na tlačidlo Domov sa obsah obrazovky posunie smerom dole, aby sa dalo dosiahnuť aj na to, čo bolo umiestnené úplne navrchu. Divné alebo elegantné riešenie na spôsob Apple? To nech posúdi každý sám.

Dizajn

Je pravidlom, že dizajn sa u Apple mení vždy s novým číselným označením telefónu, takže po iPhone 5 a 5S sme sa dočkali výraznejšej zmeny u nových “šestiek”. Telefóny majú oblejšie hrany, vďaka čomu by sa mali lepšie držať v ruke a oba modely sú tenšie než 7,6 mm iPhone 5S – základný model má 6,9 mm a Plus 7,1 mm.

iPhone 6 hrúbka

Oba telefóny vyzerajú lákalo a konštrukcia určite bude tiež prémiová. Po stránke dizajnu im teda niet príliš čo vyčítať, snáď len vyčnievajúci objektív fotoaparátu, ktorý narúša ich čistý dizajn.

iPhone 6 objektív

Fotoaparát

Keď už hovoríme o fotoaparáte – ani ten sa príliš nezmenil a stále má “len” 8 MPix, teda rovnako ako iPhone 4S a novšie modely. Aj keď sa kvalita fotoaparátu nemôže hodnotiť len na základe megapixlov, konkurencia je už oveľa ďalej a bežne ponúka 13, 16 či 20 MPix fotoaparáty. V iPhone 6 by sa však mala nachádzať nová generácia snímača iSight s väčšími pixelmi, fotoaparát by mal rýchlejšie zaostrovať a vďaka True Tone blesku s dvoma LED diódami robiť lepšie fotografie aj v noci. Pribudla možnosť robiť panorámy až do veľkosti 43 MPix, čo však nie je funkcia, ktorá by nejako ohúrila.

iPhone 6 fotoaparát

Ťažko povedať, aká bude realita, ukážkové fotografie počas tlačovky vyzerali skvele, tak, ako podobné fotografie pri podobných príležitostiach vždy vyzerajú. Viac napovedia až reálne testy.

Nesmieme zabudnúť na optickú stabilizáciu u väčšieho iPhone. Na svoje fungovanie využíva nový gyroskop v iPhone 6 Plus, čipset A8 a pohybový koprocesor M8, ktorý inak slúži hlavne na monitorovanie rôznych pohybových a fitnes aktivít.  Výrobca konkrétne nevysvetlil, prečo implementovai OIS do iPhone 6 Plus a nie aj do 4,7 palcového iPhone 6, môže to však mať súvislosť s hrúbkou zariadení.

Výkon

Dvojjadrový 1,4 GHz procesor a 1 GB pamäte RAM. U Android telefónov sú dnes takto vybavené modely nižšej strednej triedy, u Apple nájdeme túto zostavu v oboch aktuálne predstavených topmodeloch. Takéto čísla môžu “papierovo” vyznieť naozaj slabo, ale keďže si v Apple dávajú záležať na optimalizácii systému, ktorý navyše nie je taký náročný ako Android, o výkon sa s najväčšou pravdepodobnosťou netreba obávať.

iPhone 6 výkon procesora

Samotný čipset A8 je samozrejme vynovený, vyrobený 20 nm výrobným procesom a rovnako ako predchodca 64-bitový. Navyše, je od neho o 13% menší a obsahuje 2 milióny tranzistorov. Predstavitelia Apple pri predstavení nového iPhone 6 uviedli, že by mal byť oproti prvej generácii v iPhone 5S o 20% rýchlejší a až o 50% výkonnejší pri spracovávaní grafiky. Prvé testy však ukazujú, že to nemusí byť celkom pravda. Prvé výsledky testov sa totiž objavili v multiplatformovom benchmarku Basemark X, ktorý k testom grafického výkonu využíva engine Unity 4.2 nachádzajúci sa na tisíckach mobilných hier. Výsledok benchmarku pochádza od neznámeho odosielateľa a pravosť teda nemožno na 100% potvrdiť. Ak sú ale pravdivé, iPhone 6 nie je po grafickej stránke ani zďaleka tak výkonný ako tvrdila spoločnosť pri predstavení. iPhone 6 v benchmarku dosiahol na stredných detailoch skóre 21204, čo je len o 3% viac ako u predchodcu. Situácia sa mení na vyšších detailoch, kde sa počet získaných bodov vyšplhal na 15621. Toto skóre predstavuje zlepšenie o 16% a v tomto smere predbieha aj konkurenciu ako Samsung Galaxy S5, HTC One M8 a iné smartfóny.

Náš tip
iPhone 6 nie je tak výkonný ako tvrdil Tim Cook pri predstavení

Batéria

Úsporný hardvér a dobre optimalizovaný systém sa snáď prejavia aj na výdrži batérie, pretože jej kapacity nové iPhony nemajú nazvyš. Batéria v iPhone 6 má kapacitu 1810 mAh, pričom by vďaka novej úspornej technológii mala vydržať “oveľa viac” ako batéria v iPhone 5S. Ten pritom nebol, mierne povedané, vo výdrži žiadnym rekordmanom.

iPhone 6 výdrž batérie

U iPhone 6 Plus nie je známa presná kapacita batérie, pred tlačovkou sa však hovorilo o kapacite okolo 2900 až 3000 mAh. Výrobca u oboch modelov uvádza čas výdrže pri jednotlivých činnostiach, napríklad pri surfovaní v 3G alebo 4G sieti by mal iPhone 6 vydržať 10 a iPhone 6 Plus 12 hodín. Najlepšie však bude počkať si na overenie výdrže v praxi.

NFC a mobilné platby

O prítomnosti NFC v iPhone sa špekulovalo už niekoľko rokov, dočkali sme sa ho až teraz. V Android telefónoch ho máme od čias verzie 2.3 Gingerbread a smartfónu Google Nexus S, teda od r. 2010. Treba objektívne priznať, že potenciál tejto technológie sa za tie roky využíva veľmi málo – existujú slúchadlá a reproduktory, s ktorými môžeme smartfón vďaka NFC  rýchlo spárovať, kúpiť sa dajú NFC štítky, umožňujúce napríklad rýchle prepínanie profilov smartfónu jeho jednoduchým priblížením k takémuto štítku. No a to je prakticky všetko, ak nerátame platby mobilom, ktoré sa však za celé tie roky akosi nedokázali mainstreamovo presadiť.

iPhone 6 Apple Pay

Zmeniť to môže práve prítomnosť NFC čipu v iPhone 6 a novej služby Apple Pay. Predstavenie tejto služby počas tlačovky vyznelo až trochu smiešne, keď sa vo videu snažili zveličiť, aké otravné a zdĺhavé je platenie kartou a rozplývali sa nad rýchlosťou a jednoduchosťou platenia telefónom. Hoci nejde o nič nové, práve Apple má vďaka svojej sile a vplyvu veľkú šancu pretlačiť tento spôsob platby medzi ľudí. A zároveň získať nový, nezanedbateľný zdroj príjmov, za každú transakciu si totiž zaúčtuje 0,15% z jej výšky.

Bezkontaktné platby Apple Pay neobídu ani Slovensko. MasterCard a Visa informovali v tlačových správach o tom, že držitelia ich platobných kariet budú môcť používať len nedávno predstavený platobný systém Apple Pay aj v našich končinách. Na Apple Pay je už teraz pripravená zhruba polovica terminálov na Slovensku. Najneskôr do konca roku 2017 by mali všetky terminály na Slovensku akceptovať mobilné bezkontaktné platby. Systém Apple Pay bude uvedený najprv v USA počas budúceho mesiaca.

Inteligentné hodinky Apple Watch

Pomyselným vyvrcholením večera tentoraz nebolo predstavenie nových iPhonov, ani prezentácia iOS 8, ktorému sa ušiel až nezvyčajne krátky úsek z celkového času tlačovej konferencie. Najviac pozornosti sa totiž venovalo práve novým hodinkám, ktoré boli predstavené skutočne podrobne. Je to pochopiteľné, na rozdiel od iPhonov sa jedná o úplne nový produkt, navyše v oblasti, ktorá má podľa výrobcov obrovský potenciál a prísľub budúcich tučných ziskov. Treba mať tiež na pamäti, že ostatní výrobcovia v poslednom období predstavili desiatky rôznych modelov inteligentných hodiniek a Apple rýchlo ubiehal vlak. Zrejme preto boli predstavené už teraz, pričom do predaja sa dostanú až začiatkom budúceho roka, čo je na pomery Apple naozaj dlhé “hluché” obdobie.

Náš tip
Apple predstavil vlastné hodinky Apple Watch

Apple watch

Samotné hodinky však boli prijaté dosť kontroverzne. Čo sa týka dizajnu, prichádzajú v toľko kritizovanom obdĺžnikovom tvare a podľa vyjadrenia mnohých technologických novinárov, ktorí ich mali možnosť otestovať, vyzerajú v skutočnosti oveľa “lacnejšie” a menej úchvatne než na fotografiách. Otázky môže vzbudzovať aj ich netradičné rozhranie a spôsob ovládania. Na plné využitie ich navyše bude nutné prepojiť s iPhonom, pričom sa vyžadujú výhradne novšie modely, minimálne iPhone 5.

Displej bude za bežných okolností zhasnutý, automaticky sa rozsvieti pri zdvihnutí zápästia. Počas športových aktivít budú hodinky využívať GPS čip telefónu, pri behaní ho tak bude nutné mať pri sebe. Rovnako budú z telefónu využívať internetové pripojenie; gyroskop a akcelerometer majú zabudovaný priamo v sebe. O výdrži nepadla zmienka, ale je pravdepodobné, že viac ako deň na jedno nabitie nevydržia, keďže Tim Cook spomenul nabíjanie cez noc. To sa javí ako celkom veľká nevýhoda.

Náš tip
POROVNANIE | Apple Watch vs Android Wear

Pred predstavením každého zaujímavejšieho zariadenia, či už od Apple alebo Android výrobcov, sa objavujú prehnane veľké očakávania a niekedy až nereálne špecifikácie a funkcie. V súvislosti s Apple Watch sa týkali hlavne možností monitorovania zdravotného stavu a telesných funkcií. Hodinky síce majú na zadnej strane LED diódy s viditeľným aj infračerveným svetlom a fotosenzory, ktoré dokážu merať tep. Neoficiálne informácie pred ich predstavením však hovorili o schopnosti merať glukózu v krvi, hydratáciu, monitorovanie spánku a mali mať dokonca aj senzor na analýzu potu. V porovnaní s týmito veľkými očakávaniami sú teda možnosti Apple Watch dosť skromné.

apple-watch

Pri celkovom zhodnotení týchto hodiniek sa teda akosi nedá ubrániť pocitu, že sa jedná o projekt šitý horúcou ihlou, ktorý Apple potreboval čím skôr predstaviť a tomu zodpovedá aj jeho prevedenie. Dizajn nie unikátny ani výnimočný, rozhranie akési čudné. Funkciami a hardvérovou výbavou sa pritom Apple Watch nemôžu rovnať mnohých modelom za 100 či 150 eur. Samozrejme, možno sa napriek tomu bude jednať o megaúspešné zariadenie, veď koniec-koncov aj prvý iPhone bol v čase svojho predstavenia podceňovaný až zosmiešňovaný a nakoniec sa stal predlohou pre všetky dnešné smartfóny a od základu zmenil celý mobilný svet. Isté pochybnosti sú však napriek tomu na mieste.

Náš tip
20 vtipných Twitter statusov o hodinkách Apple Watch

Ach, tie ceny…

Apple nie je lacným výrobcom a vonkoncom teda nie je prekvapením, že aj za svoje nové zariadenia si vypýta nemalé obnosy. Týka sa to aj ceny hodiniek, ktorá nie je vôbec malá ani na pomery Apple. Základný model bude stáť 349 dolárov, čo je skutočne hodne. No a u najluxusnejšej verzie, ktorej šasi je vyrobené z 18-karátového zlata a zafíru, môžeme čakať, že jej cena bude viac ako 1 000 dolárov.

iPhone 6 sa bude predávať za 199 dolárov v prípade 16 GB modelu. 64 GB model stojí 299 dolárov a 128 GB model 399 dolárov, všetky ceny sú pri dvojročnej viazanosti u operátora. Tabletofón iPhone 6 Plus štartuje na sume 299 dolárov za 16 GB model, variant s kapacitou 64 GB bude nosiť cenovku 399 dolárov a 128 GB iPhone 6 Plus vás vyjde pri dvojročnej viazanosti na 499 dolárov.

Porovanie iPhone Nexus Moto 360

Vtipné porovnanie ceny iPhone 6 Plus s konkurenčnými zariadeniami, ktoré vytvoril náš čitateľ s nickom Maklan

Nové iPhony sa začnú predávať 19. septembra v USA, Veľkej Británii, Kanade, Francúzsku, Nemecku, Austrálii, Japonsku a Hong Kongu. Do ďalších 119 krajín by sa mali dostať do konca roka, u nás a v susednej Českej republike sa zrejme objavia v druhej, alebo tretej vlne krajín. V ideálnom prípade by sme sa ich mohli dočkať niekedy v októbri.

Záver

Apple ani tohto roku nepredstavil nič revolučné, nič nevídané, ani nevytvoril žiadnu novú kategóriu. Naopak, spoločnosť, ktorá bola ostatným výrobcom roky príkladom, inšpiráciou  a neraz i zdrojom nehanebného kopírovania, začala poslušne nasledovať trendy stanovené výrobcami Android zariadení.

Najžiarivejším príkladom sú zväčšené displeje, ktorými chce Apple konkurovať Android smartfónom a tabletofónom. Apple ich uvedením doslova poprel vlastnú predchádzajúcu filozofiu a siahol po riešení, ktoré jeho priaznivci u Android konkurencie neraz zosmiešňovali. Rozlíšenie týchto rozmerných displejov v dnešnej dobe nie je ničím výnimočným, “papierové” špecifikácie, týkajúce sa čipsetu, sú na úrovni strednej triedy Android smartfónov. Hoci, vďaka optimalizácii a vyladeniu novým Apple smartfónom výkon a plynulosť isto chýbať nebude. Tou však dnes disponujú aj mnohé Android zariadenia, pričom niektoré, napríklad vlajkové lode od HTC, sa plynulosti iPhonov plne vyrovnajú. Prirodzene, dizajn nových jablčných smartfónov je opäť krásny, aj na ňom by sme však mohli nájsť predtým netypický kaz v podobe vystúpeného objektívu fotoaparátu.

Fotoaparát samotný sa takisto výrazných zmien nedočkal a podpora NFC platieb určite nie je nevídaným a revolučným krokom. Nové inteligentné hodinky boli takisto len nevyhnutnosťou na udržanie kroku s konkurenciou a čo určite nie je prekvapením, sú vysoké ceny predstavených zariadení.

Spoločnosť si teda splnila svoju povinnosť, uviedla nové iPhony, pridala nevyhnutné inteligentné hodinky, ale to je tak všetko. Napriek nedostatku inovácií a skĺznutí do technologického pelotónu však v najbližšej dobe pozícia Apple nebude nijako ohrozená, skôr naopak. Predobjednávky na nové modely sú rekordné a očakáva sa aj záujem zo strany niektorých Android používateľov, ktorí pokukovali po Apple, ale vadili im menšie uhlopriečky zariadení. Apple má s predajnosťou nových modelov vysoké očakávania a niektoré zahraničné servery uvádzajú, že firma z Cupertina chce do konca roka predať až 80 miliónov kusov iPhonov.

Náš tip
Podľa prieskumu by na nový iPhone 6 prešlo 5% súčasných Android používateľov

Hoci teda Apple v inováciách nedominuje, z ekonomického hľadiska je pre väčšinu iných firiem stále nedostihnuteľným vzorom a lojalita jej fanúšikov je až neuveriteľná. Otázne však je, dokedy bude toto kúzlo fungovať a či sa nízka miera inovácií a chýbajúce Jobsovo vizionárstvo v budúcnosti neprejaví negatívne na výsledkoch spoločnosti. Iste, ešte stále dokáže zaujať detailmi, v ktorých ju okamžite nasledujú ostatní výrobcovia – napr. 64-bitový procesor či snímač odtlačkov prstov. Momentálne však celkové tempo vývoja neudáva a na to za Jobsovej éry v Apple neboli zvyknutí.

Zdroje: theverge.com, macrumors.com, mojiphone.sk (1), (2), (3), (4), (5) , (6), (7), (8)

14.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+