MojAndroid

Internet je skvelé miesto na hľadanie informácií, prácu aj zábavu. Avšak zo všetkých strán na vás číhajú podvodníci, ktorí sa chcú dostať k vašim peniazom, citlivým údajom podobne. O týchto podvodoch na našom webe informujeme pravidelne, pretože dostatočná informovanosť obyvateľstva pomáha podvodom predchádzať. V tomto článku si zhrnieme niekoľko základných informácií a prinesieme dôležité rady, ako sa pred internetovými podvodmi chrániť.

Stačí jedna SMS a máte po úsporách. Pozor na nebezpečný podvod!

Dávajte si pozor! Slovenku cez sociálne siete jednoducho pripravili o tisícky eur

Škodí batériám smartfónov extrémne rýchle nabíjanie? Mýty a fakty o nabíjaní

Slováci sa často stanú obeťami podvodníkov vtedy, ak reagujú na pochybné súťaže či ponuky. Problémom býva aj nakupovanie v neoverených e-shopoch, pretože každý chce čo najviac ušetriť. Avšak šetrenie na nesprávnom mieste sa nemusí vždy oplatiť. Podvodníci používajú neustále sofistikovanejšie metódy, ktoré menej technicky zdatní používatelia nedokážu odhaliť.

Najčatejšie typy internetových útokov

Internetové útoky sa neustále stupňujú a podvodníkom sa darí, pretože stále sa nájde niekto, kto im naletí. Chrániť sa naozaj nie je náročné, stačí sa držať niekoľkých základných pravidiel. Tak, ako nepúšťame cudzích ľudí do domu, nemôžeme dovoliť útočníkom, aby sa dostali k našim údajom.

Súťaže a lacný tovar na sociálnych sieťach

Napríklad sociálne siete sú doslova živnou pôdou pre rôzne pochybné praktiky. Existujú tu rôzne ponuky alebo súťaže, ktoré ľuďom ponúkajú služby alebo tovar za extrémne výhodných podmienok, spomína Home Credit. Útočníci sa týmto spôsobom snažia získať citlivé osobné či platobné údaje, na základe ktorých obeť pripravia o peniaze.

Phishing – falošné e-maily a SMS správy

Ďalším rozšíreným spôsobom je takzvaný phishing. Táto metóda sa najčastejšie spája s rozposielaním falošných e-mailov, no môže ísť napríklad aj o SMS správy. Národný bezpečnostný úrad nedávno varoval pred týmto typom podvodu, informácie sme zhrnuli v článku Stačí jedna SMS a máte po úsporách. Pozor na nebezpečný podvod! Falošný e-mail alebo SMS správa obsahuje väčšinou pokyny na platbu za rôzne vymyslené záležitosti, napríklad kuriéra, clo a podobne.

Ako sa chrániť?

Majte všetky svoje zariadenia vždy aktuálne

Našich čitateľov pravidelne informujeme o najnovších aktualizáciách smartfónov. Častokrát ide “len” o bezpečnostné záplaty, ktoré neprinášajú žiadne nové funkcionality. Čitatelia niekedy pukazujú na zbytočnosť takýchto článkov. No až také zbytočné nie sú. Mať zariadenie s najnovšou bezpečnostnou záplatou znamená, že prípadný útočník sa k citlivým dátam síce dostať môže, no má to maximálne sťažené. Pokiaľ váš smartfón už bezpečnostné aktualizácie nedostáva, odporúčame popozerať sa po novšom modeli. Práve z dôvodu bezpečnosti. To isté platí pre každý druh elektroniky, či už ide o počítače, zariadenia inteligentnej domácnosti a podobne.

Pozor na podozrivé správy a e-maily

Ak od niekoho dostanete správu alebo e-mail o tom, že ste niečo vyhrali, pravdepodobne ide o podvod. Pri každej takejto správe je potrebné byť ostražitý a neklikať na odkazy, ktoré sa tu nachádzajú. Ideálnym spôsobom je overiť si pravosť informácií, napríklad zavolaním na infolinku inštitúcie, ktorá vám podozrivú SMS či e-mail poslala.

Televízor či telefon za eruo vám naozaj nikto nedá, a už vôbec nie na Facebooku

Na sociálnych sieťach často vidíme rôzne podvodné súťaže typu lajkni tento status, napíš komentár a vyhraj. Odhalenie takéhoto typu podvodu je aj pre trochu technologicky zdatného používateľa hračkou. Stačí si overiť pravosť stránky, ktorá súťaž pridala. Väčšinou bola vytvorená len nedávno. Ak ide naozaj o dôveryhodnú inštitúciu či e-shop, určite bude mať bohatú históriu statusov, ktoré sa netýkajú súťaže. Väčšina týchto súťaží končí v štýle “zaplať poplatok a tovar je tvoj.” Nikdy nič predom neplaťte.

Ach, tá gramatika

Práve zlá gramatika je často prvou indíciou pokusu o podvod. Ak ste dostali e-mail, ktorý obsahuje množstvo gramatických chýb, s vysokou pravdepodobnosťou ide o podvod.

Obozretnosti nie je nikdy dosť

Práve trocha obozretnosti a sedliackeho rozumu v drvivej väčšine stačí na to, aby ste sa nenechali oklamať. Ak patríte medzi tých, ktorí sa bezhlavo zapájajú do každej súťaže, komentujú každý príspevok a všetko lajkujú, mali by ste to čo najskôr zmeniť.

Čo robiť, ak váš už podvodníci oklamali?

Pokiaľ vás podvodníci oklamali a obrali vás napríklad o peniaze, dôležitá je rýchlosť. Je potrebné čo najskôr kontaktovať poskytovateľa danej služby či produktu alebo vašu banku a riadiť sa pokynmi. Rýchlosť reakcie často ovplyvňuje výšku škody. Čím rýchlejšie reagujete, tým lepšie.

Náš tip
Škodí batériám smartfónov extrémne rýchle nabíjanie? Mýty a fakty o nabíjaní
3.5.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+