MojAndroid

Horúcu novinku, Sony Xperia XZ2 sme porovnali s jedným z najlepšie hodnotených fotomobilov Google Pixel 2. Dokáže sa mu Xperia v oblasti fotografovania vyrovnať, prípadne ho poraziť?

Základné informácie:

Sony Xperia XZ2

 • 5,7″ displej s rozlíšením 2160 x 1080 pixelov a pomerom strán 18:9
 • Hardvérová spúšť fotoaparátu
 • Rozlíšenie: 19 Mpix (4:3), 17 Mpix (16:9)
 • Clona f/2.0
 • Automatické zaostrovanie
 • LED blesk
 • Elektronická stabilizácia obrazu

Google Pixel 2

 • 5″ displej s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov a pomerom strán 4:3
 • Rozlíšenie: 12,2 Mpix (4:3), 8,3 Mpix (16:9)
 • Clona f/1.8
 • Optická stabilizácia obrazu
 • Laserové zaostrovanie
 • LED blesk

Ergonómia fotografovania

Xperia je ťažké a hrubé zariadenie, navyše sa v rukách dosť šmýka. Jednoduchšie sa fotografuje s Pixelom. Aplikácia fotoaparátu je svižnejšia, rýchlejšia, všetko ide takmer okamžite, čo sa o Xperii povedať nedá. Na druhú stranu, Xperia ponúka hardvérovú spúšť fotoaparátu, čo sa určite môže hodiť.

Aplikácia fotoaparátu

 • Sony Xperia XZ2

Aplikácia fotoaparátu od Sony je spracovaná veľmi dobre. Je prehľadná, podporuje gestá a je radosť s ňou pracovať. Posunutím prsta zhora nadol prepínate medzi režimami videa, fotoaparátu a pro režimu. Posunutím prsta zľava doprava zase prepínate medzi predným a zadným fotoaparátom.  Telefón ponúka aj bokeh efekt pri fotografovaní, maximálne rozlíšenie takejto fotografie je 8 Mpix. Maximálne rozlíšenie hlavného  fotoaparátu je 19 Mpix pri pomere strán 4:3. Sony by ale malo trochu zapracovať na optimalizácii aplikácie. Nie vždy funguje tak, ako má. Spozorovali sme časté trhanie a záseky, čo by sa pri takto výkonnom zariadení stávať určite nemalo. Navyše, mám pocit, že telefón má problém s rýchlou zmenou svetla a nedokáže sa jej rýchlo prispôsobiť. Je to pomalé a niekedy sprevádzané sekaním.

 • Google Pixel 2

Aplikácia fotoaparátu u Google Pixel 2 vyniká lepšou optimalizáciou, všetko ide rýchlejšie, plynulejšie. Fotografotanie s Pixelom je jednoduhšie, je z neho lepší pocit. Posunom prsta zhora nadol a zdola nahor prepínate medzi fotoaparátom a videom. Prepnutie zadného na predný fotoaparát uskutočníte zase prepínacím tlačidlom, ktoré je umiestnené ideálne, vpravo dole. Fotoaparátu chýba režim PRO, ktorý Xperia ponúka.

Na porovnanie fotoaparátov sme si pre vás pripravili niekoľko scén, takže poďme na to:

Fotografia 1: Kľúče, slabé osvetlenie, bez blesku

Hneď na začiatok začneme nie príliš vhodnou kulisou, každý s telefónov sa so zhoršenými svetelnými podmienkami popasoval po svojom. Pixel ponúka viac detailov, fotografia je svetlejšia, za čo vďačí lepšej clone f/1.8, zatiaľ čo Xperia ponúka clonu f/2.0. Fotka Xperie je menej detailná, no je vidieť oveľa menšie množstvo šumu. Kompenzuje to ale zlievaním detailov. Fotografia je jednoznačne lepšia na Google Pixel 2 a preto si zaslúži prvý bod.

Sony Xperia XZ2
Google Pixel 2

Xperia vs Pixel 0:1

Fotografia 2: Hračka

S touto fotografiou si obidve zariadenia poradili veľmi dobre. Obe ponúkajú dostatočné množstvo detailov, pekné farby, pozadie je rozmazané, čo kladie dôraz na zaostrený objekt. Xperia ponúkne farebnejšiu fotografiu, vyzerá to krajšie, ale fotografia nie je až taká reálna. Na druhej strane Pixel sa viac priblížil realite, ale tu by som zase trošku farby pridal. Víťaza si tu jednoznačne určiť netrúfam, takže dávam bo obidvom.

Sony Xperia XZ2
Google Pixel 2

Xperia vs Pixel 1:2

Fotografia 3: List

Je vidieť, že sme sa stretli s telefónmi, ktorých fotoaparáty môžeme zaradiť medzi najlepšie. Táto fotografia vyzerá veľmi dobre na obidvoch zariadeniach, obidve zachytili dostatočné množstvo detailov, fotografie sú ostré s minimom šumu. Scénu ale lepšie vyhodnotil Pixel, ktorého fotografia je vernejšia, ponúka vernejšie farby, zatiaľ čo Xperia sa mierne nakláňa k teplejším farbám. Tu dávam bod Pixelu.

Sony Xperia XZ2
Google Pixel 2

Xperia vs Pixel 1:3

Fotografia 4: Dinosaurus, slabšie svetlo

Fotografia Xperie je ostrejšia a ponúka aj menšie množstvo šumu. Celý dojem ale kazí nešťastný ružovkastý nádych. Pixel sa znovu lepšie vysporiadal s expozíciou, lepšie vyhodnotil svetelné podmienky a fotografia vyzerá reálnejšie. Je na vás či vyberiete radšej vernejšie farby alebo sa prikloníte k ostrejšej fotografii. U mňa remíza.

Sony Xperia XZ2
Google Pixel 2

Xperia vs Pixel 2:4

Fotografia 5: Dinosaurus, blesk

Tu jednoznačne vyhráva Google Pixel 2. Fotografia je ostrejšia, Xperii sa zlievajú detaily presne tam, kde je dinosaurus osvetlený. To, čo malo byť zaostrené, tam je strata detailov. Fotografia Xperie je zase ladená mierne do teplejších farieb, Pixel sa s expozíciou vysporiadal lepšie.

Sony Xperia XZ2
Google Pixel 2

Xperia vs Pixel 2:5

Fotografia 6: Okno

Pri fotografovaní za dobrého svetla odvádzajú obe zariadenia veľmi dobrú prácu. Pekné vykreslenie detailov, farieb, nádhera pozerať na takéto fotografie. Ťažko určiť, ktorá fotografia je lepšia a tak dávame body obom.

Sony Xperia XZ2
Google Pixel 2

Xperia vs Pixel 3:6

Ďalšie fotografie pre porovnanie:

Predný fotoaparát

Sony Xperia XZ2

 • Rozlíšenie 5 Mpix, f/2.2, elektronická stabilizácia obrazu

Google Pixel 2

 • Rozlíšenie 8 Mpix, f/2.4

Selfie

Oba telefóny ponúkajú celkom slušné predné fotoaparáty, fotografie z nich nenadchnú, ale ani neurazia. Je to taký slušný priemer. Ponúkajú dostatok detailov, pekné farby a objekt je na nich dostatočne ostrý. Menšiu výhodu môže mať Pixel, keďže ponúka rozlíšenie 8 Mpix, zatiaľ čo Xperia len 5 Mpix.

Sony Xperia XZ2

Google Pixel 2

Záverečné hodnotenie

Google Pixel 2 obhájil svoju reputáciu jedného z najlepších fotomobilov. Sony Xperia XZ2 je bez pochýb najlepšie fotografujúci smartfón od Sony, no na absolútnu špičku proste nemá. Slabšie fotografie za zhoršených svetelných podmienok a častý nádych do teplých farieb, hlavne ružovej, dosť degradujú inak veľmi slušný fotoaparát. Možno by pomohla optická stabilizácia, prípadne lepšia svetelnosť objektívu, ktorá je momentálne na úrovni f/2.0. Z tohto súboja teda vychádza ako víťaz Google Pixel 2 s celkovým skóre 6:3.

Fotografie ktorého smartfónu sa vám páčia viac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
10.4.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+