MojAndroid

Medzi webovými vyhľadávačmi prakticky odjakživa vládne monopol spoločnosti Google. Technologický gigant má viac ako 90-percentný podiel na celom trhu s internetovými vyhľadávačmi a získava z toho samozrejme aj veľmi veľké množstvo peňazí. Keďže Google chce byť v takejto pozícii dlhú dobu, musia jeho vyhľadávač používať aj mnohé známe firmy, predovšetkým Apple. Ako informuje web Phone Arena, Google platí konkurenčnej spoločnosti Apple neuveriteľných 18 miliárd dolárov ročne.

Google sa snaží o udržanie stabilnej pozície vo svojej dominantnej oblasti

Účelom takto veľkej ročnej platby je samozrejme zabezpečenie, aby Google ostal ako predvolený vyhľadávač na produktoch značky Apple. Spadajú sem samozrejme zariadenia ako iPhone, iPad či Mac. V roku 2021 sa odhadovalo, že táto čiastka sa pohybuje v okolí 15 miliárd amerických dolárov. Ako sa však teraz ukázalo, táto suma je ešte vyššia a rozhodne nejde o zanedbateľné množstvo peňazí.

Apple Google titulka
Zdroj: AndroidCentral.com

Takáto dohoda je výhodná pre obidve strany. Spoločnosti Apple to predstavuje nemalý zisk a zároveň predstavuje aj slúži aj ako prostriedok pre Apple, aby sa nepustil do produkcie svojho vlastného vyhľadávača alebo kúpy už existujúcej platformy, ktorá konkuruje Googlu.

Google Chrome
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Na druhú stranu má takto Google príležitosť propagovať na Apple zariadeniach svoje vlastné služby, akými sú napríklad Gmail. Mapy, YouTube a taktiež aj internetový prehliadač Chrome. Ten má potenciál prehovoriť používateľov Safari k prechodu, čo by mohlo Applu priniesť potenciálnu škodu. Investícia 18 miliárd dolárov ročne je teda pre internetového giganta výhodnou a pomáha mu aj naďalej vládnuť v oblasti platforiem na prehľadávanie stránok na webe.

Náš tip
Telefóny Huawei považujú aplikáciu Google za vírus
30.10.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+