MojAndroid

Google začal vyžadovať žiadosti od vývojárov aplikácií, ktorých aplikácie používajú prístup k polohe na pozadiu. Google najskôr nastavil dátum pre tieto žiadosti, do ktorého majú vývojári nahlasovať svoje aplikácie na november 2020. Konkrétne to bolo na 2. november, ale Google sa rozhodol tento dátum posunúť. Pravdepodobne v dôsledku pandémie?

Nový dátum pre žiadosti vývojárov aplikácií o povolenie využívať polohu na pozadí

Google na svojom blogu odhalil nové dátumy pre tieto žiadosti. Teda ak ste vývojár a vaša aplikácia chce využívať polohu používateľa na pozadí, musíte si podať žiadosť do 8. januára 2021. Ak vaša aplikácia bola prvýkrát uverejnená pred 16. aprílom 2020, máte čas až do 29. marca 2021. Vývojárom, ktorým Google neschváli žiadosť, riskujú odstránenie svojej aplikácie z Obchodu Play, spomína XDA.

Okrem dátumov, Google má pre vývojárov aj pár tipov:

  • Ak má vaša aplikácia viacero funkcií, ktoré využívajú polohu na pozadí, zvoľte tú, ktorá používateľovi prináša najväčší benefit. Detailne opíšte, prečo potrebujete polohu na pozadí (nie počas spustenia aplikácie) a ako tieto informácie využívate.
  • Musíte priložiť video, ktoré znázorňuje, ako sa používateľovi zobrazí upozornenie na využívanie polohy na pozadí a ako ju bude môcť priamo v aplikácii povoliť. Ak vaše video nebude funkčné alebo ľudia poverení schvaľovaním nebudú môcť odkaz spustiť, aplikácia nebude schválená. Odporúčajú nahrať video na Google Disk alebo YouTube.
  • Nezabudnite vložiť podrobné vysvetlenie pre používateľov, ako budete s ich dátami zachádzať.
  • Uistite sa, že je vaša Ochrana osobných údajov správne označená a že obsahuje informácie o využívaní polohy na pozadí.

Nové pravidlá Googlu slúžia na ochranu a na vytvorenie transparentnejšieho prostredia pre používateľa. Aplikácie, ktoré využívajú polohu na pozadí, ju môžu vyžiadať len v prípade, že patrí medzi najhlavnejšie súčasti aplikácie a používateľ udelením prístupu získa nejaký benefit.

Keď vyšiel Android 11, Google umožnil používateľom dať aplikáciám len jednorazový prístup k aplikáciám na pozadí. To znamená, že aplikácia takto získala prístup k polohe na pozadí len raz, teda pokiaľ nebola úplne zavretá, po obnovení si ho musela vypýtať znova.

Náš tip
Google Fit pre Android a Wear OS dostáva aktualizáciu

20.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+