MojAndroid

Po väčšinu času na Obchode Play nájdete takmer všetky aplikácie, ktoré potrebujete. Android však ponúka aj možnosť inštalácie aplikácií z neznámych zdrojov. Menej relevantné externé zdroje aplikácií môžu obsahovať malvér či iné nástrahy. Ako je potom možné inštalovať aplikácie mimo Obchodu Play bez toho, aby vám niečo hrozilo?

Kedy inštalovať aplikácie mimo Google Play?

Inštalovať aplikácie z iných zdrojov odporúčame napríklad v prípade, že konkrétna aplikácia nie je dostupná pre váš región. Taktiež je tak možné robiť v prípade, že váš smartfón nedisponuje Google službami (napr. zariadenia značky Huawei) alebo jednoducho sa snažíte zvýšiť úroveň súkromia elimináciou Google služieb. Existuje viacero alternatívnych ROM, ktoré kladú väčší dôraz na vaše súkromie.

Huawei Pura 70 Pro
Huawei Pura 70 Pro | Zdroj: Huawei

Alternatívne obchody aplikácií

Skvelým alternatívnym obchodom s aplikáciami je Aurora Store, ktorý si môžete stiahnuť cez F-Droid. Ten má .apk súbory z Obchodu Play a sťahovať ich môžete aj anonymne, bez nutnosti prihlasovania sa do svojho Google účtu. S rovnakou motiváciou pre zvýšenie úrovne súkromia prišiel aj alternatívny obchod F-Droid, ktorý ponúka open source aplikácie (medzi ktoré patrí aj Aurora Store). Na rozdiel od Aurora Store však F-Droid neponúka väčšinu známych aplikácií nachádzajúcich sa v Google Play. Ďalší obchod s aplikáciami, ktorý stojí za zmienku, je napríklad Aptoide.

Naše odporúčanie je využívať buď Aurora Store alebo sťahovať aplikácie z relevantných webových stránok, medzi ktoré patrí predovšetkým APKMirror. Do vyhľadávania v APKMirror napíšte názov aplikácie a následne vyberte verziu, ktorú si prajete nainštalovať (nájdete tu aj beta verzie). Samozrejmosťou musí byť povolenie inštalácie aplikácií z neznámych zdrojov, táto požiadavka by sa vám pred inštaláciou mala automaticky zobraziť.

Na internete síce nájdete množstvo stránok, ktoré ponúkajú prístup k aplikáciám pre Android, no nie každá z nich je zaručene bezpečná. Spomínaný web APKMirror prevádzkuje známy portál Android Police, ktorý každú aplikáciu overuje. Preto tu nájdete iba bezplatné aplikácie, vrátane všetkých z Obchodu Play.

Opatrnosti nikdy nie je dosť

Existujú aj externé markety s aplikáciami, ktoré dokážu aspoň čiastočne nahradiť Obchod Play. Pamätajte však jedno. Ak nemáte dôvod inštalovať aplikácie mimo overeného Google Play, nesťahujte z neznámych zdrojov. Nižšie v diskusii nezabudnite uviesť, aké stránky a obchody s aplikáciami tretích strán občas používate.

Náš tip
Apple App Store stále generuje vyššie príjmy než obchod Google Play

8.8.2024
Zdroj: The Verge

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+