MojAndroid

Mobily sú skvelými pomocníkmi a našimi každodennými parťákmi. Ale niekedy nás vedia poriadne potrápiť. Jedným z problémov môže byť to, že sa jednoducho nechcú nabíjať. Pokiaľ sa toto práve deje vám, nezúfajte. Problém nemusí byť až taký veľký, ako ste si mysleli. Skúste vyskúšať tieto tipy.

Reštartujte

Staré dobré pravidlo, ktoré funguje prakticky na každý typ elektroniky. Či už ide o počítač, notebook alebo smartfón. Ak sa váš telefón odmieta nabíjať, skúste ho jednoducho vypnúť a zapnúť. V mnohých prípadoch to problém vyrieši.

Problém môže byť niekde inde

Používate originálne príslušenstvo? Je kábel alebo nabíjací adaptér originálny, prípadne je od overeného výrobcu? Ak nie, práve toto môže byť problém, ktorý spôsobuje to, že sa váš smartfón nenabíja.

Sony Xperia 1 V
Sony Xperia 1 V

 

Avšak problémové môže byť aj originálne príslušenstvo. Určite odporúčame vyskúšať nabíjanie aj s iným smartfónom. Ak to nebude fungovať, našli ste zdroj problému. Ak nabíjanie s iného zariadenia funguje, problémom bude samotný smartfón.

Vyčistite nabíjací port

Väčšina moderných smartfónov dnes na nabíjanie využíva USB-C konektor. A ako každý konektor, aj tento sa môže zašpiniť. Zachytávať sa v ňom môže prach či iné menšie čiastočky, ktoré v konečnom dôsledku spôsobia, že nabíjanie nefunguje.

Pre vyčistenie nabíjacieho portu odporúčame použiť napríklad starú zubnú kefku (samozrejme vyčistenú), ktorá je veľmi účinná. Rozhodne sa ho nesnažte vyčistiť žiadnym predmetom, ktorý by mohol port poškodiť. To znamená, že žiadny kov, sklo, nožnice a podobne. Ak nemáte starú zubnú kefku, dobre poslúži aj obyčajné drevené špáradlo či plastová časť z vatovej tyčinky.

hama stlaceny vzduch
Stlačený vzduch Hama | Zdroj: Heureka.sk

Ak máte doma stlačený vzduch, určite neurobíte chybu, ak ho vyskúšate tiež. Dokáže vyfúknuť posledné čiastočky nečistoty.

Problémom môže byť vlhkosť

Ak ste mali svoj smartfón vo vode, s vysokou pravdepodobnosťou je to dôvod, prečo sa nenabíja. A to vo vode nemusel byť ani úplne ponorený. Stačilo, ak bol konektor ošpliechaný, prípadne sa zariadenie nachádzalo v miestnosti s vysokou vlhkosťou.

Ani to, že je váš telefón vodoodolný, nie je zárukou toho, že nabíjanie bude fungovať po pobyte vo vode. Vždy odporúčame smartfón poriadne vysušiť a nabíjať až potom. Sušenie by malo byť ideálne samovoľné, priame slnečné svetlo veľmi neodporúčame, pretože smartfón sa môže zohriať na teplotu, ktorá môže poškodiť batériu. To isté platí aj pri použití fénu. Všetko s mierou.

Skontrolujte si aktualizácie

Dôvodom, prečo sa váš smartfón odmieta nabíjať, môže byť aj softvér. Vlastne, softvér je častým dôvodom. Ak nepomohol reštart zariadenia, skúste v nastaveniach vyhľadať aktualizácie. Ak je nejaká dostupná, aktualizujte. Je možné, že to pomôže.

Nabíjajte bezdrôtovo

Ak ste už vyskúšali všetky vyššie popísané spôsoby a nabíjanie stále nefunguje, existuje ešte jedna záchrana – bezdrôtové nabíjanie. Ak sa váš smartfón nabíja aspoň bezdrôtovo, môžete ho pokojne ďalej používať.

Mi 20 W wireless charging stand
Mi 20 W wireless charging stand | Zdroj: xiaomi-store.sk

Servis – posledná možnosť

Ak je smartfón stále v záruke, určite odporúčame zájsť do servisu. Je možné, že problém je v samotnom konektore, čo sami doma určite neopravíte. Avšak záruka to kryje, takže servis vám smartfón opraví zadarmo. Ak zariadenie v záruke nie je, odporúčame si najskôr zistiť náklady na opravu. A nezabudnite, že najideálnejším riešením je nechať zariadenie opraviť v autorizovanom servise.

TIP: Ako sa správne starať o batériu v mobile? Toto by ste mali a nemali robiť

Problémová môže byť aj samotná batéria. Či už ide o výrobnú vadu, prípadne nefunkčnosť v dôsledku nesprávnej manipulácie s telefónom. Batérii nepomáha veľká zima, ale ani teplo, rýchle nabíjanie v teple si tiež vyžiada svoju daň. Nefunkčnú batériu si tiež sami neopravíte, najlepšie je vyhľadať servis.

Náš tip
Samsung onedlho ukončí softvérovú podporu pre tieto obľúbené smartfóny
11.5.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+