MojAndroid

Je verejne známe, že sociálna sieť Facebook bola obvinená z predávania osobných údajov svojich používateľov. Bezpečnosť tejto aplikácie je preto otázna. Portál 9TO5Mac uvádza informáciu, že na základe nového uniknutého dokumentu sa súkromie používateľov ešte zhorší.

Interný dokument spoločnosti Meta napísali inžinieri ochrany osobných údajov a neskôr ho poslali vedeniu spoločnosti. Inžinieri v tomto dokumente podrobne opisujú, akým spôsobom by sa mohol Facebook vysporiadať s otázkami, ohľadom nových podmienok na ochranu osobných údajov používateľov.

Podľa zdroja sa aj títo inžinieri zhodli na tom, že spoločnosť nemá žiadnu kontrolu nad tým, ako sú osobné údaje používateľov spracované. Reklamný tím platformy Facebook varoval vedenie spoločnosti o problémoch, ktoré bude mať sociálna sieť so zmenami v tejto oblasti.

Facebook
Facebook
Price: Free
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot

Ako na túto situáciu reagoval samotný Facebook?

Osoby, ktoré tieto informácie poskytli, sa vyjadrili k situácii takto:

“Nemáme dostatočnú kontrolu nad tým, ako systém využíva dostupné dáta. Preto teda nemôžeme sto percentne zaistiť kontrolované zmeny v ochrane osobných údajov používateľov, alebo záväzky, ako napríklad to, že nebudeme používať určité údaje pre určité účely. Toto je však presne to, čo od nás regulačné orgány očakávajú, zvyšovať riziko chýb spoločnosti a zhoršenie reputácie.”

Dokument poskytuje aj ďalšie informácie ohľadom “otvorených hraníc” Facebooku. To v preklade znamená, že všetky používateľské údaje od aplikácií tretích strán sú spolu s citlivými údajmi uchovávané pokope. Preto nie je kontrola špecifických údajov taká jednoduchá, ako sa môže zdať. Aj napriek tomu, že zástupca spoločnosti vo svojom prehovore poprel fakt, že spoločnosť nedodržiava regulačné predpisy, anonymný zamestnanec opísal situáciu úplne opačne.

Meta mení svoju reklamnú infraštruktúru tak, aby jej terč predstavovali používatelia systému iOS, uviedol Mark Zuckerberg na začiatku tohto roku. Odkedy Apple zmenil svoju politiku transparentnosti a používateľ si môže vybrať, ktoré aplikácie ho budú sledovať, sociálna sieť prišla o 10 miliárd dolárov zo svojich príjmov. Aj napriek tomu Facebook kritizuje zásady ochrany osobných údajov spoločnosti Apple. Platforma ich považuje za “škodlivé” ako pre používateľov, tak aj pre obchodnú sféru.

Náš tip
Toto sú najlepšie smartfóny Motorola v roku 2022, ktoré si môžete kúpiť na Slovensku
28.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+