MojAndroid

DxOMark je v súčasnosti najpopulárnejším portálom so zameraním na odborné testovanie fotoaparátov smartfónov. Jeho syntetické testy majú presne dané pravidlá a kritériá hodnotenia, vďaka čomu patria k najobjektívnejším a ohodnotené zariadenia sa dajú porovnávať medzi sebou. Podľa portálu GizmoChina však klesá ochota výrobcov posielať svoje zariadenia na testy tohto portálu. Aký je dôvod?

Najnovšiu vlajkovú loď Xiaomi si musel DxOMark musel zakúpiť na test sám

Po vydaní tohtoročnej série Xiaomi 12S generálny riaditeľ spoločnosti Xiaomi Lei Jun prezradil, že mali s DxOMark spor. Spoločnosť Xiaomi neposlala vlajkový smartfón tejto série na testovanie a DxOMark si nakoniec musel Xiaomi 12S Ultra zakúpiť na hodnotenie sám. Dôvodom má byť to, že výrobca nemá zaručený taký výsledok testu, aký by chcel. Zakúpený Xiaomi 12S Ultra sa nakoniec umiestnil v hodnotení horšie ako predchádzajúci model.

Xiaomi 12S Ultra fotoaparat
Fotoaparát Xiaomi 12S Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Frédéric Guichard, CEO DxOMark, však argumentuje, že portál nepredáva samotné hodnotenie a ani umiestnenie v ich rebríčku najlepších fotomobilov. Samotné testy sú síce platené, ale objednávateľ nemôže ovplyvniť umiestnenie. Malým prekvapením môže pre veľa fanúšikov portálu byť skutočnosť, že výrobca si môže objednať služby DxOMark na vylepšenie fotografických schopností mobilu.

Výrobca po takom predbežnom teste dostane analýzu, na základe ktorej urobí modifikácie smartfónu. Následne sa vykoná finálny test a vďaka takýmto vylepšeniam môže byť hodnotenie fotografických schopností lepšie, čím smartfón získa viac bodov. Teraz sa ale ukazuje, že firmy už nechcú platiť za testy svojich smartfónov, čoho dôkazom je samotný Xiaomi.

Neochota výrobcov posielať smartfóny na test sa prejaví na nižšom počte testov

Frédéric Guichard uviedol, že výrobcovia sa už nezaujímajú o testovanie, ak sa ich zariadenie nedostane na prvú priečku. Dôvodom sú samozrejme marketingové účely. Dá sa preto očakávať, že na DxOMark sa bude objavovať menej testov, pretože pre portál bude nákladnejšie investovať do nových smartfónov vlastné peniaze kvôli testovaniu.

Náš tip
Aktuálne: Zoznam Samsung smartfónov, ktoré dostanú Android 13 a One UI 5 ešte v tomto roku

27.9.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+