MojAndroid

Smart hodinky série Galaxy Watch už roky využívajú vlastný operačný systém spoločnosti Samsung Tizen OS. Portál SamMobile ale prišiel s informáciou, že ich ďalšia generácia by mala prejsť na systém Wear OS od spoločnosti Google.

Zmenu systému potvrdil aj známy leaker

Poslednými smart hodinkami, ktoré juhokórejská spoločnosť Samsung vydala, bol model Galaxy Watch3. Predstavené boli v auguste minulého roku spolu so smartfónmi série Galaxy Note 20. Jednoznačne patria k najvybavenejším smart hodinkám na trhu, ale od konkurencie sa líšia operačným systémom. V ich prípade je predinštalovaným systémom Tizen OS verzie 5.5.

Samsung Galaxy Watch3 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Rovnaký systém môžete nájsť aj v iných smart produktoch spoločnosti Samsung, ako sú jej smart televízory. V posledných týždňoch sa ale začali objavovať neoverené informácie, že ďalšia generácia Galaxy Watch by mala využívať namiesto Tizen OS systém Wear OS od Googlu.

To teraz potvrdil na svojom twitter účte aj leaker IceUniverse, ktorý je známy svojimi dôveryhodnými zdrojmi v spoločnosti Samsung.  Presnejšie tvrdí, že Tizen nahradí Android, čím ale pravdepodobne myslí Wear OS. Niektorí čínski výrobcovia smart hodiniek síce využívajú aj upravený Android, ale to by pre Samsung nebolo vhodné riešenie.

Návrat ku koreňom

Samsung by sa nasadením Wear OS v Galaxy Watch v podstate vrátil ku koreňom. Smart hodinky Samsungu s označením Gear Live totiž v minulosti využívali systém Android Wear, ktorý bol neskôr premenovaný na Wear OS. V roku 2014 ho ale výrobca u modelov Gear 2 a Gear 2 Neo vymenil za vlastný systém Tizen OS, ktorý pôvodne vyvíjal pre smartfóny.

Samsung Gear Live | Zdroj: Samsung.com

 

Dôvodom bola pomalosť Androd Wear, jeho slabé funkcie, slabá podpora hardvéru a málo aplikácií. Tizen OS bol rýchlejší, stabilnejší a mal aj lepšie ovládanie. Množstvo aplikácií pre tento systém v jeho obchode síce každým rokom rástlo, ale oproti systému WatchOS v hodinkách Apple Watch ide stále len o zlomkový počet.

Pomôže Wear OS Galaxy Watch v konkurencii Apple Watch?

Práve Apple Watch sú najpredávanejšie smart hodinky na trhu a Samsung by sa chcel ich predajným výsledkom aspoň priblížiť. Je otázne, či mu v tom pomôže Wear OS, ktorý nemá veľký podiel na trhu a Google sa k jeho podpore stavia vlažne. Počtom aplikácií navyše zaostáva aj za Tizen OS.

Apple Watch 6
Apple Watch 6 | Zdroj: Apple.com

Je tu ale ešte možnosť, že Samsung ponúkne zákazníkom model Galaxy Watch s Wear OS a aj Tizen OS. Podľa portálu GalaxyClub totiž údajne spoločnosť Samsung pracuje na dvoch nových nositeľných zariadeniach s označením SM-R86x a SM-R87X. Ich predstavenie sa očakáva v lete.

Náš tip
Samsung One UI 3.0 po poslednej aktualizácii agresívne ukončuje aplikácie v pozadí
21.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+