MojAndroid

Huawei P20 Pro je právom označovaný za aktuálne jeden z najlepších fotomobilov. Pravdepodobne je aj najlepší. Konkurenta si veľmi ťažko hľadá hlavne vo večerných fotografiách. LG sa však so svojimi vlajkovými loďami nechce dať zahanbiť a tieto taktiež ponúkajú veľmi kvalitné fotoaparáty. Huaweiu P20 Pro sa tentokrát postavil najvybavenejší model od kórejského výrobcu s názvom LG G7 ThinQ. Ako si smartfóny v dueli poradili?

Technické parametre

Fotoaparát LG G7 ThinQ ponúka dva objektívy. Jeden štandardný, ten druhý širokouhlý. Obidva ponúkajú maximálne rozlíšenie 16 megapixelov. Ten hlavný obsahuje clonu f/1.6, nechýba mu optická stabilizácia obrazu a rýchle PDAF zaostrovanie. Druhý neponúka automatické zaostrovanie a disponuje clonou f/1.9. Maximálne možné rozlíšenie fotografií je 16 MP (4656 x 3492) pri štandardnom pomere 4:3. V prípade zvolenia 16:9 sa rozlíšenie zníži na 12 MP, môžete dokonca fotografovať aj v pomere 18,9:9, vtedy sa musíte uspokojiť s 10 megapixelmi. Fotografie však budú roztiahnuté na celom displeji. Fotoaparátu nechýba LED blesk, portrétový režim či umelá inteligencia.

Huawei P20 Pro ponúka fotoaparáty rovno 3. Objektívy ponúkajú rozlíšenia 40 MP, 20 MP a 8 MP. 40-megapixelový je hlavný farebný snímač (clona f/1.8), 20-megapixelový je čiernobiely (clona f/1.6), ten 8-megapixelový (clona f/2.4) je teleobjektív, ktorý ponúkne až trojnásobný bezstratový zoom. Fotoaparátu nechýba ani optická stabilizácia obrazu či rýchle PDAF zaostrovanie. Výsledné fotografie môžu mať maximálne rozlíšenie až 40 megapixelov (7296 x 5472) v pomere strán 4:3. Môžete fotografovať aj v pomere strán 18:9, vtedy je maximálne rozlíšenie 7 megapixelov. Z funkcií nechýba portrétový režim, vhod môže prísť umelá inteligencia, ktorá dokáže rozoznať fotografovanú scénu a tomu prispôsobiť nastavenia.

Aplikácia fotoaparátu

LG G7 ThinQ ma fotoaplikáciu spracovanú na jednotku. Nemáme k nej prakticky žiadne výčitky. Výkonný procesor a dobrá optimalizácia zaručujú jej bezproblémový chod, ovládacie prvky sú usporiadané logicky. Vpravo máte možnosť rýchlo prepnúť na portrétový režim alebo zapnúť umelú inteligenciu. Posunutím tlačidla pre fotografovanie nahor/nadol ovládate zoom, pod týmto tlačidlom sa nachádza ešte jedno, ktorým rýchlo spustíte nahrávanie videa. Vo vrchnej časti displeja nájdeme rýchly prepínač medzi štandardným a širokouhlým objektívom. V ľavej strane sa nachádza prepínač predného/zadného fotoaparátu, ovládanie LED blesku, manuálne nastavenie režimu fotografovania a tlačidlo, ktorým sa dostanete do nastavení.

Huawei P20 Pro sa za svoju fotoaplikáciu taktiež nemusí vôbec hanbiť. Všetky nastavenia sú poruke a používateľ sa s nimi rýchlo stotožní. Hneď vpravo máte poruke prepínač predného/zadného fotoaparátu, v strede je tlačidlo fotografovania a pod ním ikonka, pomocou ktorej sa dostanete priamo do galérie. Medzi jednotlivými režimami je možné prepínať pomocou posuvníka, ktorý sa nachádza priamo na displeji. V hornej časti nájdeme tlačidlo trojitého bezstratového zoomu. Vľavo sa nachádza tlačidlo ovládania LED blesku a nastavenia fotoaparátu.

Fotografie za dobrého osvetlenia

LG G7 zvládol lepšie zachytiť biele písmo na fotoaparáte, Huawei ho takmer odignoroval. Obidve fotografie sú pekne ostré a veľmi kvalitné. Pozadie sa nám zase páči viac na fotografii z Huawei P20 Pro.

Na tejto fotografii je citeľne znateľný lepší dynamický rozsah v podobe Huawei. Len pripomíname, že obidve zariadenia pri tejto fotografii automaticky zapli režim HDR. Huawei ponúka ostrejšie objekty v pozadí, pričom dokázal slušne zachytiť aj svetlo priamo vo vnútri. LG ho zachytil oveľa menej. Tu jasne vyhráva fotografia z Huaweiu.

Čo sa týka farebného podania, vyhral by Huawei, ktorý ponúkol určite reálnejšie farby. Fotografia z LG je síce farebne krajšia, no menej reálna. LG zase dostáva bod za lepšie vykreslenie textúr. Vo výsledku sú obidve fotografie veľmi kvalitné, ponúkajú dostatok detailov a veľmi dobre sa popasovali s oblohou, ktorá si zachovala celkom reálne farby.

Tu sa prejavili kvality oboch fotoaparátov. Objekty sú pekne zaostrené, fotografie ostré po celej ploche, nie je badateľné zlievanie detailov a farby sú reálne. Je vidieť, že ak máte dobré svetelné podmienky, viete aj so smartfónom urobiť naozaj krásne fotografie.

Zoom a širokouhlý objektív

Huawei P20 Pro dokáže až trojnásobne zoomovať bez straty kvality, zatiaľ čo pri LG G7 ThinQ sa môžete spoľahnúť na zaujímavé, širokouhlé fotografie.

Huawei P20 Pro:

LG G7 ThinQ:

Portrétový režim

V roku 2018 nesmie žiadnemu kvalitnému smartfónu chýbať portrétový režim. Niektoré pre lepšie fotografie využívajú druhý fotoaparát, iným stačí len jeden. Huawei P20 Pro, ako aj LG G7 ThinQ, samozrejme túto funkciu ponúkajú.

Veľmi ťažká scéna, ktorá ukáže kvality portrétových režimov jednotlivých zariadení. Obidve s ňou mali problém, hlavne tráva, ktorá sa nachádza pri ruke fotografovaného objektu by mala byť rozmazaná, no nie je tomu úplne tak. Ak by sme mali vybrať víťaza, stal by sa ním Huawei P20 Pro, ktorý sa s tým predsa len popasoval lepšie. LG rozmazanie jednoducho odignoroval. Farby sa nám však páčia viac práve v podaní LG, rovnako dokázal o trochu lepšie zaostriť fotografovaný objekt. Huawei P20 Pro ponúkol taktiež reálnejšie farby.

Predný fotoaparát

Za selfie fotografiu by sme dali bod určite LG G7 ThinQ. Osoba na fotografii je jednoznačne ostrejšia a pozerá sa na ňu lepšie. Biely dom v pozadí je prepálený na oboch fotografiách.

Portrétový režim predných fotoaparátov v smartfónoch má celkovo čo doháňať. Fotografia je znovu krajšia a kvalitnejšia v podaní LG G7 ThinQ. Objekt v strede je dostatočne ostrý, rozmazanie je celkom slušné. Smartfón sa však nedokázal popasovať s ľavým uchom, ktoré je trochu rozmazané. To zase zvládol lepšie Huawei, no jeho fotografia je menej ostrá a vôbec nevyzerá tak dobre.

Nočné fotografie

Fotografia v podaní Huawei P20 Pro je značne svetlejšia. Huawei taktiež zachytil väčšie množstvo detailov a farby sú reálnejšie. LG G7 ThinQ sa so scénou popasoval veľmi slušne, no na Huawei to nestačí. Jeho fotografia obsahuje menej detailov a uchyľuje sa skôr k teplejším farbám.

Táto fotografia bola vytvorená pri minimálnom svetle, čo dalo zabrať obom smartfónom. Huawei dokázal lepšie zachytiť pozadie, fotografia je menej rozmazaná a ponúka taktiež menej šumu. LG si však nevedie vôbec zle, rozdiely je možné vidieť hlavne po priblížení. Fotografia Huawei P0 Pro je vyrovnanejšia, na LG je vidieť nižší dynamický rozsah, osvetlené miesta sú svetlejšie ako u konkurenta, tie neosvetlené zase tmavšie.Čo sa týka farebného podania, tu zase vyhráva Huawei.

Tu je jasne vidieť, ktorý smartfón je kráľom nočných záberov. Huawei P20 Pro dokáže zachytiť neporovnateľne viac svetla ako celá konkurencia a právom mu patrí pozícia najlepšie fotografujúceho telefónu v slabom svetle. Okrem schopnosti zachytiť svetlo vyhráva Huawei aj v ostrosti fotografie. LG zase ponúkne o trochu menej šumu.

Ďalšie ukážkové fotografie Huawei P20 Pro:

Ďalšie ukážkové fotografie LG G7 ThinQ:

Záverečné hodnotenie

Ak by sme si mali vybrať smartfón len na základe fotografických schopností, siahli by sme po Huawei P20 Pro. Nie nadarmo sa hovorí, že je aktuálnou špičkou. Svoje kvality dokázal aj v našom teste. LG G7 ThinQ si však vôbec neviedol zle, ponúka veľmi slušné fotografie a taktiež sa môže zaradiť medzi tých najlepších, no na úplne najlepšieho proste nemá. Dôležitým faktorom pri rozhodovaní môže byť aj fakt, že Huawei ponúkne trojnásobné bezstratové priblíženie, zatiaľ čo LG vyniká v širokouhlých fotografiách. Obidve funkcie sú zaujímavé, je len na používateľovi, ktorá mu pasuje viac. Huawei má obrovskú výhodu hlavne v nočných fotografiách, v ktorých momentálne nemá žiadneho konkurenta.

Pokiaľ sú pre vás dôležité selfie fotografie, tu sa karta obracia. Predný fotoaparát LG ponúka ostrejšie fotografie, ktoré vyzerajú reálnejšie a samozrejme aj krajšie. Huawei má síce až 24-megapixelové rozlíšenie, čo je v porovnaní s osemmegapixelovým snímačom v podaní LG naozaj obrovský rozdiel. Znovu sa však ukázalo, že megapixely nie sú všetko, dôležitá je výsledná kvalita snímok.

Ktorý z tejto dvojice fotí lepšie?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
Náš tip
OnePlus 6 vs Motorola moto g6 – ktorý z nich fotí lepšie? | FOTO DUEL
Náš tip
FOTO DUEL: Sony Xperia XZ2 a Google Pixel 2: Porovnanie fotoaparátov

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+