MojAndroid

Vlajkové lode spoločnosti Huawei patria každoročne medzi smartfónovú špičku. Výnimkou nie je ani najnovší Huawei P60 Pro, ktorý priniesol niekoľko dôležitých noviniek. Má krásny LTPO displej, zaujímavý dizajn v špeciálnej farbe Rococo Pearl a podľa DXOMARK aj najlepší fotoaparát na trhu. 

Tieto všetky funkcionality sú zabalené do systému EMUI 13 a vďaka obchodu Huawei AppGallery má používateľ k dispozícii svoje obľúbené aplikácie. Ide totiž o tretí najväčší obchod s aplikáciami na svete, ktorý neustále rastie a pribúdajú doň ďalšie a ďalšie aplikácie.

recenzia Huawei P60 Pro
Informácie o systéme | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Aplikácie je možné inštalovať z viacerých zdrojov, neskúsení používatelia môžu mať problém najmä s takými, ktoré sa nenachádzajú v oficiánom AppGallery. Tu ale ešte na chvíľu zostaneme.

Huawei AppGallery totiž ponúka takmer všetko, čo potrebujete, s výnimkou aplikácií od Googlu. Nájdete tu aplikáciu svojej banky, cestovné poriadky, slovenské rádiá, aplikácie s počasím od lokálnych vývojárov či aplikáciu svojej zdravotnej poisťovne. Všetko rýchlo a bezpečne.

Čo ak v Huawei AppGallery chýba vaša obľúbená aplikácia?

Ak by vám predsalen nejaká aplikácia chýbala, ani toto už v dnešných časoch nie je problém. V prvom rade si treba uvedomiť, že takmer ku všetkým Google aplikáciám existuje alternatíva. Svoj Gmail účet môžete mať uložený napríklad v natívnej aplikácii E-mail od Huawei, ktorá je už predinštalovaná. Na synchronizáciu Google kontaktov odporúčame Outlook, ktorý výborne funguje aj ako e-mailový klient či kalendár.

Huawei AppGallery P60 Pro
Huawei AppGallery | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Avšak máme tu aplikácie ako Google Fotky či poznámky Google Keep alebo obľúbený YouTube, ktorý v obchode Huawei AppGallery nenájdete. Ale aj na toto existuje pohodlné riešenie, ktorým je nová aplikácia GBox.

GBox: Keď naozaj potrebujete Google aplikácie

GBox je skvelá aplikácia, v ktorej nájdete práve aplikácie, ktoré bežne do Huawei telefónu bez Google služieb nenainštalujete. A čo je najlepšie, všetky sú plne funkčné. Pre nainštalovanie GBox stačí vojsť do AppGallery, aplikáciu vyhľadať a nainštalovať. 

Recenzia Huawei P60 Pro
GBox | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Po prvom spustení vás privíta atraktívne jednoduché pozadie a ikonky aplikácií, ktoré veľmi dobre poznáte. Stačí si len vybrať tie, ktoré potrebujete a nainštalovať ich. Funguje to veľmi jednoducho, len kliknete na ikonku aplikácie a inštalácia prebehne automaticky.

Každú z aplikácií je možné využívať absolútne plnohodnotne. To znamená, že sa v nej prihlásite do svojho Google účtu presne tak, ako na hocijakom inom smartfóne s Google službami. Nájdete tu Google Kalendár, Gmail, Google Mapy, poznámky Keep, Google Fotky, YouTube a ďalšie, aj “negooglovské” aplikácie, ktoré pre svoje fungovanie vyžadujú Google služby. A všetky samozrejme fungujú úplne plnohodnotne.

Postup inštalovania aplikácií cez GBox | Zdroj: Huawei

Ďalším riešením je aplikácia GSpace, ktorú už majitelia huawei smartfónov veľmi dobre poznajú. Odpísať však nemôžeme ani Petal Search, ktorý je zakomponovaný priamo do obchodu Huawei AppGallery. Ak hľadáte aplikáciu, ktorá sa v obchode nenachádza, aj napriek tomu vám ju vyhľadá a ponúkne inštaláciu z externých zdrojov.

Ako je to s bezkontaktnými platbami?

Keďže nový Huawei P60 Pro ponúka aj NFC funkcionalitu, môžete ním bezkontaktne platiť v obchodoch. Nefunguje to síce cez službu Google Pay, ale je potrebné stiahnuť a nainštalovať si aplikáciu Curve. Do nej si pridáte svoju platobnú kartu a hotovo. Následne už len stačí priložiť smartfón k terminálu a zaplatiť.

Huawei P60 Pro Curve
Curve | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Aplikáciu Curve si jednoducho môžete stiahnuť priamo v AppGallery. Okrem možnosti bezkontaktného platenia ponúka Curve viacero užitočných možností. Môžete si upraviť dizajn karty podľa svojho vkusu, dokonca si môžete objednať aj svoju vlastnú fyzickú kartu. Samozrejmosťou je aj história platieb, takže ihneď vidíte, koľko peňazí ste kde minuli.

Náš tip
Recenzia Huawei P60 Pro: Takýto fotoaparát ste ešte nevideli
25.5.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+