Určite to poznáte, započujete nejakú pesničku, a tá sa vám zapáči. Problém je v tom, že nepoznáte jej názov. Vtedy na rad prichádza niekoľko možností. Ak ste ju počuli v rádiu, tak si ju viete nájsť cez playlist, prípadne sa môžete pokúsiť o jej nájdenie cez Google tak, že zadáte kúsok textu a budete dúfať, že ste sa správne trafili. Takto funguje funkcia Hľadať skladbu.
Prípadne je tu ešte stará dobrá aplikácia Shazam. Ak ju stihnete zapnúť a nahrať kúsok z prehrávanej piesne, tak máte pomerne vysokú šancu na úspech – identifikovanie piesne. Možnosti je teda viacero, no napriek tomu nemusia vždy priniesť očakávaný výsledok. Pesničku nájsť nedokážete, no napriek tomu ju neviete dostať z hlavy a stále si ju hmkáte? Presne pre takéto prípady prichádza Google s vlastným riešením, ktoré integroval do svojej aplikácie Google.
Zahmkajte a výsledok máte na dosah ruky
V mobilnej aplikácii Google stačí kliknúť na symbol mikrofónu a zvoliť možnosť “Hľadať skladbu”, čím sa vyhľadávač prepne do režimu počúvania. Následne môžete melódiu hľadanej piesne pískať, hmkať alebo spievať a o zvyšok sa postarajú algoritmy.
Druhá možnosť je vyvolanie Google Asistenta, buď pomocou potiahnutia z ľavého dolného rohu obrazovky, alebo slovným signálom “Hej Google”. V tomto prípade je potrebné zadať príkaz ústne, a to napríklad “What is this song called”, na čo vás vyhľadávač vyzve k zaspievaniu/zahmkaniu úseku piesne.
Spoločnosť uvádza, že na to, aby umelá inteligencia dokázala pesničku identifikovať potrebuje záznam o dĺžke 10 až 15 sekúnd. Ten predhodí svojim algoritmom, ktoré ho spracujú a zobrazia možné výsledky aj s pravdepodobnosťou presnosti vyjadrenou v %.
Ak dobre trafíte tóny, tak vyhľadávanie prebehne rýchlo a okamžite sa zobrazí presný výsledok. Takto to aspoň prebehlo, keď som funkcii predhodil priamo originálnu pesničku z reproduktorov. Aj pri hmkaní sme sa dostali na úspešných 8 z 10 pokusov. To znamená, že funkciu môžete využiť aj ako priamu náhradu za vyššie spomínaný Shazam.
Funkcia Hľadať Skladbu: Dostupná na Slovensku
Funkcia je v prípade aplikácie Google pre Android dostupná v 20-tich jazykoch, no momentálne chýba upresnenie, v ktorých presne. Samozrejmosťou je angličtina a potvrdiť môžeme aj dostupnosť v slovenčine. To však neplatí pre Google Asistenta, cez neho len v angličtine.
Databáza piesni a ich vlnových dĺžok je naozaj široká, a preto veríme, že vašu skladbu nájdete veľmi jednoducho. Ak máte však problém s rozpoznaním, skúste mierne zmeniť tón hlasu, prípadne spomaliť.
Shazam ? Aplikácia je zvedavá ako NSA na úplne zbytočné veci! Fotoaparát? Poloha? Identita ? Spustenie pri štarte OS ? Načo? Vymazané!
https://media0.giphy.com/media/LufLsYyKNaqpa/giphy.gif
jooj je mi zle