MojAndroid

Spoločnosť Google už dlhšiu dobu vo svojom systéme Android podporuje RCS správy. Tie však nemajú podporu na zariadeniach Apple iPhone a práve preto podľa portálu GSMArena spúšťa Google reklamnú kampaň, ktorou chce spoločnosť Apple presvedčiť k ich podpore.

Čo sú RCS správy?

RCS (Rich Communication Services) sú v podstate ďalšou generáciou klasických SMS správ. Pri RCS sa správy odosielajú okamžite prostredníctvom vášho dátového pripojenia, nie cez staršiu sieť ako SMS či MMS. Môže tak posielať emotikony, nálepky, fotografie alebo videá ako v aplikáciách typu Viber. V prípade RCS však správy zatiaľ nie sú šifrované end-to-end, ako je to v prípade iných moderných klientov na odosielanie správ.

RCS Google
RCS správy | Zdroj: Google.com

Pre posielanie je nutné, aby obidve strany mali smartfón s podporou RCS a internetové pripojenie. Ak to tak nie je, tak sa správa doručí ako klasická SMS. Podpora pre RCS je už značne rozšírená, a dokonca Google nečakal na mobilných operátorov, aby ju začali podporovať. Jednoducho ich obišiel a nastavil u svojej aplikácie Správy pre Android. Na trhu sa dajú nájsť aj ďalšie aplikácie s podporou RCS av podstate ktokoľvek ju môže pridať.

Presvedčí Google konkurenčný Apple k podpore RCS správ?

Bohužiaľ sa RCS správa nedá poslať na smartfóny Apple iPhone. Pretože Apple RCS nepodporuje, bude komunikácia medzi systémami iOS a Android naďalej obmedzená na SMS správy. Apple má svoj vlastný ekosystém v podobe iMeesage, cez ktorý komunikujú používatelia, ak majú zariadenia od Applu.

Pokiaľ ale napríklad majiteľ iPhonu chce napísať textovku niekomu inému s Androidom, dôjde k poslaniu cez SMS. Tu nie je ani základné šifrovanie a komunikácia tak nie je zabezpečená. Google teraz spustil reklamnú kampaň, ktorou chce Apple presvedčiť k podpore RCS správ. Kampaň prebieha napríklad na Twitteri s pomocou známych osobností.

Samozrejme Google nechce, aby sa Apple vzdal svojho vlastného systému správ. Celá kampaň má za cieľ, aby začal podporovať aj RCS správy. Vďaka tomu by bola komunikácia medzi Apple zariadeniami a Androidmi zabezpečená a bežala na modernejších štandardoch. Otázne je , či sa kampaň stretne s kladnou reakciou, pretože Apple je známy tým, že roky používa neštandardné riešenia, čím majú jeho zákazníci sťažení prechod ku konkurencii.

Náš tip
Wear OS dostáva upravený Google Play a čoskoro aj offline Google Mapy
13.8.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+