MojAndroid

Internetové podvody sa v dnešnej dobe rozmáhajú nezadržateľne rýchlo. Existuje množstvo praktík, no všetky majú jeden cieľ a to pripraviť vás o vaše finančné prostriedky. Na podvodníkov vydávajúcich sa za technickú podporu spoločnosti Microsoft upozornila Polícia SR vo svojom príspevku na Facebooku.

Falošnej podpore spoločnosti Microsoft naletel aj 51 ročný Trnavčan

Aj tento typ podvodu už má na Slovensku svoje obete. Patrí medzi ne aj 51 ročný muž z Trnavy, ktorého nedávno kontaktovali podvodníci, vydávajúci sa za zástupcov spoločnosti Microsoft. Komunikovali s ním po anglicky a so zámienkou zabezpečenia jeho počítača sa im podarilo nainštalovať všetky potrebné programy k tomu, aby mohli svoj útok finalizovať.

Mobile banking podvod microsoft

Následne sa im podarilo získať o mužovi množstvo informácií, vrátane údajov z kreditnej karty a prihlasovacích údajov do internetbankingu. Potom mu bolo odcudzených viac ako 3200 Eur. V prípade, že by sa im podarilo úspešne vykonať všetky transakcie, mohol muž prísť až o viac ako 17 000 Eur.

Títo podvodníci váš môžu kontaktovať aj z nižšie uvedených čísel:

  • +421 903 430 586
  • +421 958 459 198
  • +421 969 824 549
  • +421 994 241 067
  • +421 908 485 899
  • +421 903 951 743

Ako takýto  podvod rozoznať?

Útočník bude s vami vo väčšine prípadov komunikovať po anglicky, no v prípade sofistikovanejšieho podvodníka to môže byť aj lámavá slovenčina alebo čeština. Počas telefonátu vás informuje o tom, že váš počítač bol zavírený, prípadne nedostatočne zabezpečený.

V zápätí vám ponúkne aj technickú podporu, čiže pomoc s odstránením vírusu. Podmienkou môže byť aj to, že na tento úkon musí získať prístup k vášmu počítaču. Jeho stratégiou je pôsobiť na vás nátlakovo, prípadne vás aj obviniť. Takýto telefonát sa odporúča čo najskôr položiť, následne kontaktovať vašu banku a kontrolovať svoje autorizačné SMS z internet bankingu.

Čo robiť, ak ste naleteli?

Ak ste podvodníkom naleteli, nemusíte hneď nariekať. Ak došlo k neoprávneným pohybom na účte v prospech podvodníkov, je možné požiadať prostredníctvom vašej banky banku príjemcu o vrátenie ukradnutej čiastky. Taktiež by ste mali túto udalosť nahlásiť polícii a zároveň podať trestné oznámenie.

Náš tip
Vaše balenie je pripravené na doručenie: Podvodným e-mailom sa náramne darí

18.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+