MojAndroid

Google mal dáta o diagnostike a využívaní aplikácií naprieč systémom Android neeticky používať na vylepšovanie vlastných produktov a prípravu konkurenčných služieb. S odvolaním sa na vlastné zdroje to uvádza portál The Information. Téme sa venoval portál TheVerge.

K dátam mali mať zamestnanci Google prístup cez interný nástroj Android Lockbox, ktorý funguje vďaka Google Mobile Services. Údaje ako napríklad dĺžka používania jednotlivých konkurenčných aplikácií či ich populárnosť medzi používateľmi (frekvencia spúšťania) mali využívať na vylepšovanie domácich produktov.

Podrobným sledovaním konkurencie si mal Google pomáhať konkrétne pri vývoji klienta Gmail či príprave služby YouTube Shorts, no zamestnanci úzko sledovali aj sociálne siete Facebook a Instagram. Zaujímavé je však to, že pracovníci spoločnosti Google museli o prístup k dátam formálne požiadať a niektoré z týchto žiadostí boli zamietnuté. Sledovanie konkurencie teda malo určitú hierarchiu a pravidlá.

Používatelia sa o diagnostické dáta a dáta o využívaní jednotlivých aplikácií so softvérovým gigantom delia dobrovoľne. Táto možnosť sa má povoľovať pri prvom nastavení systému a prakticky kedykoľvek sa dá zmeniť cez nastavenia v sekcii Google – Rozšírené nastavenia – Využitie a diagnostika.

Google sa bráni tým, že ide o dostupné dáta, ktoré môžu využívať všetci vývojári. Zbierané nemajú byť žiadne citlivé dáta ani informácie o tom, akým spôsobom je aplikácia používaná. Ukladané sú len generické údaje, a aj to v anonymizovanej podobe. Upresnil, že ide o informácie zbierané cez nástroj “Android App Usage Data API”, ktorý je súčasťou systému od roku 2014 a využívať ho môžu aj vývojári tretích strán.

Problémom je zneužívanie postavenia, nie dáta samotné

Portál The Information však upozorňuje, že problémom tejto situácie je to, že Google má v skutočnosti prístup k omnoho väčšiemu objemu dát, než ktorýkoľvek bežný vývojár. Dáta totiž môže získať zo všetkých zariadení so systémom Android, kým vývojári aplikácií tretích strán len zo zariadení, na ktorých je reálne nainštalovaný ich produkt.

V praxi tak nejde o to aké dáta sú zbierané, ale o to, že Google zneužíva svoje dominantné postavenie a získava tak konkurenčnú výhodu. Celkovo teda nejde o problém ochrany osobných údajov ale o možný podnet pre protimonopolný úrad.

Náš tip
Seznam.cz ako náhrada za Google: Huawei má nového strategického partnera
28.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+