Umelá inteligencia (ďalej už len UI, pozn. red.) je kľúčovou časťou všetkého, čo robí Facebook – od chatbotov v Messengeri, až po osobné odporúčania stránok a reklám na základe toho, čo si najčastejšie prehliadate. Z jednej strany je síce technológia UI užitočná pre používateľov, no na druhej strane hrá aj dôležitú úlohu v bezpečnosti celej komunity.
Na tohtoročnej konferencii F8 zástupca spoločnosti Facebook – Mike Schroepfer – vyzdvihol fakt, ako veľmi je užitočná UI pri boji so zneužívaním, nenávistnými rečami, šikanou, či dokonca teroristickým obsahom. Schroepfer poukázal na štatistiky Facebooku za posledný mesiac, ktoré dokazujú, že UI nástroje zneškodnili a odstránili cez 2 milióny teroristicých propagandistických príspevkov – a 99 percent z nich boli detekované pred tým, ako ich nahlásili ľudskí používatelia.
Fungovanie UI bez ľudského dohľadu
Schroepfer ďalej povedal, že napriek týmto veľmi pozitívnym štatistikám zostáva ešte množstvo práce na vývoji UI technológie. Jedným z plánov Facebooku, ako to urobiť, je samozrejme obrovská investícia do vývoja umelej inteligencie a hľadanie spôsobov, ako by fungovala bez (alebo takmer bez) ľudského dohľadu. Facebook spolupracuje s rôznymi externými akademickými a vedeckými výskumníkmi, aby vytvorili tie najlepšie UI systémy.
Prácu UI stále vykonávajú aj ľudskí zamestnanci
Isabel Kloumann, vedecká výskumnička Facebooku hovorí, že jedna z najväčších výziev je natrénovanie UI tak, aby bola nestranná. Pretože technológia je ešte takpovediac “v plienkach”, nevie ešte dobre rozlíšiť rozdiel napríklad medzi Facebook príspevkom obsahujúcim názory, s ktorými sa väčšina nestotožňuje a medzi komentárom, ktorý má za cieľ šíriť nenávisť. Videnie, jazyk a uvažovanie – to sú tri základné najdôležitejšie faktory v trénovaní UI systémov, ktoré sa stávajú efektívne v odstraňovaní znevažujúceho obsahu na Facebook platforme. Jednoducho – UI systém sa musí naučiť myslieť ako človek – ale ako nestranný človek.
Keď sa pozrieme niekoľko rokov dozadu, vidíme, že UI systémy prešli obrovským progresom. Avšak, Facebook stále zamestnáva 20000 zamestnancov, ktorý skúmajú obsah a mažú nevhodné príspevky, ktoré umelá inteligencia nebola schopná identifikovať a odchytiť. Možno raz bude UI perfektná a neomylná, no zatiaľ ten čas ešte neprišiel.
Zdroj: engadget
🤣🤣😋
s tým súhlasím ale za akú cenu nás ochráni, to je otázka
ui nás ochráni pred používaním vlastného rozumu.