MojAndroid

Počet smishingových útokov sa v roku 2021 v porovnaní s predchádzajúcim rokom viac ako zdvojnásobil, informuje portál itsecurityguru. Útočníci sa čoraz viac snažia zaútočiť tak, že využijú ľudský faktor, respektíve ľudskú chybu. Smishing je jedným zo spôsobov, ako to dokázať.

Správa od spoločnosti Proofpoint ďalej hovorí o tom, že za rozmáhajúcimi sa útokmi stoja najmä zmeny osobných návykov. Čoraz viac ľudí svoje smartfóny používa aj na prácu. Útočníkom vďaka tomu dávajú príležitosť zamerať sa nielen na osobné, ale aj pracovné údaje.

Okrem podvodných SMS správa narastá aj počet podvodných telefonátov, ktoré predstierajú, že prichádzajú z legitímnych zdrojov. Na Slovensku sa podvodníci často tvária, že ide o podporu spoločnosti Microsoft. Viac informácií o tomto podvode nájdete v článku Pozor! Falošná podpora spoločnosti Microsoft opäť úraduje.

Slovenskom sa šíria nebezpečné SMS správy. Viete, čo je SMISHING?

31.1.2022

V poslednom čase dostalo množstvo Slovákov SMS správy, ktoré mohli byť nebezpečné. V časoch pandémie si tovar často objednávame online a správa s informáciou od prepravnej spoločnosti o tom, že je balík na ceste, by nás nemala prekvapiť. Avšak nemusí ísť len o bežné informačné SMS správy. Téme “smishing” sa venoval portál Teraz.sk.

Nemali by ste prehliadnuť:

🔥  HBO Max prichádza na Slovensko. Prví predplatitelia dostanú zľavu natrvalo
🔥  Okamžité platby sú tu. Prevod peňazí medzi bankami trvá pár sekúnd
🔥  UPC zvyšuje ceny internetu s platnosťou od 1.3.2022. Týka sa to aj vás?

O to zvláštnejšie to je vtedy, ak viete o tom, že ste si žiadny tovar neobjednali. Nebezpečná SMS správa obsahuje odkaz, ktorý by mal potenciálnu obeť dostať k viacerým informáciám o objednávke. Namiesto toho však dostane len informáciu o tom, že je potrebné zaplatiť zákaznícke poplatky. Kto tak urobí, stane sa obeťou podvodu.

Takto jednoducho funguje nový fenomén s názvom smishing. Ide o neznámy, no na druhú stranu účinný a nebezpečný podvod. Oko skúsenejšieho používateľa môže snahu o okradnutie ľahko rozpoznať.

smishing
Zdroj: Pexels.com

Tieto stránky, ktoré od obetí lákajú peniaze, zvyknú obsahovať množstvo gramatických chýb či preklepov, ktoré im nepridávajú na dôveryhodnosti. Útočníci po klasickej SMS správe siahajú najmä kvôli tomu, že obchádza bezpečnostné riešenia.

Smishingové útoky boli v posledných rokoch nahradené modernejšími spôsobmi, preto o nich mnoho ľudí ani nevie. Útočníci sa stále snažia vymýšľať nové a nové spôsoby, ako od obetí vylákať peniaze. A práve návratu k smishing útokom sa v poslednom období začalo dariť.

Náš tip
Pozor! Tento vírus vám ukradne dáta a kompletne vymaže telefón
9.6.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+