MojAndroid

Smartfóny značiek Huawei a HONOR podľa najnovších informácií z portálu StackDiary označujú aplikáciu Google za vírus. Konkrétnejšie ju považujú za trójskeho koňa TrojanSMS-PA, teda škodlivý softvér, ktorý má schopnosť odosielať SMS správy bez vedomia používateľa.

Huawei a HONOR rozpoznávajú Google ako vírus. Prečo?

Na rozličných používateľských fórach o tejto skutočnosti informujú i samotní používatelia. Správa sa vyskytuje napríklad na Reddite či podpore od Google. Problém nastal pravdepodobne po poslednej aktualizácii aplikácie Google. Vstavaný softvér na manažment telefónu od Huawei po novom Google indentifikuje chybne. Hláška o infikovanej aplikácii vyzerá v preklade nasledovne:

V tejto aplikácii bolo zistené súkromné odosielanie SMS, lákanie používateľov na platenie pomocou obsahu pre dospelých, súkromné sťahovanie/inštalácia aplikácií alebo krádež súkromných informácií, čo môže spôsobiť poškodenie majetku a únik súkromia. Odporúčame ju okamžite odinštalovať.

Google Huawei vírus aplikácia malvér

Iné antivírové aplikácie, ako napríklad Norton či Sophos, Google za vírus nepovažujú. Aktuálne nemáme žiadne oficiálne vyjadrenie zo strany čínskeho ani amerického giganta, no s najväčšou pravdepodobnosťou ide o chybu v softvéri smartfónov Huawei a HONOR. Ak máte na svojom zariadení tento problém, skúste nainštalovať staršiu verziu aplikácie Google, prípadne zmažte dáta vstavaného softvéru menom Huawei Phone Manager (Správca telefónu).

Huawei P60 Pro recenzia
Huawei P60 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Náš tip
Už aj na Slovensku | Prvé Samsungy dostávajú aktualizáciu na Android 14 a One UI 6
30.10.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+