MojAndroid

Niet pochýb o tom, že smartfóny sa stali obrovskou šúčasťou našich životov. Avšak väčšina z nás si pri ich dennodennom používaní neuvedomuje, koľko citlivých údajov v sebe skrývajú. Nanešťastie aktéri si to uvedomujú až príliš dobre a snažia sa tieto dáta získať a zneužiť na rôzne nekalé účely. V tom im pomáhajú aplikácie napadnuté rôznymi druhmi vírusov, voči ktorým nie je imúnny bohužiaľ ani oficiálny obchod Google Play.

Ochrániť nič netešiacich používateľov kvôli šikovnosti útočníkov a vývojárov škodlivého softvéru nie je jednoduché. Avšak to neznamená, že spoločnosť Google tento problém ignoruje. Ako informuje portál Android Police, technologický gigant aj v minulom roku aktívne bojoval proti hrozbám v obchode Play a na Androide celkovo.

Google v priebehu roka odstránil viac ako milión aplikácií

V novom blogovom príspevku Google uvádza, aký pokrok sa mu v oblasti zabezpečenia podaril dosiahnuť. Prostredníctvom vylepšených procesov kontroly – manuálnych aj automatických – spoločnosť zablokovala v roku 2021 zverejnenie 1,2 milióna aplikácií, pričom 190 tisíc vývojárskych účtov si vyslúžilo zákaz v službe uverejňovať aplikácie kvôli škodlivému správaniu. Z platformy bolo taktiež odstránených 500 tisíc vývojárskych účtov, ktoré boli dlhodobo neaktívne.

Avšak nezaobišlo sa to bez určitej kontroverzie. Za škodlivé boli nesprávne označené aj účty, ktoré žiadnu hrozbu nepredstavovali.

Motorola edge 30 pro displej
Motorola edge 30 pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Pravidlá obchodu Play si počas roka prešli niekoľkými zmenami, kvôli čomu až 98 % aplikácií migrovalo na Android 11 alebo novší s obmedzeným prístupom k rozhraniam API aj údajom používateľov. Na jednej strane je to nevýhoda, pretože niektoré aplikácie sa po zavedení nových pravidiel na ochranu súkromia stali nepoužiteľnými. Z hľadiska bezpečnosti je to však veľmi pozitívna zmena. Medzitým spoločnosť taktiež zablokovala zhromažďovanie údajov na reklamné účely v aplikáciách a hrách určených pre deti.

V zlepšovaní zabezpečenia bude Google pokračovať aj v tomto roku. Dôkazom toho sú informácie o pripravovanom systéme Android 13 a nová sekcia v obchode Play, ktorá dá používateľom lepší prehľad o tom, na aké účely aplikácia využije ich zozbierané údaje.

Náš tip
Unikol ďalší dokument bezpečnosti platformy Facebook. Týka sa jej bezpečnosti.
28.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+