MojAndroid

Určite si pamätáte, keď Samsung pred približne tromi rokmi svetu predstavil model Galaxy S8 ako vstupnú bránu do novej éry smartfónov. Spolu s ním ale prišla aj menej vítaná novinka: hlasový asistent Bixby. Ako maijteľ modelu Galaxy Note 8 som ho sám nikdy nepoužíval. Na podnet kolegu Mira som sa rozhodol dať mu šancu a tento článok by vám mal priblížiť moje pocity po týždni strávenom s asistentkou Bixby.

Tip: Hľadáte nový smartfón, príslušenstvo či zariadenia do smart domácnosti? Tie najlepšie ponuky nájdete na www.androidmania.sk.

Dizajnovo dobrá práca

Akékoľvek dielo je hodnotené podľa dojmov. Tak som to vnímal aj v prípade Bixby. Ak máme byť kamaráti, potom ma musí už na prvýkrát osloviť. A áno, to sa jej podarilo. Dizajn celého prostredia okolo Bixby je v súlade s nadstavbou One UI, ktorú mám osobne rád. Materialistický dizajn písaný perom Samsungu je naozaj vydarený.

K Bixby ako asistentovi sa viaže celá karta. Tá je podobná Google Now, ktoré nájdete vy na väčšine vašich zariadení, keď na domovskej obrazovke potiahnete doprava. Ak to urobím ja (alebo ktokoľvek, kto vlastní Samsung), dostanem sa do prostredia Bixby.

Bixby Home sa dá pekne prispôsobiť

Miesto, ktoré sa volá Bixby Home je tá karta, ktorú som spomenul vyššie. Ak si ju neprispôsobíte, vždy po jej otvorení na vás vybehnú náhodne usporiadané nezaujímavé novinky a informácie z aplikácií ako Počasie alebo Kalendár. To musím oceniť, aj keď osobne som ju na to vôbec nepoužíval. Mám hodinky Samsung Gear S3 a na nich vidím všetko potrebné. Ostatné ma nezaujíma.

Ak ale nie ste majiteľom podobných hodiniek, takáto karta môže byť pre vás mimoriadne užitočná. Venujete jej 10 minút na prispôsobenie a každé ráno vám môže ponúknuť všetko potrebné na daný deň. Dopredu tak viete o všetkých udalostiach, ktoré vás čakajú alebo aj to, či si zobrať dáždnik alebo radšej kanoe.

Hlasová asistentka nezaváha

Čo sa týka Bixby, ľudia sa na ňu najčastejšie pozerajú ako na hlasovú asistentku. A ona je na to aj určená, ale ponúka veľa vecí naviac. Na chvíľu by som sa ale chcel venovať čisto jej najzhovorčivejšej podobe – asistentovi. Vyhnem sa vypisovaniu nudných informácií ako počet hlasov, ktoré môžete nastaviť a prejdem k reálnym skúsenostiam z praxe.

Bixby určite nezaváhala. Či už som mal problém s matematickým príkladom, potreboval som prezvoniť bratov nový mobil alebo som len chcel vedieť, či v Moskve prší, mohol som sa na ňu spoľahnúť. Je veľmi rýchla a nemám problém ani s pokračujúcou konverzáciou. Ak som sa jej teda prvýkrát spýtal “Koľko rokov má Steve Wonder?”, druhýkrát stačilo povedať niečo ako “Aké číslo topánok nosí?” a Bixby stále vedela, že sa bavíme o Stevovi.

Samsung Galaxy S8+ 10

Ku komunikácii môže prísť vhod aj tlačidlo Bixby, konkrétne na mojom Galaxy Note 8 sa nachádza pod reguláciou hlasitosti. Jeho podržaním som Bixby vždy zobudil a po dobu držania počúvala príkaz. Keď som potom tlačidlo pustil, okamžite začala zadanie riešiť. A je v tom naozaj dobrá. Rovnako ako Google Assistant.

Trochu som mal osobne problém s príkazom “Hi, Bixby!”. Ten by ju mal za normálnych okolností spustiť, nech sa nachádzate kdekoľvek v prostredí smartfónu. Mne to ale odmietala robiť a vždy som musel použiť tlačidlo. Môžem sa ale staviť, že keby som sa trochu pohral v nastaveniach, určite by som to vedel opraviť.

Poslednou zastávkou v rámci toho, čo Bixby ponúka, sú rutiny. Tie vám umožňujú pod jeden príkaz schovať viac príkazov. Ja som si napríklad nastavil pre výraz “Good Night” to, že Bixby zapne režim Nerušiť, opýta sa ma, na kedy má nastaviť budík a prečíta mi udalosti z kalendára. Takýchto príkazov si tam môžete nakombinovať prakticky nekonečno.

Samsung neponúka toľko slobody ako Google

Veľmi ma to mrzí, ale v tejto časti článku prichádzajú všetky tie dôvody, prečo som sa ani po týždni nenaučil používať Bixby tak, že by som ju chcel používať aj naďalej. Určite by som ako prvý dôvod zmienil otravné povinnosti ako vytvorenie Samsung účtu, ktorý som si založil naozaj len pre účely tohto článku. Google mi úplne stačí.

Ďalšia výhrada: Bixby odmieta spolupracovať s inými aplikáciami ako tými od Samsungu. Ja som si hneď na začiatku chcel prepojiť Spotify s Bixby, aby som si mohol hlasom púšťať pesničky popri práci. Ale Bixby na to: “Nie, buď budeš používať Samsung Music alebo si budeš Spotify púšťať sám.” To isté platí pre Google Kalendár, ten už mám ale kvôli hodinkám synchronizovaný s Kalendárom od Samsungu.

Už Google ma dlhší čas poriadne vytáča s tým, ako si musím všade všetko prihlasovať a synchronizovať. V tomto prípade je už ale človek zvyknutý, lebo s Google účtom si rozumie Instagram, Facebook a dokonca aj to moje Spotify. A teraz príde Samsung a myslí si, že ja prejdem na ich ekosystém. Je mi ľúto, Samsung, ale to neurobím a pravdepodobne aj na toto doplatila celá Bixby.

Ak tu bol už Google so svojím asistentom a celou paletou vynikajúcich aj menej podarených aplikácií, prečo Samsung chcel prísť s niečím vlastným? Určite to neurobil zle, ale podľa môjho názoru bolo už od začiatku jasné, že tento súboj vyhrá Google. A čo si o tom myslíte vy? Zanechajte nám svoj názor v diskusii pod článkom a nezabudnite hlasovať v našej ankete.

Akého hlasového asistenta používate alebo máte najradšej?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
3.12.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+