MojAndroid

Americký gigant Google vydal testovaciu Developer Preview verziu operačného systému Android 13. Majitelia Pixel zariadení už môžu softvér otestovať. Nie je však určený na bežné používanie, pretože pochopiteľne obsahuje chyby, ktoré je potrebné doladiť. Inštaláciu budú vykonávať hlavne vývojári.

Android 13 Developer Preview je už k dispozícii

Google vydáva v priebehu februára a marca takzvané “Developer Previews” najnovšieho operačného systému Android. Počas apríla až augusta prebieha otvorený beta testing, do ktorého sa môžu zapojiť aj bežní používatelia podporovaných Pixel smartfónov. Beta testing sprístupňujú aj niektorí iní výrobcovia, ako napríklad Samsung či OnePlus. Oficiálne vydanie stabilnej verzie je potom zvyčajne naplánované na jesenné mesiace.

android 13 aktualizácie developer preview beta stable
Priebeh vývoja novej verzie Androidu | Zdroj: GSMArena.com

Práve Developer Preview systému Android 13 je teraz k dispozícii pre tých, ktorí by chceli pripravovaný operačný systém okúsiť predčasne. Ide však o veľmi nestabilnú verziu, ktorá sa neodporúča na denné používanie.

Hlavý dôraz sa bude klásť na bezpečnosť a súkromie

Vieme, že Android 13 bude viac dbať na súkromie a zabezpečenie. Obrázky budete môcť zo svojho zariadenia či z cloudu zdieľať s lepším zabezpečením. Systém vám umožní zdieľať súbory bez toho, aby daná aplikácia potrebovala povolenie na zobrazenie všetkých médií v telefóne. V ďalšom kroku budú môcť aplikácie vyhľadať zariadenia v okolí a pripojiť sa k nim cez Wi-Fi bez toho, aby potrebovali prístup k aktuálnej polohe.

Rozhranie Material You v Android 13 Developer Preview
Rozhranie Material You v Androide 13 Developer Preview | Zdroj: GSMArena.com

Ďalej spomenieme, že rozhranie Material You nebude meniť len vzhľad ikon aplikácií od Google, ale priamo všetkých aplikácií, ktoré nainštalujete. Táto vymoženosť bude najskôr dostupná na smartfónoch Pixel, no Google prisľúbil, že sa neskôr podpora nového rozhrania dostane aj do ďalších modelov od iných výrobcov.

Google Pixel 6 Pro
Google Pixel 6 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Android 13 ďalej povolí vybrať špecifický jazyk pre konkrétnu aplikáciu. Už nebude naďalej predvolený jazyk celého systému. Ak by ste mali záujem vyskúšať prvý Developer Preview Androidu 13, môžete si túto verziu nainštalovať na smartfóny Pixel 6 Pro, Pixel 6, Pixel 5a 5G, Pixel 5, Pixel 4a 5G, Pixel 4a, Pixel 4 XL a Pixel 4. Číslo zostavy je označované ako TPP1.220114.001.

Náš tip
Google Prekladač dostane nové widgety v Material You dizajne
13.2.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+