MojAndroid

K nástrahám internetu už dávno nepatria len vírusy a podvody, ale bohužiaľ aj dezinformácie a iný škodlivý alebo priam až nebezpečný obsah. Technologickí giganti, ktorí stoja za najväčšími sociálnymi sieťami a platformami, tvrdia, že sa daný problém snažia vyriešiť. Navonok sa však zdá, že dezinformácií na internete len pribúda. Niektorí dokonca tvrdia, že spoločnosti ako Facebook šírenie nebezpečného a nenávistného obsahu podporujú v svoj prospech.

Na boj s dezinformáciami nie je nutné minúť tisícky eur. Stačí použiť jedno slovo

Či už sa Facebook snaží podporiť alebo zastaviť šírenie škodlivého obsahu, faktom je, že na jeho sociálnej sieti sa stále dennodenne objavuje množstvo takýchto príspevkov. Navyše sú často zdieľané verejne známymi osobami s tisíckami sledovateľov. Skupinka používateľov sa teda problém dezinformácii rozhodla vziať do vlastných rúk a založila skupinu Dobre, pričom jej jednoduchý názov vystihuje aj jej celú podstatu.

Členovia novovzniknutej skupiny si v nej pravidelne zdieľajú príspevky obsahujúce dezinformácie, či iný nenávistný alebo jednoducho hlúpy obsah. Následne sa premiestnia do komentárov pod daným obsahom a zaspamujú ich slovom dobre.

Facebook Dobre
Zdroj: Startitup.sk

Zakladateľ skupiny chcel používateľom ukázať, že nesúhlas sa dá vyjadriť aj bez nenávisti

Na prvý pohľad to môže znieť ešte menej efektívne, ako spôsoby, ktorými Facebook bojuje proti škodlivému obsahu, no takto sa skupine za necelé tri dni fungovania podarilo napríklad odstrániť  príspevok Richarda Vašečku komentujúci návrh na sprísnenie interrupcií. Podľa zakladateľa skupiny Patrika Lengharta, ktorý pôsobí ako publicista a doktorand v oblasti mediálnych štúdií, je to stále lepšie, ako tento typ obsahu len jednoducho ignorovať.

„Všimli sme si, že internet je miesto plné toxického odpadu. Nenávisť, agresivita a útoky sú typickými nástrojmi internetovej komunikácie, a preto veľká väčšina slušných ľudí volí mlčanie, aby predišla konfliktom. Toto je podľa nás veľký problém,“ uviedol pre portál Startitup.

Zároveň sa snaží ostatným používateľom sociálnej siete ukázať, že nesúhlas s názormi iných sa dá vyjadriť aj bez nenávisti a útočenia.

„Robíme to preto, aby ľudia na internete videli, že voči nenávisti existuje alternatíva, ktorou je slušnosť so štipkou humoru.“

Jeho nápad sa stal populárnym veľmi rýchlo a momentálne má skupina niečo cez deväť tisíc členov. So správou skupiny mu pomáhajú aj známe mená ako Tomáš Kriššák z iniciatívy #SomTu, Katarína Kat, známa slovenská PR manažérka, Kristína Nemcová, televízna reportérka, či Dominik Radler, aktivista z oblasti ľudských práv.

Náš tip
Facebook si vyslúžil ďalšiu pokutu 70 miliónov dolárov
24.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+