MojAndroid

Dnešného duelu sa zúčastnia dva veľmi obľúbené smartfóny. Sú nimi vlajkové lode čínskych výrobcov Xiaomi a OnePlus. Obidva smartfóny ponúkajú tie najvýkonnejšie komponenty, aké si môžete priať, pričom ich ceny sa pohybujú na úrovni 500 €. Dať takúto sumu za plnohodnotnú vlajkovú loď naozaj nie je veľa. Keď to porovnáme s inými podobne vybavenými smartfónmi, zistíme, že stoja o niekoľko stoviek menej.

Kúpiť OnePlus 6 z oficiálneho e-shopu OnePlus.com s 20€ voucherom na príslušenstvo!

Konštrukcia a dizajn: Trendy všade okolo

Rozmermi sú si tieto dva smartfóny veľmi podobné. Obidva ponúkajú obrovský displej s výrezom vpredu, duálny fotoaparát vzadu. Xiaomi vsadilo viac na podobnosť s veľmi obľúbeným Apple iPhone X. OnePlus 6 aj Xiaomi Mi 8 ponúkajú takmer bezrámikové prevedenie konštrukcie, no keď sa na ne pozrieme zblízka, zistíme, že rámik OnePlus 6 je predsalen trochu menší. Hlavne na spodnej strane. Kvalite spracovania nemáme čo vyčítať obom zariadeniam. Ponúkajú sklenené prevedenia prednej aj zadnej strany, pričom rám je samozrejme kovový. Dizajn ktorého smartfónu je podarenejší necháme na vás, je to čisto subjektívna záležitosť. Nám sa páčia obidva.

Zaujímavosťou je to, že OnePlus 6 je o 0,2 milimetra hrubší,  no pocitovo pôsobí tenším dojmom. Pravdepodobne za to môže iné riešenie zaoblenia zadnej strany. Rozloženie ovládacích prvkov má lepšie vyriešený Xiaomi Mi 8, ktorý ich má  pekne pod sebou na pravej strane. Nemôže sa stať, že keď chcete zariadenie zablokovať, náhodou stlačíte aj tlačidlo hlasitosti. Výhodou  OnePlus 6 môže byť aj zaujímavý Alert slider, ktorý si našiel svoje miesto na pravej strane. Je to akýsi posuvník, ktorý má 3 polohy. Jednoducho si ním nastavíte režim vyzváňania, vibrovania, prípadne tichý režim. Pri OnePlus 6 to možné je. Na spodnej strane je hlavným rozdielom absencia 3,5 mm audio konektora pri modeli Mi 8. OnePlus 6 ho ponúka.

Pri pohľade zozadu je rozoznanie smartfónov veľmi jednoduché. OnePlus 6 má duálny fotoaparát umiestnený v hornej časti v strede, Xiaomi Mi 8 ho má zase hore vľavo. Odporúčame zváženie kúpy bielych variantov oboch zariadení, ktoré dokážu eliminovať odtlačky prstov. OnePlus 6 ponúka ešte aj čierne matné vyhotovenie, ktoré bude taktiež odolné. V prípade čiernych lesklých variantov sa musíte pripraviť na neustále čistenie.

Možnosti odomykania: Nie je všetko super, ako sa zdá

Obidve zariadenia ponúkajú skener odtlačkov prstov na zadnej strane. Tie sú ľahko nahmatateľné a práca s nimi je radosťou. S ich nastavením a používaním nie je žiadny problém. Ktorý z nich funguje rýchlejšie si netrúfame povedať. Odomknutie oboch zariadení pomocou skeneru odtlačkov prsta je bleskové a určite sa radia medzi tie najrýchlejšie. Rovnako s ich presnosťou sme nemali žiadne problémy. Pokiaľ máte ale mokré ruky, máte smolu. Smartfóny neodomknete. Vtedy môže prísť vhod možnosť ich odomknutia pomocou tváre. Túto funkciu ponúkajú obidve zariadenia. Nastavenie je jednoduché. Stačí zadať PIN a pridať svoju tvár. To funguje výborne na obidvoch smartfónoch. Čo sa týka rýchlosti odomykania, znovu sú obe bleskurýchle.

Je tu ale jeden problém. Xiaomi Mi 8 dokázali pomocou tváre okrem mňa odblokovať aj ďalší traja kolegovia. Tvár bola však nastavená len jedna. Preto určite neodporúčame zvoliť túto možnosť a radšej by sme zostali pri klasickom skeneri odtlačkov prstov. Je to škoda, Xiaomi sa dokonca chváli tým, že tento systém odomykania je pokročilejší a ponúka infračervené skenovanie tváre, pomocou ktorého dokáže odomknúť zariadenia aj v noci. Musíme ale spomenúť, že náš Xiaomi Mi 8 má nainštalovaný MIUI 10 Developer preview, takže možno táto funkcia nie je ešte doladená.

Displej: Súboj výrezov

Xiaomi Mi 8 aj OnePlus 6 ponúkajú výborné zobrazovacie panely. Xiaomi Mi 8 obsahuje Super AMOLED displej s uhlopriečkou 6,21″ a rozlíšením 2248 x 1080 pixelov. OnePlus 6 obsahuje trochu väčší, 6,28″ AMOLED panel, ktorého rozlíšenie je 2280 x 1080 pixelov. Podanie farieb, maximálny a aj minimálny jas sú na veľmi podobnej úrovni. Pozorovacie uhly sú dokonalé v prípade oboch. Na slnku si vedú veľmi dobre, no keby sme mali vybrať víťaza, bol by ním Xiaomi Mi 8. Čitateľnosť jeho displeja na priamom slnku je perfektná. OnePlus 6 ale na tom nie je vôbec zle a na slnku s ním nie je žiadny problém.

Už pri prvom pohľade na displeje si všimneme rozdiely vo výrezoch. OnePlus 6 má výrez podstatne menší. Je to ale len vec vkusu a nájdu sa používatelia, ktorým vyhovuje jedno či druhé riešenie. Pokiaľ nie ste fanúšikmi takýchto výrezov, obidve zariadenia ponúkajú možnosť ich skrytia. Farebné podanie si viete nastaviť podľa seba, takže keby vám nevyhovovali tie prednastavené, žiadny problém. Xiaomi Mi 8 ponúka Always ON displej, ktorý poznáme napríklad zo Samsungov. Ten dokáže svietiť neustále. Podobnú funkciu obsahuje aj OnePlus 6, no displej sa rozsvieti len vtedy, keď sa so smartfónom pohne.

Výkon a pamäť: To najlepšie čo môžete mať

Obidve zariadenia ponúkajú momentálne najvýkonnejší mobilný procesor Qualcomm Snapdragon 845. OnePlus 6 obsahuje až 8 GB RAM, Xiaomi sa musí uspokojiť so šiestimi. Menšiu porciu operačnej pamäte Xiaomi však vôbec nie je poznať. Otváranie aplikácií, prepínanie medzi nimi či iné zložité úlohy fungujú na oboch smartfónoch na výbornú. Jedná sa o momentálne jedny z najrýchlejších zariadení – ak nie najrýchlejšie.

Smartfóny OnePlus boli vždy známe svojím výkonom, pri najnovšom modeli tomu nie je inak. Xiaomi sa ale vôbec nedá zahanbiť a svojmu konkurentovi dokáže bez problémov vzdorovať. Keby sme si mali vybrať smartfón len na základe výkonu, obidva by boli skvelými voľbami. Xiaomi má ale jeden menší problém. Hovorí sa o tom, že nemá dobre vyriešené chladenie procesora a pri najnáročnejších činnostiach sa procesor jednoducho podtaktuje. To má za následok napríklad trochu nižšie výsledky v testoch hrubého výkonu, napríklad AnTuTu. Naša obľúbená hra PUBG bežala na oboch zariadeniach absolútne bez problémov, žiadne záseky zníženie snímkovania sa jednoducho nekonali. Ako herné smartfóny sú vhodné obidve zariadenia. Ponúknu dostatok výkonu pravdepodobne aj na nejaký ten rok dopredu.

Vnútorné úložisko oboch zariadení je typu UFS 2.1, takže to najrýchlejšie, čo môžete aktuálne v smartfónoch mať. Pri Xiaomi aj OnePlus máte na výber zo 64/128/256 GB variantov. Pri rozhodovaní treba brať do úvahy aj fakt, že úložiská oboch zariadení už nie je možné rozšíriť.

Systém: Čistý Android vs MIUI

OnePlus ponúka vo svojich zariadeniach nadstavbu s názvom OxygenOS, ktorá vyniká svojou rýchlosťou a jednoduchosťou. Nadstavba nie je zložitá, je to takmer čistý Android, no ponúka zaujímavé funkcie a nastavenia navyše. Celé používateľské rozhranie si môžete nastaviť na čierne, takže aplikácia telefónu, správ či menu aplikácií a nastavenia budú čierne. To má výborný vplyv na výdrž batérie, ktorá sa týmto predĺži. Výhodou systému je aj to, že neobsahuje predinštalované zbytočné aplikácie, ktoré by ste nevyužili. Tých pár, ktoré tam sú, môžete jednoducho odinštalovať. Veľmi ľahká nadstavba sa prejavila aj na rýchlosti zariadenia. OnePlus 6 patrí medzi tie úplne najrýchlejšie. Na nič nečakáte, všetko sa deje okamžite. Žiadne sekanie či iné spomalenie sa proste nekoná. Systém môžete ovládať aj gestami. Potiahnutím zdola nahor sa dostanete na domovskú obrazovku, keď prst podržíte, vyvoláte naposledy spustené aplikácie. Ak prst potiahnete zdola nahor po pravej či ľavej strane, vrátite sa o krok späť.

A čo na to Xiaomi? Nadstavba MIUI (v našom prípade MIUI 10 Developer beta) je presný opak OxygenOS. Je to robustná nadstavba, ktorá mení vzhľad čistého Androidu na nepoznanie. Nenachádza sa tu menu aplikácií, jednotlivých zástupcov vidíte priamo na domovských obrazovkách. Nadstavba však vyzerá veľmi dobre, je výborne odladená a trúfame si povedať, že systém je rovnako rýchly ako na OnePlus 6. Obsahuje veľké množstvo nastavení, no aj veľa zbytočných predinštalovaných  aplikácií. Tie je však našťastie možné odinštalovať. Systém je možné ovládať aj gestami. Potiahnutím zdola sa dostanete na domovskú obrazovku, pokiaľ prst trochu podržíte, vyvoláte menu multitaskingu. Potiahnutím z pravého alebo ľavého okraja do stredu prejdete o krok späť. Nám sa táto funkcia veľmi páčila. Nie je to síce dotiahnuté tak dobre, ako to má iPhone X, no používa sa príjemne.

Či vám viac vyhovuje takmer čistý Android alebo nadstavba, ktorá zase ponúka viac nastavení,  necháme na vás. Nám sa páčia obidve riešenia, no pravdepodobne by sme sa priklonili práve k nadstavbe OxygenOS. Verzia MIUI 10 má však čo ponúknuť a svojich fanúšikov si určite nájde. Rozhodne ich nebude málo.

Fotoaparát: Kvalita hodná vlajkovej lode

Fotoaparáty oboch zariadení patria medzi aktuálnu špičku. V rebríčku DxOmark sa umiestnili v TOP 10, čo sú veľmi slušné výsledky. Rozhodne sa nemusíte obávať, že vás jedno z týchto zariadení sklame po fotografickej stránke. Fotoaparát OnePlus 6 ponúka dva snímače. Hlavný 16 Mpix snímač s clonou f/1.7 tak spolupracuje s druhým snímačom, ktorý má 20 Mpix a zhodnú clonu f/1.7. Nechýba optická ani elektronická stabilizácia obrazu, za čo výrobcu chválime. V dobrom svetle dokáže zachytiť množstvo detailov, no ani fotografie v slabšom svetle vôbec nie sú na zahodenie. Druhý objektív zase pomáha pri lepšom zachytení hĺbky ostrosti, čo má za následok efektívnejšie portrétové zábery.

Xiaomi Mi 8 ponúka duálny fotoaparát, ktorý obsahuje rozlíšenie 12 + 12 megapixelov. Druhý objektív slúži na dvojnásobný bezstratový zoom a disponuje clonou f/2.4. Ten hlavný ponúka optickú stabilizáciu obrazu, clonu f/1.8 a veľmi rýchle zaostrovanie. Výsledné fotografie sú veľmi vyvážené, disponujú veľmi slušným dynamickým rozsahom a ponúkajú dostatok detailov. Rovnako aj v slabšom svetle. Vtedy ale neodporúčame používať zoom, pretože druhý objektív nie je opticky stabilizovaný a taktiež nemá dostatočnú citlivosť na svetlo.

Kúpiť OnePlus 6 z oficiálneho e-shopu OnePlus.com s 20€ voucherom na príslušenstvo!

Keby sme mali vybrať ten, ktorý z dvojice podáva lepšie výsledky, asi by sme sa nevedeli rozhodnúť. Obidva ponúkajú jedny z najlepších fotoaparátov na trhu. Výsledné fotografie sú veľmi vyrovnané, povedať jednoznačného víťaza si jednoducho netrúfame. Niekedy urobí lepšiu fotografiu OnePlus 6, inokedy zase Xiaomi Mi 8.

Čo sa kvality videa týka, tu sú na tom znovu obe zariadenia veľmi podobne. OnePlus ale vyhráva kvalitnejším záznamom zvuku pri natáčaní videa.

Fotografie z OnePlus 6

Fotografie zo Xiaomi Mi 8

Batéria: Solídna výdrž u oboch

OnePlus 6 ponúka batériu s kapacitou 3300 mAh, Xiaomi ešte o 100 mAh viac. Slušné kapacity batérie spolu s výkonným a úsporným procesorom a použití AMOLED displeja sú zárukou slušnej výdrže smartfónov. Žiadne prekvapenie sa nekoná, obe zariadenia ponúkajú jemne nadštandardnú výdrž. Rovnako obe vydržia jeden náročný pracovný deň, pričom večer vám stále zostáva nejaká rezerva.

Čo sa týka rýchlosti nabíjania, v tom OnePlus zatiaľ nemá konkurenciu. V našich testoch nabíjania  si zatiaľ drží prvú priečku a dokáže sa nabiť za hodinu aj 23 minút. Xiaomi Mi 8 si tiež nevedie vôbec zle. Pri našom teste sme ho z 0 na 100 percent dokázali nabiť za hodinu aj 38 minút.

Rýchlosť nabíjania Xiaomi Mi 8:

  • 15 min: 24 %
  • 30 min: 45 %
  • 45 min: 65 %
  • 1 hod: 82 %
  • 1 hod 38 min: 100 %

Rýchlosť nabíjania OnePlus 6:

  • 15 min: 27 %
  • 30 min: 56 %
  • 45 min: 79 %
  • 1 hod: 91 %
  • 1 hod 23 min: 100 %

Záverečné hodnotenie: Rozhodujú nadstavby

Vybrať jeden z týchto dvoch smartfónov je naozaj veľmi ťažké. Pravdepodobne by sme sa ale priklonili k OnePlus 6. Hlavne vďaka takmer čistému Androidu, lepšie spracovanému odomykaniu pomocou tváre a možno aj kvôli 3,5 mm audio konektoru. Xiaomi zase ponúkne trochu lepší displej, hlavne na slnku je jeho čitateľnosť lepšia. Rovnako fotoaparát ponúka o trochu vyrovnanejšie výsledky, rozdiely sú však úplne minimálne. Pri rozhodovaní je samozrejme dôležitým faktorom cena, ktorá je o pár desiatok € nižšia práve u Xiaomi Mi 8.

Náš tip
Motorola moto z3 play vs Honor 10: Ktorý sa oplatí viac? | DUEL
Náš tip
OnePlus 6 vs Motorola moto g6 – ktorý z nich fotí lepšie? | FOTO DUEL
9.8.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+