MojAndroid

Jednou z výhod systému Android je to, že ide open source systém. Tým, že je otvorenejší ako konkurenčný iOS, môžu do neho jeho používatelia inštalovať aplikácie aj mimo oficiálneho obchodu Google Play. To ale prináša aj určité bezpečnostné rizika. Takáto aplikácia môže mať škodlivý kód, respektíve byť malvérom. Google sa teraz podľa portálu SamMobile rozhodol kontrolovať aj takéto aplikácie.

Google dá pri aplikáciách dve možnosti

Spoločnosť Google za posledné roky pridala do obchodu Google Play množstvo bezpečnostných funkcií, vďaka ktorým sú aplikácie v obchode kontrolované a väčšinou bezpečné. Obchod kontroluje každý deň milióny aplikácií. Ľudia však zvyčajne infikujú svoje Android smartfóny nežiaducim malvérom, keď inštalujú aplikácie a hry z neznámych zdrojov. Google teraz prináša riešenie problému.

Google Play Protect
Nová funkcia v Google Play Protect | Zdroj: SamMobile.com

Vylepší bezpečnostnú ochranu Play Protect o skenovanie Android aplikácií v reálnom čase na úrovni kódu. Vždy, keď bude aplikácia nainštalovaná prostredníctvom APK súboru z neznámych zdrojov, bude táto aplikácia najprv naskenovaná. Zoskenované informácie sa potom odošlú do backendu Play Protect na vyhodnotenie na úrovni kódu. Okrem známych hrozieb bude tento systém aj určený na detekciu nových hrozieb.

Prebiehať to bude nasledovne. Pri pokuse o inštaláciu APK súboru sa na obrazovke zobrazí výzva. Môžete si vybrať z dvoch možností: Skenovať aplikáciu a Neinštalovať aplikáciu. Po dokončení skenovania Google ponúkne dôvod, prečo aplikácia nemá byť nainštalovaná. Keď sú aplikácie považované za rizikové, môže aplikáciu ochrana aj úplne deaktivovať. Novinka je zatiaľ dostupná v Indii a postupne sa uvoľní aj do ďalších krajín.

Náš tip
Google Meet vám po aktualizácii vylepší tvár. Má to však háčik
23.10.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+