MojAndroid

Počet aplikácií, ktoré využívajú funkcie generatívnej AI sa za posledný rok od predstavenia chatbotu ChatGPT znásobil a platí to aj pre obchod Google Play. Pretože takéto aplikácie môžu porušoval pravidlá etiky a dokonca aj zákonov, chce spoločnosť Google podľa portálu AndroidAuthority nad nimi v obchode Google Play väčšiu kontrolu.

Google zavedie koncom januára nové pravidlá

Veľa aplikácií využívajúcich prvky algoritmov umelej inteligencie (AI) totiž nemá etické zábrany a ani nechráni súkromie používateľa. Zároveň môžu vytvárať nelegálny alebo falošný obsah. Väčšinou sa to síce týka aplikácií stiahnutých mimo obchodu Google Play, ale Google nechce, aby sa to stalo bežným javom aj v jeho oficiálnom obchode s aplikáciami pre systém Android.

ChatGPT | Zdroj: cnn.com

Od 31.januára 2024 preto začnú v obchode platiť nové pravidlá pre aplikácie využívajúce generatívnu AI. Vývojári budú musieť dodržiavať všeobecné zásady Google Play, čo znamená, že takýto produkt nesmie generovať obsah umožňujúci využívanie alebo obťažovanie detí, prípadne generovať obsah s cieľom klamlivého správania.

Google Play G Space
Obchod Google Play v rámci G Space | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Aplikácie s generatívnou AI budú musieť taktiež mať implementovanú možnosť spätnej väzby od používateľov, ktorou budú môcť nahlásiť generovanie nevhodného obsahu. A to bez toho, aby museli aplikáciu opustiť. S pomocou spätnej väzby používateľov by mali vývojári následne filtrovať obsah v aplikáciách. Aplikácie s generatívnou AI môžu totiž uľahčiť tvorbu podvodného obsahu, ako je phishing, dezinformácií a fake multimédií.

Náš tip
Sociálna sieť X (Twitter) pridáva podporu audio a video hovorov
30.10.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+