MojAndroid

Po problémoch čínskej spoločnosti s USA sa predaje Huawei telefónov v Európe významne prepadli. Z jedného z najväčších výrobcov, ktorý mal našliapnuté na to, aby sa stal tým úplne najväčším, sa stal len maličký. Samozrejme v Európe, v domovskej Číne patrí stále medzi najväčších.

Problémom pre používateľov u nás je najmä zákaz používania Google aplikácií, ale aj absencia podpory 5G. Výrobca tiež osekal ponuku na našom trhu, no smartfóny stále ponúka. Teraz sa však sústreďuje skôr na príslušenstvo v podobe hodiniek alebo slúchadiel.

Aká je momentálna situácia?

Situácia je taká, že Huawei telefóny stále u nás bežia na operačnom systéme Android, čo mnoho ľudí ani nevie. Rovnako podporujú inštaláciu Android aplikácií, buď z obchodu AppGallery alebo nejakého alternatívneho obchodu.

recenzia Huawei Mate 50 Pro
Huawei Mate 50 Pro

Ku Google Play telefóny od Huawei prístup nemajú, no v dnešnej dobe sa pomerne jednoducho dá nainštalovať aj YouTube, Gmail a podobne. Dokonca sú aj plne funkčné. Všetko dôležité o fungovaní s Huawei smartfónmi sme zhrnuli v týchto článkoch:

Koniec podpory Android aplikácií?

V poslednom období sa na internete objavujú informácie o tom, že Huawei plánuje úplne ukončiť podporu Android aplikácií. To by u nás samozrejme znamenalo úplnú nepredajnosť telefónov. Hlasy o ukončení podpory sú síce pravdivé, no týkajú sa len zariadení predávaných v Číne. Tie bežia na operačnom systéme HarmonyOS a je naozaj vysoko pravdepodobné, že Android aplikácie do nich v budúcnosti nebude možné nainštalovať.

Nemali by ste prehliadnuť:

V Európe a na Slovensku je situácia iná. Smartfóny, ktoré sa tu predávajú, aj naďalej fungujú na Androide s plnou podporou Android aplikácií. Portál Huawei Central, ktorý sa odvoláva na informácie z cnmo.com upozornil, že Huawei u nás neplánuje ukončiť podporu Android aplikácií.

Operačný systém Android spoločne s nadstavbou EMUI, ktoré máte nainštalované vo svojich smartfónoch, neprídu o podporu Android aplikácií. Rovnako o ňu neprídu ani nové pripravované zariadenia, ktoré sa dostanú na slovenský trh v budúcom roku.

Náš tip
NAY Android Roka 2023: Hlasujte a vyhrajte množstvo cien!
21.11.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+