MojAndroid

Podvodníci to stále skúšajú. Už celkom dobre známy podvod s falošnou technickou podporou spoločnosti Microsoft naďalej pokračuje, a dokonca to vyzerá tak, že v týchto dňoch opäť naberá na intenzite. Na nárast objemu podvodných telefonátov aktuálne upozornila spoločnosť Avast a z vlastnej skúsenosti môžeme potvrdiť, že podvod stále prebieha. Na nás to skúšali v stredu, 30.6.2021.

Ide o klasickú schému. Podvodníci sa cez telefonát snažia potenciálnu obeť presvedčiť o tom, že volajú v mene technickej podpory Microsoftu a z dôvodu ochrany potrebujú získať vzdialený prístup k počítaču. Následne rôznymi podvodnými taktikami obeť presvedčia o tom, že počítač je infikovaný a vyžaduje okamžitý technický zásah. Konečným cieľom je získanie finančných prostriedkov, vo forme poplatku za údajný servisný zásah. Prípadne je cieľom získanie osobných údajov pre ďalšie zneužitie.

Podvod je pomerne prešpekulovaný. Zakomponované sú v ňom aj falošné webové stránky, mená reálnych ľudí z Microsoftu či rôzne podvrhnuté obrazovky s varovaním.

Treba myslieť na to, že technická podpora vás nebude týmto spôsobom kontaktovať. Funguje to opačne. Skutočnú technickú podporu musíte v prípade problémov kontaktovať vždy vy. Neustále sa preto zamýšľajte nad tým, ako ste sa dostali na varovnú webovú stránku, prípadne z ktorej strany bol kontakt naviazaný. Náhodným osobám by ste za žiadnych okolností nemali umožniť prístup k vášmu zariadeniu.

Podvodné telefonáty jednoducho ukončite a vyhnite sa ďalšej komunikácii. Podvodníci zvyknú cieliť na menej zručných používateľov, takže by ste mali upozorniť aj svojich známych a rodičov. Nižšie v článku nájdete ďalšie podrobnosti a užitočné tipy.

5.2.2021

Slovákom volajú podvodníci. Buďte ostražití, môžete prísť o peniaze

Facebooková stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR upozorňuje na telefonáty, ktoré otravujú celý svet, vrátane Slovenska. Podvodníci sa stále snažia prísť k peniazom.

“Odbor počítačovej kriminality ÚKP PPZ naďalej zaznamenáva zvýšený počet prípadov podvodných telefonátov zo zahraničia.”

Polícia ďalej uvádza, že v poslednom čase zaznamenala zvýšený počet upozornení aj zo strany občanov. Telefonáty sú adresované priamo na súkromné mobilné čísla občanov Slovenskej republiky.

Podvodníci to skúšajú už dlhšie

Príjemcovi sa na telefóne zobrazuje slovenské mobilné číslo, ktoré vyzerá dôveryhodne. Samotní páchatelia sú pravdepodobne v zahraničí. Tvária sa ako pracovníci technickej podpory Microsoftu a komunikujú v angličtine. Na tieto telefonáty sme upozornili už v decembri minulého roka a vyzerá to tak, že sa ich objem neustále zvyšuje.

peniaze podvodnici

Ich cieľom je získanie prístupu do počítača obete. Následne jeho obsah zablokujú a pre odblokovanie žiadajú od obete peniaze, ktoré musia zaplatiť prostredníctvom internet bankingu. Podvodníci sa obetiam predstavujú skutočnými menami zamestnancov Microsoftu, ktoré si našli na sociálnych sieťach.

Na podvodníkov upozornil na svojich stránkach aj samotný Microsoft. Microsoft ďalej uvádza, že ich chybové hlásenia a upozornenia nikdy neobsahujú telefónne číslo.

Microsoft radí, ako sa chrániť

  • Microsoft neposiela nevyžiadané e-maily ani neuskutočňuje nevyžiadané hovory a už vôbec takto od zákazníkov nevyžaduje osobné či finančné informácie
  • Ak sa zobrazí automaticky otváraná správa s telefónnym číslom, na toto číslo nevolajte
  • Softvér sťahujte iba z oficiálnych zdrojov
  • Zapnite antivírusovú ochranu
  • Technická podpora Microsoftu od vás nikdy nebude žiadať, aby ste za podporu zaplatili pomocou bitcoinov alebo darčekových poukazov

Falošná technická podpora Microsoftu už zneužíva aj predvoľbu +421

Polícia SR opätovne upozorňuje na podvodné hovory, v ktorých sa podvodníci vydávajú za technickú podporu Microsoftu. Falošná technická podpora sa na Slovákov zameriava už dlhší čas, aktuálne podvodníci dokonca vylepšili svoju taktiku.

Hovory zo slovenských čísel

Stále platí to, že volajúci, ktorí sa predstaví ako pracovník technickej podpory Microsoftu, hovorí po anglicky, no najnovšie už tieto hovory prichádzajú z čísel so slovenskou predvoľbou +421. Táto skutočnosť zvyšuje pravdepodobnosť, že potenciálne obete z radu Slovákov náhodný hovor príjmu.

Telefonáty sú vedené v anglickom jazyku a páchateľ zneužíva osobné údaje zamestnancov spoločnosti Microsoft, ktoré sú dostupné napr. na sociálnej sieti LinkedIn, čo zvyšuje dôveryhodnosť páchateľa.

Falošný pracovník technickej podpory sa pod zámienkou údajných problémov s počítačom kontaktovanej osoby snaží získať vzdialený prístup, aby to následne využil na obohatenie. V praxi to má prebiehať tak, že obsah počítača zablokuje a následne žiada peniaze za jeho odblokovanie.

Úhrada tohto “výpalného” má prebiehať cez internet banking priamo z počítača obete, vďaka čomu útočník dokáže získať prístup do bankového účtu. Okrem toho sa celý podvod môže točiť aj okolo kradnutia citlivých dát či šírenia škodlivého kódu. Primárnou motiváciou ale vyzerajú byť peniaze.

Microsoft vás takto kontaktovať nebude

Problém s falošnou technickou podporou je dobre známy a bojovať sa proti nemu snaží aj spoločnosť Microsoft. Na svojej oficiálnej stránke zverejnila podrobné informácie, ako aj viacero praktických tipov ako sa pred falošnou podporou chrániť.

Najdôležitejšie je to, aby si človek uvedomil, že Microsoft týmto spôsobom rozhodne nikoho nebude kontaktovať. V prípade, že sa stanete cieľom takéhoto hovoru, neposkytujte žiadne informácie a okamžite zložte.

Microsoft neposiela nevyžiadané e-mailové správy ani neuskutočňuje nevyžiadané hovory na to, aby od vás vyžadoval osobné či finančné informácie, prípadne vám poskytol technickú podporu na opravu počítača. Akákoľvek komunikácia so spoločnosťou Microsoft musí začať od vás.

Pozor! Falošná podpora spoločnosti Microsoft vás môže pripraviť o peniaze

Internetové podvody sa v dnešnej dobe rozmáhajú nezadržateľne rýchlo. Existuje množstvo praktík, no všetky majú jeden cieľ a to pripraviť vás o vaše finančné prostriedky. Na podvodníkov vydávajúcich sa za technickú podporu spoločnosti Microsoft upozornila Polícia SR vo svojom príspevku na Facebooku.

Falošnej podpore spoločnosti Microsoft naletel aj 51 ročný Trnavčan

Aj tento typ podvodu už má na Slovensku svoje obete. Patrí medzi ne aj 51 ročný muž z Trnavy, ktorého nedávno kontaktovali podvodníci, vydávajúci sa za zástupcov spoločnosti Microsoft. Komunikovali s ním po anglicky a so zámienkou zabezpečenia jeho počítača sa im podarilo nainštalovať všetky potrebné programy k tomu, aby mohli svoj útok finalizovať.

Mobile banking podvod microsoft

Následne sa im podarilo získať o mužovi množstvo informácií, vrátane údajov z kreditnej karty a prihlasovacích údajov do internetbankingu. Potom mu bolo odcudzených viac ako 3200 Eur. V prípade, že by sa im podarilo úspešne vykonať všetky transakcie, mohol muž prísť až o viac ako 17 000 Eur.

Títo podvodníci váš môžu kontaktovať aj z nižšie uvedených čísel:

  • +421 903 430 586
  • +421 958 459 198
  • +421 969 824 549
  • +421 994 241 067
  • +421 908 485 899
  • +421 903 951 743

Ako takýto  podvod rozoznať?

Útočník bude s vami vo väčšine prípadov komunikovať po anglicky, no v prípade sofistikovanejšieho podvodníka to môže byť aj lámavá slovenčina alebo čeština. Počas telefonátu vás informuje o tom, že váš počítač bol zavírený, prípadne nedostatočne zabezpečený.

V zápätí vám ponúkne aj technickú podporu, čiže pomoc s odstránením vírusu. Podmienkou môže byť aj to, že na tento úkon musí získať prístup k vášmu počítaču. Jeho stratégiou je pôsobiť na vás nátlakovo, prípadne vás aj obviniť. Takýto telefonát sa odporúča čo najskôr položiť, následne kontaktovať vašu banku a kontrolovať svoje autorizačné SMS z internet bankingu.

Čo robiť, ak ste naleteli?

Ak ste podvodníkom naleteli, nemusíte hneď nariekať. Ak došlo k neoprávneným pohybom na účte v prospech podvodníkov, je možné požiadať prostredníctvom vašej banky banku príjemcu o vrátenie ukradnutej čiastky. Taktiež by ste mali túto udalosť nahlásiť polícii a zároveň podať trestné oznámenie.

Náš tip
Vaše balenie je pripravené na doručenie: Podvodným e-mailom sa náramne darí

30.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+