MojAndroid

OnePlus 6 je aktuálnym vlajkovým modelom čínskej značky OnePlus. Jeho cena sa pohybuje na úrovni od 500 €. Motorola moto g6 je zase modelom nižšej triedy, no za svoju výbavu sa rozhodne nemusí hanbiť. Jeho cena je polovičná oproti OnePlus 6, viete si ju kúpiť za 250 €. V dnešnom teste sa zameriame na fotoaparáty oboch smartfónov. Dokáže lacný model od Motoroly konkurovať drahšiemu OnePlus?

Náš tip
DxOmark otestoval fotoaparát smartfónu OnePlus 6 – výsledok je veľmi slušný
Náš tip
10 dní s Motorolou Moto g6: Duálny fotoaparát, ktorý vás nesklame [8. časť]

Pohodlie fotografovania a aplikácia fotoaparátu

Obidve aplikácie fotoaparátov v týchto dvoch smartfónoch sú spracované veľmi dobre. Ponúkajú všetky potrebné nastavenia, ku ktorým sa viete dostať veľmi jednoducho. Navyše, obe aplikácie fungujú veľmi plynule. Rozdiely v rýchlosti si ale veľmi rýchlo všimnete,  pokiaľ smartfóny položíte vedľa seba. Tu má jasne navrch OnePlus, ktorý je všeobecne považovaný za jeden z najrýchlejších Android smartfónov. Spustenie fotoaparátu, rýchlosť zaostrovania, prechádzanie medzi nastaveniami je na ňom bleskové. Tu sa jasne prejavuje obrovský rozdiel vo výkone procesorov oboch zariadení. Pokiaľ ale telefóny nemáte vedľa seba, rozdiel síce zistíte, no až taký veľký vám nepríde. Ak ste najskôr fotografovali telefónom OnePlus 6 a chytíte do rúk Motorolu, pocítite rozdiel v rýchlosti.

Poďme ale späť k možnostiam aplikácií. Obidva ponúkajú dnes veľmi populárny portrétový režim, nechýba panoráma či profesionálny režim, v ktorom si viete nastaviť hodnotu ISO, vyváženie bielej, manuálne zaostriť či zmeniť uzávierku. Každý z dvojice smartfónov má svoje charakteristické funkcie, ku ktorým sa dostaneme neskôr. Ak by sme mali zhrnúť pohodlie a rýchlosť fotografovania, lepšie sa nám pracovalo s OnePlus 6. Motorola sa ale vôbec nemusí hanbiť. Keď k tomu pripočítame fakt, že telefón stojí len 250 €, určite mu nejaké rozdiely v rýchlosti odpustíme.

Parametre fotoaparátov

Motorola moto g6 obsahuje duálny fotoaparát. Hlavný objektív ponúka rozlíšenie 12 megapixelov a clonu f/1.8, druhý objektív je pomocný, ktorý poslúži na lepšie zachytenie hĺbky ostrosti. Ten má maximálne rozlíšenie 5 megapixelov a clonu f/2.2. Telefónu nechýba fázové zaostrovanie a pri slabom svetle môže prísť vhod aj duálny LED blesk.

OnePlus 6 ponúka taktiež dva objektívy fotoaparátu. Hlavný má rozlíšenie 16 megapixelov a clonu f/1.7. Sekundárny objektív má až 20-megapixelové rozlíšenie s clonou f/1.7 a taktiež poslúži hlavne na vytváranie kvalitnejších portrétových fotografií s rozmazaním pozadia. Fotoaparát navyše ponúka optickú aj elektronickú stabilizáciu, nechýba LED blesk a veľmi rýchle automatické zaostrovanie.

Fotografie za dobrého osvetlenia

Dnešné smartfóny dokážu vytvárať naozaj pekné a použiteľné fotografie za predpokladu, že svetelné podmienky sú dobré. Či už sa jedná o tie najdrahšie zariadenia a fotomobily alebo o lacnejšie, väčšinou budú fotografie veľmi slušné a použiteľné. Rozdiely sa samozrejme nájdu aj za týchto podmienok.

S prvou fotografiou sa obidve zariadenia popasovali veľmi dobre. Motorola ponúkne sýtejšie farby a svetlejšiu expozíciu, zatiaľ čo OnePlus o trochu viac detailov. Obidve fotografie sú dostatočne ostré a ani jeden smartfón sa za tú svoju nemusí vôbec hanbiť.

Druhá fotografia je znovu farebnejšia v podaní Motoroly, farby OnePlus sú v tomto prípade o dosť bledšie. Celkovo je ale jeho výsledok lepší. Fotka je jednoznačne ostrejšia, automatické HDR funguje lepšie a textúry na fotografii Motoroly sa celkom výrazne zlievajú, zatiaľ čo OnePlus ich má pekne vyhladené. Čo sa týka farebnosti, ani jeden nezachytil farby úplne reálne, realita je niekde medzi týmito dvomi fotografiami.

Na tretej fotografii je vidieť jemný nádych fotoaparátu Motoroly do teplejších odtieňov, zatiaľ čo OnePlus má farby reálnejšie. Ostrosť fotografií je výborná pri oboch prípadoch, no Motorola má trochu viac rozmazanú pravú stranu fotografie.

Pri prvotnom pohľade vyzerá štvrtá fotografia lepšie v podaní Motoroly moto g6. Je trochu svetlejšia a fotoaparát veľmi dobre zvolil vyváženie farieb, vďaka čomu vyzerá fotka naozaj veľmi dobre. Pri bližšom skúmaní zistíme, že väčšie množstvo detailov obsahuje fotografia vytvorená smartfónom OnePlus 6, no jeho farby nie sú až také zaujímavé. Obidva smartfóny si ale pri týchto jemne sťažených podmienkach viedli veľmi dobre.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
30.7.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+