MojAndroid

Zľavy a akcie sú momentálne v plnom prúde na viacerých e-shopoch a to zrejme využili aj podvodníci, ktorí skopírovali vzhľad jedného z najznámejších on-line obchodov na Slovensku a v Česku. Hlavným problémom nakupovania v neoverených obchodoch býva skutočnosť, že každý chce čo najviac ušetriť. Avšak šetrenie na nesprávnom mieste sa nemusí vždy oplatiť.  Ako upozornila alza.cz na svojom webe, podvodníci zneužili dobré meno firmy a práve prebiehajúcu akciu Black Friday. Oklamali tak viacerých zákazníkov a pritom falošná Alza predávala iba jeden sortiment – detské plienky.

Znaky podvodných e-shopov

V prípade, že na konkrétnom e-shope nenakupujete často, nemusíte poznať celú jeho ponuku, prípadne rozloženie stránky či iné náležitosti, ktoré vás okamžite presvedčia, že sa jedná o podvodnú stránku. Ako sa pred takýmito podvodmi chrániť sa dozviete v našom článku.

falošná Alza
Zdroj: Alza.cz

Tu sú jednotlivé varovné znaky, na ktoré by ste si pri nákupe vždy dávajte pozor:

1. Nesprávna adresa

Už na prvý pohľad je jasné, že podvodná stránka, ktorá imituje stránku Alzy, sa nachádza na falošnej doméne alza-cz.pro. Toto je častým príkladom toho, že veľakrát stačí doplniť špeciálny znak, nejaké písmená naviac, prípadne zmeniť národnú doménu na konci adresy. Nepozorný návštevník stránky môže veľmi ľahko túto skutočnosť prehliadnuť. Úspešný podvod je tak na svete.

2. Časový nátlak formou odpočítavania

Túto formu využívajú aj viaceré overené e-shopy a nemusí tak ísť o typický príklad podvodu. Pri nákupe však treba spozornieť, prečo sa predávajúci snaží “donútiť” zákazníka takouto formou k zrýchlenému nákupu.

3. Pravopisné chyby a viacjazyčné nadpisy

Každý e-shop pred publikovaním obsahu kontroluje gramatiku, nadpisy a texty atď. V prípade, že to urobí on-line prekladač, určite sa nájdu v texte chyby, prípadne nezmyselné slovné zvraty, ktoré sa v bežnej reči nepoužívajú. To isté platí aj o nadpisoch v rôznych jazykoch, prípadne pomiešaných slovách, ktoré spolu nedávajú žiadny význam.

4. Obmedzená ponuka tovaru

V tomto prípade ponúkala falošná Alza iba jeden druh tovaru – detské plienky. Alza má samozrejme vo svojej ponuke niekoľko tisíc produktov. Pri každom z nich sa zobrazuje zároveň podrobný popis a všetky jeho parametre.

5. Potvrdenie objednávky

Posledný krok býva pri väčšine objednávok výber spôsobu platby za objednávku a spôsob dopravy. V tomto prípade zadávali zákazníci iba osobné údaje.

Podvodníci používajú neustále sofistikovanejšie metódy, ktoré menej technicky zdatní používatelia nedokážu odhaliť. A ak ste sa stali predsa len obeťou podvodu, dôležitá je rýchlosť. Je potrebné aby ste čo najskôr kontaktovali poskytovateľa danej služby alebo vašu banku a ďalej sa riadili ich pokynmi. Čím rýchlejšie v takýchto situáciách reagujete, tým je pravdepodobnosť záchrany vašich finančných prostriedkov vyššia.

Náš tip
Smishing je na vzostupe. Počet podvodných SMS správ neustále stúpa

16.11.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+