MojAndroid

Mobilné aplikácie často čelia kritike kvôli slabému zabezpečeniu a niekedy aj kvôli prístupu k funkciám smartfónu bez vedomia používateľa. Je to aj prípad oficiálnej aplikácie sociálnej siete Instagram, ktorá na smartfónoch Apple iPhone využívala v pozadí fotoaparát a majiteľov na to neupozornila. Informoval o tom portál TheVerge. Pokiaľ ste ale majiteľom smartfónu so systémom Android, tak sa nemusíte báť.

Bezpečnostný problém Instagramu odhalila nová funkcia iOS 14

V beta verzii systému iOS 14 sa objavila aj nová funkcia, ktorá malou farebnou bodkou v notifikačnej lište upozorní, ak nejaká aplikácia v pozadí využíva fotoaparát alebo mikrofón. Práve ona odhalila, že aplikácia Instragram využíva fotoaparát, keď ju používateľ nepoužíva. To samozrejme vyvolalo vlnu sťažnosti a otázok. Služba Instagram okamžite vydala stanovisko, ktoré tvrdí, že ide len o chybu v rámci beta verzie systému iOS 14.

“K fotoaparátu máme prístup iba v prípade, že to používatelia povolia. Napríklad keď sa chcete odfotiť, natočiť krátke video alebo obohatiť svoj profil o nový príbeh. Bohužiaľ sme však v Bete iOS 14 narazili na neočakávanú chybu, ktorá hlási využitie fotoaparátu, hoci ho aplikácia nijako neaktivuje. Nemusíte sa báť, že by sme v tej chvíli mali prístup k obrazovým materiálom alebo snáď niečo nahrávali.”

Vlastník služby Instagram spoločnosť Facebook ale chybou označoval aj prístup jeho oficiálnej aplikácie k fotoaparátu, ktorý Apple odhalil v novembri minulého. Pred nedávnom tiež iOS 14 odhalil podobný problém u služieb TikTok, LinkedIn alebo Reddit. Ich aplikácie mali pristupovať do schránky s kopírovaným textom (Clipboard) bez vedomia používateľa. TikTok tvrdil, že dôvodom bola chyba vo funkcii antispamovej kontroly.

Na Androide Instagram v pozadí fotoaparát nepoužíva

Na platforme Android ale podobný problém u aplikácie Instagram zatiaľ nebol odhalený. Môžete si to overiť pomocou nedávno vydanej aplikácie Access Dots. Tá podobne ako iOS 14 farebnými bodkami používateľovi signalizuje používanie fotoaparátu a mikrofónu aplikáciami v pozadí. No a pokiaľ vás to nepresvedčí, tak je tu stále možnosť prehodiť si uterák cez mobil pri vchádzaní do sprchy.

Instagram
Instagram
Developer: Instagram
Price: Free
  • Instagram Screenshot
  • Instagram Screenshot
  • Instagram Screenshot
  • Instagram Screenshot
  • Instagram Screenshot
  • Instagram Screenshot
Náš tip
Google vraj zneužíva svoje postavenie pri “špehovaní” konkurencie
29.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+