MojAndroid

Beta verzia Androidu 13 je už oficiálne k dispozícii pre verejnosť. Pokiaľ vlastníte kompatibilný telefón Google Pixel, Android 13 si môžete vyskúšať už aj vy. Téme sa venovali portály The Verge, GSMArena a taktiež aj Xiaomiui.

Android 13 Beta prináša viacero zmien. Stoja však za vyskúšanie bežným používateľom?

Pre testerov budú najpodstatnejšími zmenami asi tie isté prídavné funkcie, ktoré už poznáme z vývojárskych verzií Androidu 13. Ide o podporu Bluetooth Low Energy Audio, výber konkrétnych fotografií, ku ktorým budú mať aplikácie prístup, nové možnosti motívov pre ikony a špeciálny typ povolení, ktorý zamedzí nechceným notifikáciám.

android vydávanie verzií
Vývoj skorších verzií Androidu | Zdroj: GSMArena.com

V krátkosti povedané, nové funkcie budú opäť skôr zamerané na vývojárov, ktorí budú novinky testovať a napríklad optimalizovať pre svoje vlastné aplikácie. Asi najzaujímavejšou zmenou je zamedzenie prístupu aplikáciám k celému úložisku – namiesto toho danej aplikácii pridelíte konkrétne médiá alebo typ médií, ku ktorým bude mať oprávnenie pristupovať.

Android 13 nové animácie
Nové animácie | Zdroj: Xiaomiui.net

Ako sa zapojiť do beta programu?

Pre pridanie sa do beta programu stačí prejsť na vývojársku stránku Androidu 13 od Google. Tí, ktorí majú na svojich telefónoch už nainštalovaný Android 13 Developer Preview, by mali automaticky dostať aktualizáciu na verejnú beta verziu. Mimochodom, v systéme už uvidíte aj náznaky pre písmenko “T”, ktoré je ďalšie v abecednom poradí pre pomenovanie verzií operačného systému Android.

Android 13 T logo
Logo Androidu T | Zdroj: Xiaomiui.net

Nájdu sa aj grafické zmeny, ktoré sa vám zapáčia

Z grafických zmien by sme radi poukázali na novú lištu prehrávania médií, ktorá sa po novom zaujímavo vlní. Dizajnová zmena nastala aj v schránke pre skopírované slová. Za zmienku stoja aj nové animácie, ktoré dodávajú novej verzii Androidu ešte väčší štýl.

Android 13 lišta animácia
Nová animácia lišty pre prehrávanie médií | Zdroj: Xiaomiui.net

Android 13 Beta je dostupný pre nižšie uvedené zariadenia Google Pixel. Medzi nimi samozrejme nechýba ani najnovšia séria Google Pixel 6, ktorá je mimochodom najlepšie predávajúcou sa sériou v histórii tohto radu smartfónov.

Android 13 nové farby
Nové farby | Zdroj: Xiaomiui.net

Náš tip
Android 13 ešte ani nebol predstavený a už tu máme únik Androidu 14

27.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+