MojAndroid

Po niekoľkých mesiacoch od uvedenia prvej beta verzie dnes spoločnosť Google spolu sériou Pixel 8 oficiálne predstavila stabilnú verziu systému Android 14. Nové Pixely ho majú predinštalované od výroby a tie staršie by ho mali dostať v blízkej dobe. Ostatní výrobcovia musia samozrejme systém najprv prispôsobiť svojím nadstavbám a následne optimalizovať. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na najdôležitejšie nové funkcie a vylepšenia Androidu 14. Informáciu priniesol portál 9to5Google.

Aké sú hlavné novinky v systéme Android 14?

Android 14 prináša používateľom novú možnosť nahrávania obrazovky. Tá umožňuje nahrávať len konkrétne okno obrazovky. Je to užitočné, ak chcete zdieľať len konkrétny obsah z displeja svojho smartfónu, napríklad návod alebo hru. Taktiež umožní skryť upozornenia a prvky používateľského rozhrania, aby bolo video čistejšie. Vývojári zase ocenia podpora pre nové ovládacie prvky a API.

Napríklad Credential Manager API bude podporovať aplikácie pre správu hesiel, ako sú 1Password, Dashlane, Keeper a Okta. K dispozícii je tiež nová ikona stavového riadka reproduktora, keď sú hovory a upozornenia stlmené. Ovládanie hlasitosti jednotlivých prvkov bolo rozdelené do vlastných posuvníkov..Fitness aplikácia Health Connect je konečne súčasťou systému Android. A Google Fotky zase dostávajú podporu Ultra HDR režimu.

Android 14
Ultra HDR režim | Zdroj: 9toťGoogle.com

Pribudne aj funkcia regionálnych preferencií, ktorá umožňuje smartfónu automaticky prispôsobiť nastavenia na základe regiónu, v ktorom sa nachádzate. To znamená, že sa jednotky merania, jazyk, mena alebo formát dátumu a času prispôsobí danej krajine.  Android 14 obsahuje aj niekoľko nových funkcií ochrany osobných údajov.  Patrí tam možnosť skryť citlivé informácie z uzamknutej obrazovky. Napríklad heslá a čísla kreditných kariet.

Nový systém prináša aj veľa menších vylepšení

Android 14 obsahuje aj množstvo ďalších vylepšení, ktoré môžu pôsobiť ako nepodstatné, ale nájdu svoje využitie. napríklad:

  • Možnosť zmeniť veľkosť písma až na 200 %, čo uľahčí používanie smartfónu používateľom so zrakovým postihnutím.
  • Nové možnosti prispôsobenia, vrátane možnosti zmeniť vzhľad hodín na uzamknutej obrazovke.
  • Efektívnejšie využívanie batérie, čo by malo smartfónom umožniť fungovať dlhšie na jedno nabitie.
Náš tip
Netflix pravdepodobne chystá ďalšie zdražovanie. Môže za to štrajk umelcov
4.10.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+