MojAndroid

Motorola predstavením nového modelu s názvom Motorola One vzbudila naozaj nekonečné diskusie. Väčšina z nich sa týkala hlavne ceny, pretože zákazníci si myslia, že svojej cenovky toto zariadenie nie je hodné. My sa v tejto recenzii pozrieme na to, či si ju Motorola dokáže obhájiť a poukážeme na plusy a mínusy tohto zaujímavého smartfónu.

Balenie: Ochranný obal ako bonus

Nová Motorola One hrá hlavne na city a dôraz kladie na estetický dojem. To je na prvý pohľad jasné ešte predtým, ako samotné zariadenie vyberiete z krabice. Smartfón k nám dorazil vo veľmi peknom farebnom obale. Predná strana je fialová a obsahuje logo Motoroly a, samozrejme, nesmie chýbať nápis androidone. Ten už dopredu dáva vedieť o tom, že toto zariadenie je zaradené do programu, ktorý má zabezpečiť čistý Android a jeho rýchle aktualizácie. Tento nápis sa nachádza ešte aj na bočnej a zadnej strane. Tá okrem neho obsahuje aj informácie o uhlopriečke displeja, dvoch fotoaparátoch či kapacite batérie. Poďme však ďalej. Po otvorení krabice sa nám naskytne pohľad na samotnú Motorolu One. Pod ňou sa nachádza štandardné príslušenstvo v podobe nabíjačky (9V 2A) a USB-C kábla. Veľmi príjemným prekvapením je prítomnosť jednoduchého priesvitného ochranného obalu, zamrzí absencia slúchadiel, ale aspoň že výrobca nezabudol na 3,5 mm jack, ktorý sa nachádza na vrchnej strane zariadenia.

Konštrukcia a dizajn: Hlavné lákadlo novej Motoroly One

Presne toto je oblasť, v ktorej sa snaží novinka preraziť a myslím, že sa jej to darí veľmi dobre. Trúfam si povedať, že v tejto cenovej kategórii (aktuálne v akcii za 249 €) sa jedná o dizajnovo najkrajší kúsok. Podobnosť s iPhonom X je síce naozaj značná, no nič to nemení na fakte, že po uchopení tejto Motoroly máte pocit naozaj drahého a prémiovo spracovaného zariadenia. Keby som nevedel nič o špecifikáciách a ani o cene, povedal by som, že stojí minimálne dvakrát viac. S rozmermi 149.9 x 72.2 x 8 mm sa aktuálne radí medzi tie “kompaktnejšie” smartfóny, hmotnosť 162 gramov nijako nevybočuje z priemeru. Pocit drahého zariadenia z Motoroly One robí hlavne veľmi podarený kovový rámik, ktorý obopína celé telo smartfónu. Predná a zadná strana sú sklenené. My sme na test dostali farebný variant s bielou zadnou stranou, ktorý dobre odoláva odtlačkom prstov. Pekný dizajn novinky dotvára aj logo Motoroly v skeneri odtlačkov prstov. Výrobca už dlhšiu dobu svoje logo dáva práve do skenerov odtlačkov prstov svojich smartfónov a nám sa to veľmi páči. Vyzerá to efektívne a niekto by ani nepomyslel na to, že logo je vlastne zároveň skenerom odtlačkov prstov.

Predná strana novej Motoroly One obsahuje veľký, natiahnutý displej, ktorý obsahuje výrez v hornej časti. V ňom sa nachádza reproduktor, predný fotoaparát a všetky potrebné senzory. Myslím si, že výrobca mohol pokojne zvoliť výrez menší, ale mne to nijako neprekáža. Rámiky okolo displeja nie sú veľké, no nejaké by sa určite našli. Hlavne na jeho spodnej strane. Výrobca do neho efektne vsadil logo Motorola.

Presuniem sa na zadnú stranu. Tá sa mi páči ešte viac, ako tá predná. V bielej farbe je telefón naozaj veľmi pekný. Zhodla sa na tom celá redakcia, rovnako ako aj okolie, ktorému som Motorolu One ukázal. V hornej ľavej strane sa nachádzajú dva fotoaparáty, medzi ktorými zostalo miesto na prisvetľujúci LED blesk, ktorý môžete v prípade potreby využiť aj ako baterku. Ďalej tu môžeme vidieť spomínaný skener odtlačkov prstov s logom Motoroly. Nechýba, samozrejme, ani nápis androidone.

V hornej strane zariadenia si našiel miesto 3,5 mm jack, dolná zase obsahuje USB-C konektor, pomocou ktorého smartfón nabijete alebo pripojíte k počítaču. Po oboch jeho stranách môžeme vidieť mriežky. Tá pravá v sebe ukrýva reproduktor, ľavá zase mikrofón. Nie, stereo reproduktory sa nekonajú. Ľavá strana je takmer úplne prázdna, nachádza sa tu len šuflík, ktorý v sebe ukrýva slot na SIM kartu a pamäťovú kartu. Pravá strana je o trochu zaujímavejšia, no určite nie výnimočná. Nachádzajú sa tu štandardné tlačidlá, ktoré môžeme vidieť na každom Androide. Nechýba dvojpolohové tlačidlo ovládania hlasitosti a tlačidlo zhasnutia/rozsvietenia displeja. Musím podotknúť, že je radosť s nimi pracovať. Ich zdvih a aj istota stlačenia sú minimálne na úrovni vlajkových lodí konkurenčných značiek.

Funkčnosti skeneru odtlačkov prstov nemôžem vyčítať nič. Funguje rýchlo a spoľahlivo. Rovnako jednoduché a rýchle je jeho nastavenie. S presnosťou odomknutia som spokojný a moja úspešnosť je určite nad hranicou 90 %. Problém zvykne byť len v prípade mokrých prstov, s tým však majú problém aj ostatné zariadenia.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
18.10.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+