MojAndroid

Jednoduché či komplikovanejšie, takmer všetky Android aplikácie potrebujú prístup k niektorým vašim dátam. Niektoré sú nevyhnutné pre fungovanie aplikácie, iné zas poslúžia na marketingové účely. Pred inštaláciou si síce viete pozrieť, o aké povolenie môže daná aplikácia žiadať, no nezistíte, z akého dôvodu ich potrebuje. V praxi to znamená, že ak si od vás aplikácia vypýta e-mail, neviete, či ho potrebuje len na overenie alebo či vám chce zasielať nevyžiadanú poštu. Tu na scénu prichádza novinka, ktorú Google svetu predstavil niekoľko mesiacov dozadu.

Nová sekcia sa v obchode Google Play začne objavovať postupne

Ako spoločnosť píše na svojom blogu, odteraz sa v obchode Google Play začne zobrazovať nová sekcia o bezpečnosti údajov. Tá má za cieľ informovať používateľov o postupoch zhromažďovania ich dát a manipulácie s nimi. Novinka od vývojárov vyžaduje, aby uvádzali, aký typ údajov ich aplikácie zhromažďujú a prečo. Dôležité je práve to odôvodnenie, ktoré doteraz v obchode Play chýbalo.

„Počuli sme od používateľov a vývojárov aplikácií, že informácie o údajoch, ktoré aplikácia zhromažďuje, bez ďalšieho kontextu nestačia,“ uviedol Google v blogovom príspevku. „Používatelia chcú vedieť, na aký účel sa ich dáta zhromažďujú a či ich vývojári zdieľajú s tretími stranami.“

Google Play nová sekcia o zbieraní údajov
Náhľad novej sekcie | Zdroj: blog.google.com

Po novom sa taktiež zobrazia informácie o to, či sú vaše údaje šifrované alebo zdieľané s tretími stranami a či je možné požiadať o ich odstránenie. Vývojári taktiež musia uviesť, či je zhromažďovanie dát nevyhnutné na fungovanie ich aplikácií a či dodržiavajú pravidlá služby na ochranu detí pred škodlivým obsahom.

Google dal vývojárom čas na doplnenie sekcie pre svoje aplikácie do 20. júla. To znamená, že bežní používatelia ju v obchode Play nenájdu hneď pri každej aplikácii.

Náš tip
Trápi vás agresívne vypínanie aplikácií na pozadí? Google má riešenie

27.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+