MojAndroid

Zdá sa vám, že pri využívaní 5G váš smartfón spotrebováva energiu z batérie rýchlejšie ako 4G (LTE)? Portál AndroidAuthority dal odpoveď na otázku, či tomu tak skutočne je.

Typ infraštruktúry 5 sietí ovplyvňoval výdrž hlavne v začiatkoch

Na spotrebu energie pri 5G pripojení má vplyv viacero faktorov. Jedným z je aj infraštruktúra mobilnej siete. Operátori majú dve možnosti, pokiaľ ide o modernizáciu existujúcej infraštruktúry 4G na podporu technológií 5G. Prvý typ, Non-Standalone 5G (5G NSA), zahŕňa použitie 5G na prenos dát, ako by ste očakávali.

Stále však smeruje hovory a správy cez staršie siete 4G alebo 3G. Znamená to, že váš smartfón je súčasne pripojený k dvom rôznym sieťam, čo zvyšuje spotrebu energie a spotrebu batérie. Samostatné nasadenia 5G (5G SA) netrpia rovnakým obmedzením, pretože sa nespoliehajú na LTE. Nie je prekvapením, že mobilní operátori najprv preferovali infraštruktúru 5G NSA, pretože ju je lacnejšie nasadiť.

Staršie typy 5G modemov a vzdialenosti medzi 5G BTS anténami

Ďalším faktorom je samotný typ 5G modemu v smartfónoch. Prvé 5G smartfóny používali skôr diskrétny modem než ten integrovaný priamo do SoC. To viedlo k mimoriadne vysokému odberu energie pri všetkých typoch pripojení, nielen v sieťach 5G. Odvtedy sa situácia o niečo zlepšila a integrované modemy sú dnes už samozrejmosťou.

5G BTS | Zdroj: pplware.sapo.pt

Napriek tomu je pripojenie 5G v porovnaní so 4G LTE mierne neefektívne. Slabá sila signálu totiž môže dramaticky ovplyvniť výdrž batérie smartfónu. Ak ste ďaleko od najbližšej 5G základňovej stanice mobilnej siete (BTS), modem vášho smartfónu musí vynaložiť väčšie úsilie na vytvorenie spojenia. V závislosti od toho, kde žijete, môže byť 5G BTS antén málo a vzdialenosti medzi nimi môžu podstatne väčšie v porovnaní s 3G a 4G LTE.

Záver

Vybitie batérie pri 5G pripojení tak podľa portálu AndroidAuthority závisí od typu siete, ku ktorej ste pripojení, hardvéru vášho smartfónu a sily signálu. Prvé 5G smartfóny strácali jednu až dve hodiny výdrže batérie v porovnaní so štandardným 4G pripojením. Týmto problémom trpel napríklad iPhone 12, prvý zo série s podporou 5G. Apple preto ponúkal režim Smart Data, ktorý sa automaticky prepne z 5G na 4G, keď ho nepotrebujete.

Rovnako veľa používateľov hlásilo lepšiu výdrž batérie v smartfóne Google Pixel 6 po tom, čo deaktivovali 5G. S novými typmi 5G modemov (napr. Google Pixel 7 Pro) sa dá pozorovať menší rozdiel vo výdrži batérie s porovnaní s 4G pripojením. Vďaka vývoju technológii a rozširovaniu pokrytia 5G sietí by mal rozdiel vo vybíjaní batérie pri 5G a 4G pripojení v budúcnosti úplne zmiznúť.

Náš tip
mBank varuje svojich klientov pred podvodnými telefonátmi

18.11.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+