MojAndroid

Spoločnosť Samsung rozmýšľa nad opustením ich virtuálneho asistenta Bixby spolu so svojím obchodom s aplikáciami pre zariadenia Samsung. Tlačí ich k tomu iná spoločnosť, tou je Google – informuje web reuters.com

Samsung Galaxy Note 10 Lite obsah balenia
Samsung Galaxy Note 10 Lite

Zaujímavosťou je ale to, že spoločnosť Samsung túto žiadosť odmieta a zastávajú si svoj Galaxy Store spolu s asistentom Bixby, keďže podla nich je to veľká časť ekosystému značky Galaxy:

„Stále sme odhodlaní poskytovať vlastné služby a ekosystém.“

Google sa Samsung snažil prehovoriť na prechod na ich asistenta a na úplný prechod smerom k Google Play obchodu so sľubom o % zo zisku spoločnosti Google pochádzajúceho z Obchodu Play.

Samsung dohaduje

Samsung sa ale vždy rozhodol pre svoj vlastný smer, kedže z vlastného obchodu majú 100% zisk z tržieb, keďže sa jedná o tržby v ich obchode a nie v obchode od Googlu.

Aj keď asi každý používateľ Samsung zariadia vám povie, že  služby Samsungu neboli nikdy nejak extrémne dokonalé alebo schopné konkurovať.

Presné finančné údaje, o ktorých sa dohadujú tieto dve spoločnosti, ešte stále nie sú dostupné. Google mal podľa zdroja ponúkať pre Samsung lukratívnejšie podmienky ako v predchádzajúcich dohodách. Spoločnosti sa snažia dohodnúť  na podmienkach čím skôr.

Cieľom celej dohody je vraj zlepšenie celého užívateľského prostredia a pravdepodobne aj zanechanie vlastných obchodov na aplikácie spolu s vlastným asistentom spoločnosti Samsung.

Nestalo sa to prvýkrát

Presne túto zmenu, len opačne, spravila aj spoločnosť Huawei, ktorá musela prestať používať služby spoločnosti Google a teda vytvoriť vlastný obchod s aplikáciami, témami a podobne.

Zo začiatku to bol veľký problém, keďže zákazník si kúpil zariadenie a na výber bolo len z veľmi malo aplikácii, dokonca niektoré neboli ešte ani dostupné pre nové zariadenia spoločnosti Huawei.

Huawei p40 Lite
Huawei P40 Lite

Citácia z nášho staršieho článku, kde je podrobne popísaný obchod AppGallery spoločnosti Huawei. Tá pri poslednej generácii svojich zariadení musela opustiť služby Google:

“Táto časť zaujímala väčšinu z vás, tak sa poďme pozrieť na to, aké aplikácie tu dokážeme nájsť. Vybral som svoje často používané aplikácie: 365.bank, Adobe Acrobat, Antik SmartWay, Archero, Basecamp, c:geo, Firefox, Fuelio, Godville, Golf Blitz, GPS Test, GSMArena, SwiftKey klávesnica, Mapy.cz, McDonalds, Messenger, Mi Fit, Moja 4ka, Morecast, Notify & Fitness, Plague Inc, ReadEra, RescueTime, Slack, SME.sk, Microsoft Solitaire, Speedtest, Stardew Valley, Stocard, Sygic, Tatra banka, Ubian, Ventusky.

Z tohto slušného výberu aplikácií a hier sa mi podarilo nájsť v AppGallery nasledovné: Firefox, Fuelio, Golf Blitz, SwiftKey, Notify & Fitness, Speedtest, Stocard, Sygic a to je bohužiaľ všetko. Moje bankové aplikácie som tam nenašiel, ale aby som nekrivdil AppGallery, treba spomenúť, že obsahuje aplikácie ako: OTP Banka, ČSOB SmartBanking, VÚB Mobil Banking. Za zmienku stojí aj rumunský George – môže to znamenať blízku podporu aj slovenskej aplikácie George.”

Ako ste si mohli prečítať, začiatok celkom nového obchodu pre zariadenia Huawei mal aj svoje nevýhody. No treba sa na to pozrieť realisticky. Postupom času aplikácie pribúdajú a ani Huawei už nezaostáva tak, ako to spočiatku vyzeralo. A taktiež Huawei sľubuje vývojárom až 100% tržieb, ktoré zákazníci spravia. To znie o lákavo.

Celkovo teda veríme, že tieto dve veľké spoločnosti sa dohodnú na rozumnom riešení, ktoré nás zákazníkov zasiahne čo najmenej.

31.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+