MojAndroid

Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (Regulačný úrad) upozorňuje na to, že dovolenka v zahraničí by sa vám mohla predražiť. Preto by ste si mali dávať pozor na sieť, do ktorej sa pripájate.

Bezplatný roaming je veľkou výhodou

Momentálne nastavené pravidlá sú našťastie pre používateľov z EÚ veľmi pozitívne. Stále platí pravidlo “roam like at home,” čo znamená, že svoj aktuálny paušál môžete v zahraničí využívať úplne rovnako, ako doma. Do istej miery to platí aj pre dáta. Operátori sú nútení vyčleniť z balíčka aj dáta pre použitie v zahraničí, takže v tomto smeru sa netreba ničoho obávať.

Táto situácia s bezplatným roamingom bude trvať ešte minimálne ďalších 10 rokov, no pribudnú ďalšie novinky, ktoré sú pozitívne hlavne pre zákazníka. Detailnejšie informácie si môžete prečítať v článku EÚ zabezpečí bezplatný roaming na ďalších desať rokov.

Pozor na sieť, do ktorej sa telefón prihlási

Keďže pravidlá sú nastavené jasne, ako sa teda môže stať, že sa váš účet za telekomunikačné služby zvýši? Veľmi jednoducho. Dávajte si pozor na to, do siete akého operátora sa vaše zariadenie prihlási. Platí to najmä v pohraničných oblastiach.

dovolenka regulacny urad
Zdroj: Regulačný úrad

Ak sa v tejto oblasti nachádzate, susednou krajinou je taká, ktorá nepatrí do spomínaného výhodného roamingu a váš smartfón sa prihlási do siete jedného z jej operátorov, môžete očakávať zvýšené poplatky.

Môže ísť o desiatky až stovky eur

Regulačný úrad upozorňuje, že v takýchto prípadoch sa môže váš účet navýšiť o desiatky až stovky eur. A to rozhodne nie je málo. Odporúča preto vypnúť automatickú voľbu siete a radšej si manuálne zvoliť operátora v zahraničí. Pokiaľ necestujete do pohraničnej oblasti, tomuto problému sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyhnete a nemusíte sa ničoho obávať.

To isté platí, ak krajina susedí s takou, ktorá je tiež súčasťou Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP). Pripomíname, že medzi ne patria nielen krajiny EÚ, ale aj Island, Lichtenštajnsko a Nórsko.

Istou ochranou, respektíve varovaním, môžu byť informačné SMS správy od vášho operátora. Po tom, ako sa smartfón pripojí k sieti zahraničného operátora, vás automaticky informuje o tom, v ktorej krajine sa nachádzate a aké sú poplatky za využívanie rôznych služieb. Venujte preto týmto SMS správam patričnú pozornosť.

Náš tip
Nielen e-maily, už aj telefonáty. Po Slovákoch údajne ide Europol

7.7.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+