MojAndroid

Mnohí fanúšikovia už netrpezlivo čakajú na príchod novej verzie systému Android 14. Aj vďaka predĺženému testovaniu beta verzie si mohlo množstvo používateľov vyskúšať zaujímavé funkcie pripravovaného systému. Portál AndroidPolice zverejnil niekoľko skvelých tipov na to, ako si zjednodušiť používanie smartfónu vďaka funkciám z Androidu 14.

Android 14 a jeho nové funkcie

Novú aktualizáciu dostanú ako prví používatelia smartfónov Google Pixel. Prvou vecou, ktorú si každý všimne po zodvihnutí telefónu, je zamknutá obrazovka. Tá sa dá na novom Androide upravovať podľa vlastných predstáv. Na prejdenie do nastavení stačí chvíľu podržať prst na hodinách uzamknutej obrazovky. Po niekoľkých sekundách sa zobrazí možnosť úpravy obrazovky. Následne stačí odomknúť smartfón, ktorý vás automaticky presmeruje do nastavení.

Nový systém ponúka niekoľko farebných paliet a vzorov, ktoré určite vyhovejú aj náročnejším používateľom. Veľmi zaujímavá je aj funkcia úpravy ukazovateľa času. Tá sa síce na konkurenčných smartfónoch so systémom iOS dá upravovať už nejaký ten čas, no nové dizajny Androidu vyzerajú veľmi prepracovane a štýlovo. V nastaveniach si  samozrejme môžete navoliť skratky na zapínanie aplikácií, či zobrazovanie prehrávanej hudby.

Jedna z najlepších funkcií, ktoré prinesie nový Android 14 je prediktívna animácia počas používaní gest. V systémových nastaveniach si každý používateľ môže vybrať z dvoch možností (tlačidlá / gestá). Do sekcie s gestami s príchodom novinky pribudne animácia s anglickým názvom predictive back. Ide o animáciu, ktorá vám ukáže to, čo uvidíte na obrazovke po dokončení ťahu prstom.

Na smartfónoch s operačným systémom Android sa pomaly vytráca funkcia, ktorá rozbliká baterku na zadnej strane smartfónu po príchode notifikácie. S celkom iným nápadom však prišiel na trh britský výrobca Nothing so svojimi netradičnými smartfónmi.

Tento trend by sa mal opäť vrátiť do Androidov vďaka novej funkcií, ktorú si budete môcť nakonfigurovať v nastaveniach. Android 14 dokonca prináša aj funkciu screen flash. Jediným rozdielom oproti funkcií s baterkou je zablikanie displeja po príchode notifikácie. Veľkou zaujímavosťou je nastavovanie farby displeja podľa druhu notifikácie.

Pre dobrodruhov a cestovateľov je v Androide 14 zabudovaná funkcia regional preferences. Na základe zdieľania vašej aktuálnej polohy dokáže prispôsobiť nastavenia v niektorých aplikáciách podľa daného regiónu, v ktorom sa nachádzate. Skvelým príkladom je zmena stupňov Celzia (°C) na stupeň Fahrenheita (°F).

Poslednou zaujímavosťou, ktorá je určená najmä pre používateľov smartfónov značky Google Pixel je funkcia automatického potvrdenia PIN kódu pri odomykaní smartfónu. Množstvo výrobcov nastavilo odomykanie tak, že po zadaní správneho kódu sa smartfón automaticky odblokuje.

Na zariadeniach od Googlu bolo doposiaľ vždy potrebné potvrdiť zadanie kódu tlačidlom. Vďaka novej verzii operačného systému si budú môcť používatelia zjednodušiť prístup do smartfónu aj takouto maličkosťou. Nový systém neprinesie žiadne podstatné zmeny, no v tomto prípade sa spoločnosť rozhodla sústrediť na dolaďovanie detailov v už existujúcich funkciách.

Náš tip
Recenzia HONOR Magic5 Pro: Najlepší Android smartfón súčasnosti?

4.10.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+