MojAndroid

Určite sa vám už stalo alebo ste počuli o niekom, kto stratil svoj smartfón. V tých najnovších už niekoľko rokov existuje funkcia, ktorá vám ho pomôže nájsť. Musí však byť zapnutý. Najnovšia aktualizácia služby Nájsť moje zariadenie pre Android však údajne pridáva funkciu, ktorá dokáže nájsť vaše zariadenie aj keď je vypnuté. Ide o významný krok v možnostiach sledovania zariadenia, informuje AndroidAuthority.

Preklenutie medzier online a offline

Funkcia Nájsť moje zariadenie tradične vyžadovala aktívne internetové pripojenie na nájdenie chýbajúceho zariadenia. Toto však nie je vždy možné, ak je zariadenie vypnuté alebo mimo mobilného dosahu. Na vyplnenie tejto medzery spoločnosť Google rozširuje svoju službu o lokalizáciu offline zariadení prostredníctvom prepojenia Bluetooth na neďaleké zariadenia v okolí. Cieľom tejto funkcie je vytvoriť obrovskú globálnu sieť, ktorá uľahčuje lokalizáciu stratených alebo ukradnutých predmetov.

Pripravovaná sieť Find My Device od Google je navrhnutá tak, aby konkurovala sieti “Find My” od Apple, ktorá nastavuje vysoké štandardy pre sledovanie zariadení. Sieť Apple má schopnosť lokalizovať zariadenia, aj keď sú vypnuté, a to vďaka niektorým modelom iPhone, ktoré udržujú svoj Bluetooth aktívny, aj keď je hlavný systém vypnutý.

Google Pixel 7 Pro
Google Pixel 7 Pro

Zdá sa, že podobný prístup, uniknuté informácie z prvej beta verzie Androidu 14 odhaľujú nové dialógové okno, v ktorom sa uvádza: „Tento telefón môžete nájsť pomocou funkcie Nájsť moje zariadenie, aj keď je vypnutý“. Dialógové okno je riadené príznakom s názvom „pof_active“, pravdepodobne skratkou pre „Power-off Finder“, čo potvrdzuje skoršie úniky, ktoré spomínali funkciu Pixelov „Power-off Finder“.

Výzvy týkajúce sa hardvéru a kompatibility

Táto pokročilá funkcia nie je priamou aktualizáciou softvéru. Pravdepodobne to bude vyžadovať hardvérové ​​úpravy, aby sa zabezpečilo, že čip Bluetooth zostane aktívny, aj keď je zariadenie vypnuté. Aktualizovaná vrstva hardvérovej abstrakcie (HAL) bude pravdepodobne potrebná aj na to, aby Služby Google Play mohli efektívne spolupracovať s čipom Bluetooth.

Aj keď sú tieto nové funkcie vzrušujúce, dátum ich spustenia zostáva neznámy. Existujú špekulácie, že Google by mohol vydať oznámenie počas spustenia Google Pixel 8. Keďže samotná sieť Nájdi moje zariadenie ešte nie je spustená, všetky oči sa upierajú na Google. Ten očakáva ďalší veľký posun v technológii sledovania zariadení.

Či neskorý vstup Googlu do tejto sféry poskytne spoločnosti konkurenčnú výhodu alebo nie, sa ešte len uvidí. Isté však je, že tieto pokroky ohlasujú novú éru v oblasti bezpečnosti zariadení a pokoja pre spotrebiteľov na celom svete.

Náš tip
Neuralink Elona Muska hľadá záujemcov pre svoje prvé skúšky na ľuďoch
21.9.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+