MojAndroid

Spoločnosť Google chce opäť zvýšiť bezpečnosť používateľov systému Androidu lepšou kontrolou aplikácií v obchode Google Play. Podľa portálu LavanGuardia sa to dotkne najprv VPN aplikácií, ktoré sa aj na Slovensku používajú pre väčšiu anonymitu a obchádzanie obmedzení na internete.

O testovanie bude môcť vývojár požiadať

Aplikácie budú obsahovať referenciu s označením MASA na nezávislé testovanie, čo pomôže používateľom pri výbere bezpečných aplikácií. MASA testy (Mobile App Security Assessment) oznámila vlani aliancie ADA (App Defense Aliance) v rámci nového globálneho bezpečnostného štandardu. Funguje to tak, že tretia strana overí, že je daná aplikácia bezpečná, a táto informácia bude vidieť priamo v Google Play.

Google Play G Space
Obchod Google Play | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Na používateľské recenzie to nebude mať vplyv. Aplikácie nebudú testované automaticky, ale vývojári si o to budú môcť požiadať vyplnením potrebného formuláru. Po úspešnom otestovaní dostanú odznak, ktorý bude dokladom dodržania základných bezpečnostných štandardov. Google však dodáva, že to neznamená, že by v aplikácii neboli žiadne zraniteľnosti. To totiž nie je účelom tohto testovania.

Testovaním prešlo už 8 VPN aplikácií

Projekt Google štartuje s VPN aplikáciami. Ide totiž o aplikácie vytvárajúce virtuálnu sieť, ktorých servery prenášajú kompletný internetový prenos používateľov s ich citlivými osobnými dátami. Pri vyhľadaní slova „VPN“ sa pod reklamami na aplikácie v Google Play objaví nová sekcia „Nezávislá bezpečnostná kontrola“, ktorá vedie na web aliancie ADA (App Defense Aliance).

Google One

V nej nájdete všetky úspešne otestované aplikácie (aktuálne typu VPN), vrátane detailov testov a potvrdzujúcich formulárov. Nezávislú certifikáciu zatiaľ získalo 8 VPN  aplikácií, vrátane Google One, ExpressVPN či Nord VPN. Dá sa predpokladať, že Google časom rozšíri dostupnosť nezávislého testovania aj na ďalšie typy aplikácií.

Náš tip
Tablety sa predávajú čoraz menej. Ktorým výrobcom sa darí najviac?
8.11.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+