MojAndroid

Do tohto duelu sme vybrali silných zástupcov strednej triedy, ktoré sa vyznačujú hlavne skvelým pomerom cena/výkon. Motorolu One sme testovali dávnejšie a páčil sa nám hlavne dizajn či prítomnosť nového USB-C konektora, Honor 10 Lite je absolútnou novinkou a spolieha sa na pekný displej s minimálnymi rámikmi okolo neho či na silnú batériu. Cenovo sú na tom zariadenia veľmi podobne, Motorolu One kúpite za 249 eur, Honor 10 Lite môžete získať ešte o 20 eur lacnejšie vo verzii so 64 GB úložiskom. Ako si tieto dva smartfóny vedú v priamom porovnaní?

Konštrukcia a Dizajn: Veľmi dôležitý parameter

Začnem štandardne, rozmermi. Motorola je nižšia a užšia. Hrúbka je v prípade oboch zariadení rovnaká, Motorola má zadnú stranu rovnú, Honor zase  skosenú. Vďaka tomu sa aj napriek väčším  rozmerom drží o niečo lepšie. Čo sa hmotnosti týka, tu sú na tom taktiež rovnako. Obidva smartfóny vážia 162 gramov. Pocitovo mi však Honor príde o niečo ľahší, možno vďaka väčším rozmerom. Na druhú stranu plastová konštrukcia mu veľmi nesvedčí. Čakal by som aspoň, že nebude zachytávať odtlačky prsta, ale keďže sa výrobca snažil čo najviac imitovať sklo, zadná strana je magnetom na odtlačky prstov.

Použitými materiálmi jednoznačne vedie Motorola. Tá je celá sklenená a navyše v nami testovanej farbe slušne odoláva odtlačkom prstov. Spredu by som dal za dizajn bod Honoru, ktorý naozaj poriadne natiahol displej a zmenšil rámiky. Aj výrez pre selfie fotoaparát je minimálny. V prípade Motoroly mi príde, že prednú stranu kompletne okopírovala z iPhonu. Teda až na spodnú bradu, ktorá je o niečo hrubšia. Predná strana teda vyzerá lepšie v prípade Honoru, avšak všetky ostatné pohľady sú príjemnejšie na Motorolu. Hlavne zadná strana, ktorá sa veľmi podarila.

Možnosti odomykania: Dvaja veľmi silní súperi

V roku 2019 je už štandardom, že smartfóny ponúkajú odomknutie pomocou skeneru odtlačkov prstov, ale aj tvárou. V oboch prípadoch sú v tomto prípade postavené vedľa seba dva výborné smartfóny. Obidva ponúkajú skener odtlačkov na zadnej strane, ktorý je ľahko nahmatateľný a pracuje sa s ním výborne. V prípade Motoroly je skener ešte osadený logom výrobcu, čo vyzerá naozaj výborne. V rýchlosti a jednoduchosti používania či úspešnosti odomknutia si víťaza určiť netrúfam. Obidva skenery sú naozaj bleskové a problém majú len v prípade mokrých rúk. Inak je úspešnosť odomknutia takmer stopercentná.

Honor však išiel ešte ďalej a pridáva nejaké funkcie navyše. Nechýbajú tak gestá, pomocou ktorých môžete napríklad listovať v galérii či stiahnuť notifikačnú lištu. Mimochodom, stiahnutie lišty pomocou skeneru je prudko návykové.

Obidve zariadenia  ponúkajú možnosť odomknutia pomocou tváre. Úroveň zabezpečenia v tomto prípade určite nie je taká, ako pri použití skeneru, no ak máte mokré ruky, táto funkcia sa určite zíde. Tu však tiež neviem určiť víťaza. V prípade oboch zariadení funguje odomknutie tvárou prakticky totožne. Rýchlosť je približne rovnaká, niekedy odomknem rýchlejšie s Motorolou, inokedy Honorom. Tu však Honor znovu ponúka  nejaké funkcie navyše. Môžete si vybrať, či sa smartfón ihneď odblokuje a tým preskočí odomykaciu obrazovku,  prípadne sa odomkne, alebo odomykaciu obrazovku budete musieť zrušiť posunutím prstom zdola nahor (rovnako, ako pri iPhonoch).

Displej: Každý na to ide inak

Hneď na úvod musím povedať, že vôbec nie som fanúšik výrezov. V tomto prípade  u mňa  jednoznačne vyhráva Honor, ktorý sa ho snažil minimalizovať čo najviac. Motorola sa znovu chce silou mocou podobať na iPhone a keby sme dali Motorolu One s iPhonom X či XS vedľa seba, podľa výrezov by ich rozoznal len skúsený používateľ. Výrez je, jednoducho povedané, obrovský. To by som ešte zvládol  prežiť, avšak tu nastáva problém pri každodennom používaní. Stavový riadok je vďaka nemu značne oklieštený. Chýba mi napríklad možnosť zobraziť tu percento batérie, pre ktoré musím  opakovane  sťahovať notifikačnú lištu.

Poďme ale na samotný displej. Už pri prvom pohľade na špecifikácie musí byť jasné, ktorý smartfón je na tom lepšie. Áno, FullHD vs HD rozlíšenie je  jednoducho poznať. Nehovorím však, že displej Motoroly je zlý. To určite nie. Menej náročnému používateľovi bude  určite stačiť. Okrem nižšieho rozlíšenia  môže displeju Honoru 10  Lite konkurovať vo všetkých parametroch. Hustota pixelov na palec je 415 vs 287 ppi v prospech Honoru a je to poznať. Písmo je  vyhladenejšie a celkovo pôsobí lepším dojmom.

Pozorovacie uhly  sú výborné v oboch prípadoch, rovnako aj maximálny a miminálny jas. Farebné podanie je tiež veľmi podobné. Pokiaľ by vám na  Motorole nevyhovovalo štandardné nastavenie farieb, v nastaveniach si ho môžete upraviť. Na výber máte zo studených alebo teplých farieb, rovnako aj zo štandardného podania, prípadne živých farieb. Zahanbiť sa v tomto však nenechá ani Honor. V nastaveniach v položke Režim a teplota farby môžete upraviť intenzitu farieb. V prvom kroku si vyberiete medzi normálnym a jasným zobrazením, následne si to môžete ešte jemne doladiť podľa seba. Je len na vás, či preferujete skôr chladnejšie alebo teplejšie farby. Chýba tu možnosť nastavenia ovládania displeja v rukaviciach, ale pravdupovediac, túto funkciu som nikdy nevyužil.

Výkon a Pamäť: Snapdragon 625 vs. Kirin 710

Motorola vsadila na procesor známeho uznávaného výrobcu, avšak trochu starší model. Qualcomm Snapdragon 625 je procesor, ktorý je určený pre smartfóny strednej triedy a dôraz kladie na úspornosť. Kirin 710 je riešenie od Huawei a v strednej triede sa jedná o najnovší procesor tohto výrobcu. Na benchmarkoch je to poznať. Čo sa týka hrubého výkonu, Kirin 710 ľahko predčí svojho konkurenta. V Geekbenchi som v teste jedného jadra nameral približne dvojnásobné hodnoty, multicore skóre je vyrovnanejšie, avšak stále vedie Honor s Kirinom.

To isté platí aj v benchmarku AnTuTu. Honor 10 Lite získal takmer 130-tisíc bodov, Motorola sa musí uspokojiť so skóre vyše 81-tisíc bodov. Dosť bolo benchmarkov, poďme na reálne testy. Pri každodennom používaní si rozdiel vo výkone nemáte šancu všimnúť. Niekedy mi príde, že Motorola je dokonca rýchlejšia. Vďačí za to hlavne čistému Androidu a skvelej optimalizácii systému, ktorá je určite na vyššej úrovni ako v prípade Honoru. Z rýchlosti systému mám teda lepšie pocity v prípade Motoroly.

Pokiaľ ste náruživý hráč, pravdepodobne uprednostníte Honor. Predsa len, v hrách sa hrubý výkon prejaví najviac. Na obidvoch konkurentoch som si zahral PUBG, pričom hrateľnosť bola o trochu lepšia práve na Honore. Rozdiel však určite nie je až polovičný, ako by sa na základe benchmarkov mohlo zdať.

Čo sa kapacity operačnej pamäte týka, tu vedie Honor. Ten ponúka až 6 GB RAM, v porovnaní s Motorolou, ktorá má len 4 GB. To znamená, že Honor zvládne spustiť viac aplikácií naraz. Prejdem teraz do reálneho používania a rozdiel som si vôbec nevšimol. Mať viac RAM však nikdy nie je na škodu. Vnútorné úložisko ponúka totožný priestor, 64 GB. Obidva smartfóny ponúkajú aj slot na pamäťovú kartu microSD, takže úložisko rozšírite bez problémov.

Systém: Čistý Android vs. EMUI

Tu sa dilema zamotáva ešte viac. Sú používatelia, ktorí preferujú čistý Android, avšak niektorí nedajú na nadstavbu EMUI dopustiť. Obidve zariadenia momentálne bežia na najnovšom Androide 9.0 Pie. Je pravdepodobné, že Motorola dostane viac aktualizácií systému ako jeho konkurent v podobe Honoru. Je to hlavne z dôvodu, že je zaradená do programu Android One, ktorý zaručuje rýchle aktualizácie operačného systému Android.

Nadstavba EMUI však ponúka omnoho viac funkcií, ako je to v prípade čistého Androidu. Musíte sa však pripraviť na to, že obsahuje aj aplikácie, ktoré pravdepodobne nezapnete ani raz. Ak vám prekážajú, budete ich musieť buď odinštalovať alebo zakázať. Čistý Android prichádza len so základnými nutnými aplikáciami a všetko podstatné si viete doinštalovať. Ako som už spomenul vyššie, výhodou Motoroly je jednoznačne lepšie odladenie systému. Reakcie mi prídu plynulejšie. Dúfam, že inžinieri z Honoru na tom ešte zapracujú.

Motorola však k čistému Androidu predsa len niečo pridala. Pomocou Moto Pomocníka môžete otestovať hardvér, napríklad funkčnosť dotykovej plochy displeja či rôznych senzorov. Šikovné a vcelku aj zábavné. Okrem toho v tejto aplikácii získate všetky dôležité informácie a návody, ktoré by sa mohli hodiť.

Okrem toho, že nadstavba Honoru obsahuje množstvo aplikácií a všelijakých nastavení, najviac zaujme pravdepodobne možnosť ovládať systém gestami. K dispozícii sú tieto možnosti:

  • návrat na domovskú obrazovku – potiahnutie prsta zdola nahor
  • vyvolanie zoznamu spustených aplikácií (multitasking) – potiahnutie prsta zdola nahor a podržanie
  • návrat o krok späť – potiahnutie prsta z pravej alebo ľavej časti displeja do stredu

Fotoaparát: Kvalita aj za málo peňazí

Motorola One obsahuje na zadnej strane objektívy dva. Ten hlavný disponuje rozlíšením 13 MP s clonou f/2.0 a rýchlym PDAF zaostrovaním. Ten sekundárny zase ponúkne rozlíšenie 2 megapixely, pričom sa jedná o snímač hĺbky. Zariadenie ho využije pri portrétovom režime, kde sa kladie dôraz na rozmazanie pozadia. Tento objektív disponuje nižšou citlivosťou na svetlo, konkrétne clonou f/2.4. Medzi oboma objektívmi si našiel miesto ešte LED blesk.

Fotografie z Motoroly

Honor 10 Lite disponuje duálnym zadným fotoaparátom. Rozlíšenie objektívov činí 13 + 2 MP. Ten hlavný ponúka clonu f/1.8, sekundárny nedokáže zaostrovať a poslúži pri vytváraní fotografií v portrétovom režime, kde sa kladie dôraz na rozmazanie pozadia.

Fotografie z Honoru

Batéria: Deň vydržia bez problémov

Motorola ponúka v tejto triede štandardnú kapacitu batérie, rovných 3000 mAh. Honor ponúkne o niečo silnejšiu, 3400 mAh batériu. S výdržou som bol spokojný v oboch prípadoch. Náročný deň, počas ktorého som telefóny využíval naozaj naplno, vydržali bez problémov. Pravdou je, že Honor mal večer vždy o niečo viac batérie, no nabíjal som pre istotu obidva. Pri strednom používaní sa nebojím povedať, že tieto smartfóny vydržia aj dva dni bez nabíjačky, avšak hlavne v druhej polovici druhého dňa sa už pravdepodobne budete musieť nejako obmedzovať, aby vydržali až do konca.

Čo sa nabíjania týka, Motorola má výhodu v použití novšieho USB-C konektora, Honor siahol po staršom microUSB konektore. Motorolu nabijete o 10 minút rýchlejšie než Honor. Tomu to trvalo 1:52 hod, Motorola sa nabila za 1:42 hod. Dôležitejší údaj je však po prvej hodine nabíjania. Motorola zvládne za hodinu 74 percent, Honor sa nabije na 63 percent. V prípade, že máte záujem o kompletné štatistiky nabíjania, stačí klidnúť na tento odkaz. Nájdete v ňom aj štatistiky všetkých ostatných smartfónov, ktorých rýchlosť nabíjania sme testovali.

Ktorý z týchto smartfónov by ste si vybrali vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Záverečné hodnotenie: Vybrať si je ťažké

V prvom rade si musíme uvedomiť, na čo smartfón potrebujeme. Pokiaľ je pre vás dôležitý dizajn, použité materiály a kvalita spracovania smartfónu, siahol by som po Motorole. Honor má však lepší displej s vyšším rozlíšením, ktorý je pekne roztiahnutý až po okraje. Motorola vedie USB-C konektorom, zatiaľ čo Honor sa musí uspokojiť s microUSB. Ponúka však o trochu lepšiu výdrž, no nabíja sa o niečo pomalšie. Dôležitým parametrom pri výbere nového smartfónu je aj použitý operačný systém a jeho nadstavba. Motorola stavila na čistý Android, zatiaľ čo v prípade Honoru je prekrytý používateľskou nadstavbou EMUI. Hrubý výkon je jednoznačne na strane Honoru, avšak optimalizáciu systému a s ňou spojenú plynulosť lepšie zvládla Motorola.

Honor 10 LiteMotorola One
Cena229 eur249 eur
Rozmery154.8 x 73.6 x 8 mm149.9 x 72.2 x 8 mm
Hmotnosť162 gramov162 gramov
Typ displejaIPS LCDIPS LCD
Rozlíšenie displeja2340 x 1080 p1520 x 720 p
Uhlopriečka displeja6,21"5,9"
Operačný systémAndroid 9.0 Pie + EMUI 9Android 9.0 Pie, bez nadstavby
ProcesorHisilicon Kirin 710Qualcomm Snapdragon 625
RAM6 GB4 GB
Úložisko64 GB + microSD64 GB + microSD
Hlavný fotoaparát13 + 2 MP, f/1.813 + 2 MP, f/2.0
Selfie fotoaparát24 MP, f/2.08 MP, f/2.2
Video1080p@60fps4K@30fps
3,5 mm jackánoáno
NFCánoáno
Bluetoothv4.2v4.2
USBmicroUSBUSB-C
FM rádioánoáno
Kapacita batérie3400 mAh3000 mAh
Čas nabíjania1:52 hod1:42 hod

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip
Motorola One: Dobrý pomer cena/výkon | VIDEORECENZIA

Náš tip
Xiaomi Mi 8 vs OnePlus 6. Ktorý sa oplatí viac? | DUEL

Náš tip
LG G7 ThinQ vs. Huawei P20 Pro: Ktorý z nich fotí lepšie? | FOTO DUEL

23.1.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+