MojAndroid

Technológie napredujú neuveriteľným tempom. Vidíme to nielen na samotných smartfónoch, ale aj na pripojení. 5G sieť je relatívne mladá, no úspešne sa rozrastá po celom svete. Dokonca aj na Slovensku, naši operátori na pokrytí usilovne pracujú. Téme sa venoval portál Gizmochina.

Najnovšia 5G technológia sa síce rozširuje pomerne rýchlym tempom, no stále zaostáva za očakávaniami, čo nie je dobrým signálom. Momentálne chýbajú najmä spôsoby uplatnenia vyššej rýchlosti a nižšej latencie, ktoré sieť ponúka.

Zamrznutý vysielač
Zdroj: Regulačný úrad

Asociácia priemyslu inteligentných sietí a služieb a Európsky inštitút pre telekomunikačné normy podpísali novú dohodu o podpore spolupráce v tomto odvetví. Jedným z cieľov dohody má byť aj podpora nielen 5G, ale aj 6G sietí.

Medzinárodná spolupráca sa bude zaoberať aj politickými otázkami, reguláciami či frekvenciami, ktoré majú byť použité. Dôležitou súčasťou bude aj reálne implementovanie nových technológií v odvetviach, ktoré by mohli jej výhody najviac oceniť a kde by sa najmodernejšie siete uplatnili.

Hlavným cieľom je však prispieť k vedúcemu postaveniu Európy vo výskume 5G aj 6G. Spolupráca taktiež zaistí, že výskum a štandardy pre tieto siete budú vo vzájomnom súlade. Cenné informácie sa budú samozrejme zdieľať aj s ďalšími skupinami, ktoré sa zameriavajú na 6G technológiu.

Aká je aktuálna situácia na Slovensku?

6G samozrejme ešte neexistuje, no 5G sieť sa na Slovensku rozrastá pomerne slušným tempom. Operátori nás neustále informujú o nových oblastiach, do ktorých prinášajú svoju najmodernejšiu sieť.

5G sieť od O2 je momentálne dostupná pre 37 % obyvateľstva. Operátor momentálne pokrýva 190 miest a obcí na celom Slovensku. Telekom nedávno spustil prevádzku 5G v Tatrách, celkovo pokrýva 39 miest a 92 obcí na Slovensku.

Orange bude onedlho vypínať svoju 3G sieť, 5G ponúka pre 25,2 % obyvateľstva. Do konca tohto roka by malo byť pokrytie dvojnásobné. Celkovo je k dispozícii v 140 mestách a obciach na Slovensku. Prvým operátorom s 5G na Slovensku bola 4ka. Operátor naposledy pokryl Nitru.

Náš tip
Spotrebováva 5G pripojenie viac energie? Tu je odpoveď
27.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+