MojAndroid

Druhá a pravdepodobne posledná vývojárska verzia systému Android 13 je na svete. Google sa drží svojho plánu a tento mesiac prináša pohľad na ďalšie funkcie, ktoré nové vydanie Androidu prinesie. Ako informuje portál The Verge, do systému sa teraz okrem iného pridáva aj sľúbené dialógové okno na povolenie upozornení či podpora technológie Bluetooth LE Audio.

Aplikácie si po novom budú musieť pýtať povolenie na to, aby mohli používateľovi posielať upozornenia. Po spustení aplikácie sa zobrazí dialógové okno s otázkou, či upozornenia z danej aplikácie chcete povoliť alebo zakázať.

Android 13 povolenie na zasielanie upozornení
Povolenie na zasielanie upozornení | Zdroj: TheVerge.com

Ďalšou veľkou zmenou je podpora Bluetooth Low Energy (LE) Audio. Ide o nový štandard, ktorý používa zvukový kodek s názvom Low Complexity Communications Codec (LC3). Ten dokáže dáta prenášať vo vyššej kvalite a pri nižšej bitovej rýchlosti, vďaka čomu spotrebuje menej energie. V praxi to znamená, že prehrávaný zvuk bude kvalitnejší a bude mať menší dopad na výdrž batérie smartfónu.

Nová verzia systému obsahuje aj niekoľko ďalších vylepšení, vrátane nového dizajnu pre prehrávač médií, podpory MIDI 2.0 štandardu, či novej možnosti pre vývojárov odstrániť aplikácii prístup k predtým udeleným, no už nepotrebným povoleniam na lepšiu ochranu súkromia používateľov.

Beta verzia Androidu 13 pre bežných používateľov príde už čoskoro

Aj pri tomto vydaní opäť platí to, čo pri predstavení prvej vývojárskej verzie. Ako naznačuje ich názov, tieto verzie sú určené pre vývojárov, čiže sú nie len náročnejšie na inštaláciu, ale obsahujú aj viac chýb a nedostatkov ako beta verzie pre bežných používateľov. Preto odporúčame počkať na prvú beta verziu, ktorá by na zariadenia Google Pixel mala doraziť niekedy v priebehu apríla.

Náš tip
Android 13 prinesie zaujímavú funkciu pre blesk fotoaparátu

18.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+