MojAndroid

Dôraz na bezpečnosť používateľských dát je v posledných rokoch jednou z hlavných priorít webových služieb. Pre ukladanie súborov je najčastejšie využívaný Google Disk, ktorý ponúka dobrú kapacitu ukladacieho priestoru už v bezplatnej verzii.

Navyše je často prepojení s rôznymi ďalšími službami nielen od Googlu. Nikdy ale nebol považovaný za najbezpečnejšiu možnosť, pretože nepodporoval šifrovanie jednotlivých súborov. To by sa ale podľa portálu AndroidPolice malo čoskoro zmeniť.

V nastaveniach pribudnú dve možnosti pre šifrovanie

Podporu pre šifrované súbory odhalili členovia komunity XDA v kóde Android aplikácie Google Disk verzie 2.20.441.06.40. Podľa tohto kódu Google čoskoro predstaví funkciu, ktorá umožní používateľom šifrovať cez Google Disk súbory uložené v zariadení, ako aj sťahovať a otvárať šifrované súbory uložené na Disku.

Krátko po tom, čo XDA zverejnilo svoje odhalenie, zdieľal vývojár Alessandro Paluzzi na Twitteri screenshoty tejto funkcie v priamej prevádzke. Tieto obrázky potvrdzujú, že pre šifrovanie budú slúžiť dva prepínače v nastaveniach aplikácie Google Disk.

Prvé pre šifrované súbory vo vnútornej pamäti zariadenia a druhé pre povolenie šifrovaných súborov pri ich zdieľaní. Po povolení sa šifrované dokumenty v zariadení zobrazia s malou ikonou zámku vedľa ikony, ktorá označuje dostupnosť v režime offline.

Podľa portálu sa prepnutím šifrovania vymažú všetky dokumenty, ktoré boli predtým stiahnuté z Disku. Používateľ si ich bude musieť potom stiahnuť opätovne, čo určite nie je pohodlné, ale je to cena za lepšie zabezpečenie.

Funkcia šifrovania zatiaľ nie je v aplikácii aktívna

Možnosť šifrovania súborov ešte nie je v aplikácii priamo dostupná pre bežných používateľov a Google ju pred uvoľnením oficiálne predstaví na svojom blogu. Najnovšiu verziu Android aplikácie Google Disk si ale môžete nainštalovať už dnes.

Buď manuálne z tohto APK súboru alebo z oficiálneho obchodu Google Play. O oficiálnom uvoľnení funkcie pre všetkých používateľov vás budeme informovať.

Google Drive
Google Drive
Developer: Google LLC
Price: Free
  • Google Drive Screenshot
  • Google Drive Screenshot
  • Google Drive Screenshot
  • Google Drive Screenshot
  • Google Drive Screenshot
  • Google Drive Screenshot
  • Google Drive Screenshot
  • Google Drive Screenshot
  • Google Drive Screenshot
  • Google Drive Screenshot
Náš tip
Toto sú najpredávanejšie smartfóny posledného štvrťroku
11.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+