MojAndroid

Smartfóny a tablety línie Nexus, ktoré vznikajú spoluprácou spoločnosti Google a niektorého z výrobcov smartfónov, majú niekoľko výhod. Výsledkom tejto spolupráce sú zariadenia s takým Androidom, ako si ho predstavuje Google a výhodou týchto zariadení je aj to, že aktualizáciu na novší systém dostávajú veľmi rýchlo po jeho predstavení. Tiež platí, že Nexus zariadenia dostávajú nový systém oficiálnou cestou ešte pomerne dlho po ich predstavení. Všetko raz ale musí skončiť a tak je to aj s podporou Nexus zariadení. Internetový gigant teraz prezradil, kedy sa skončila alebo skončí podpora pre niektoré z posledných zariadení.

Koniec podpory znamená, že po danom dátume nie je garantovaný príchod aktualizácie s novou verziou systému pre dané zariadenie. Stále ale budete dostávať bezpečnostné aktualizácie, ktoré Google vydáva každý mesiac. Časový harmonogram pre ukončenie takejto podpory je iný, no bližšie informácie o ňom zatiaľ nemáme. Ako môžete vidieť v tabuľke, tento termín je veľmi variabilný a zväčša sa pohybuje na úrovni dvoch rokov od predstavenia zariadenia. V porovnaní s inými zariadeniami je tu výhoda aj v tom, že Nexus zariadenia sú spravidla prvé na svete, ktoré majú nový systém predinštalovaný, takže je aj väčšia šanca, že v priebehu života zariadenia dostanete viac aktualizácií.

Nexus podpora

V tabuľke si môžete pozrieť dátum konca podpory niektorých minulých zariadení. Ak vlastníte niektorý z týchto smartfónov alebo tabletov, nezostáva vám nič iné iba nainštalovať si alternatívnu ROM pre vaše zariadenie. Dobrou správou je aspoň to, že šikovní vývojári prichádzajú s alternatívnymi ROM oveľa dlhšie, ako skončí oficiálna podpora zariadenia a platí to ešte viac pri Nexus modeloch. Tabuľka nám tiež naznačuje, že “životnosť” aktuálnych modelov Nexus 5X a Nexus 6P skončí v septembri budúceho roku, čo je tiež približne dva roky od ich predstavenia. Dovtedy ale tieto zariadenia určite dostanú ešte niekoľko zaujímavých aktualizácií, no ak máte tablet Nexus 9, pripravte sa na ukončenie oficiálnej podpory už tento rok. Tiež je zaujímavé, že v tabuľke sa nenachádza napríklad smartfón Nexus 6, ktorého oficiálna podpora by mala skončiť práve niekedy v priebehu najbližších mesiacov.

Aktualizované 22.6. o 12:10

Ako sme predpokladali, podpora pre Nexus 6 skončí už tento rok. Google aktualizoval svoje informácie a uviedol, že podporu novými verziami systému pre Nexus 6 ukončí v októbri tohto roku, čo logicky zapadá medzi ostatné dátumy.

Zdroj: Google Support Page via XDA

22.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+