MojAndroid

Asi každý už počul o COVID pase či aplikácii GreenPass. V tomto článku si pekne postupne krok za krokom vysvetlíme, ako získať digitálny COVID preukaz EÚ, ako ho dostať do aplikácie GreenPass a aj to, ako sa zaregistrovať do systému eHranica.

Ako získať COVID-19-PASS?

Ministerstvo zdravotníctva SR automaticky rozposielalo SMS správy s unikátnym číslom COVID-19-PASS. Ten sa skladá z 9 znakov, ktoré sú rozdelené po trojiciach. Mal by ho mať každý občan Slovenskej republiky. Toto číslo je potrebné uschovať, keďže je veľmi dôležité. COVID-19-PASS môžete nájsť aj v emailoch od NCZI Moje eZdravie.

Ak COVID-19-PASS neviete nájsť, získať ho môžete na Call Centre NCZI +421 232 353 030.

Ako získať Digitálny COVID preukaz EÚ?

COVID preukaz EÚ obsahuje informácie o vakcinácii, vykonaní testu na ochorenie COVID-19 alebo o prekonaní ochorenia. Pre jeho získanie budeme potrebovať číslo mobilného telefónu, COVID Pass (nájdete ho v emaile alebo SMS správe) a rok narodenia.

 1. Prejdeme na stránku korona.gov.sk a klikneme na Získať Digitálny COVID preukaz EÚ. Následne budeme presmerovaní na stránku covidforums.nczi.sk.
 2. Pod formulármi klikneme na Digitálny Covid Preukaz EÚ a následne na Získať digitálny preukaz.
 3. Klikneme na Začať a vyplníme požadované údaje – telefónne číslo, COVID-19-PASS a rok narodenia. Zakliknite pole Nie som robot, vyriešte obrázkovú úlohu a kliknite na Pokračovať.
 4. Na uvedené číslo vám príde aktivačný kód (6-miestny), ktorý je potrebné zadať do povinného poľa. Po jeho zadaní klikneme na Overiť SMS kód a pokračovať.
 5. Teraz klikneme na Získať digitálny preukaz. Ten si môžeme buď stiahnuť alebo odoslať na e-mailom.

Ak vyberiete možnosť odoslať na e-mail, dokument bude zaheslovaný. Pre jeho sprístupnenie bude potrebné zadať rodné číslo, BIČ (údaj uvedený na preukaze zdravotnej poisťovne) alebo osobný identifikátor.

Digitálny COVID preukaz si môžete uložiť do telefónu ako fotografiu, prípadne si ho vytlačíte. Ale keďže sme technologický portál, chcelo by to aplikáciu.

Ako nahrať Digitálny COVID preukaz EÚ do aplikácie GreenPass?

GreenPass je aplikácia, ktorej cieľom je zjednodušenie procesu overovania certifikátov o očkovaní, testovaní alebo prekonaní ochorenia. Dostupná je pre operačný systém Android aj iOS. Pre jej stiahnutie odporúčame využiť nasledujúce odkazy:

Množstvo používateľov totiž z obchodov stiahne aplikáciu my GreenPass, ktorá nie je oficiálnou slovenskou aplikáciou.

GreenPass je k dispozícii od 30. júna 2021. Keď už máme k dispozícii Digitálny COVID preukaz EÚ, pozrime sa na to, ako ho nahrať do aplikácie.

 1. Stiahneme a nainštalujeme aplikáciu GrrenPass.
 2. Aplikácia nás vyzve na zadanie 5-miestneho prístupového kódu, ktorý si nastavíme. Musíme si ho samozrejme zapamätať, budeme ho potrebovať pre ďalšie prihlasovanie (to je následne možné aj prostredníctvom odtlačku prsta, prípadne Face ID).
 3. Klikneme na tlačidlo Pridať. K dispozícii sú dva spôsoby, a to buď naskenovaním QR kódu alebo stiahnutím prostredníctvom prístupového kódu. Teraz si ukážeme ako to funguje pomocou skenovania.
 4. Klikneme na Naskenovať QR kód a fotoaparát telefónu mamierime na QR kód COVID preukazu, ktorý sme získali pomocou predchádzajúceho návodu. Hotovo, COVID preukaz je uložený do aplikácie.

Teraz sa pozrieme na to, ako dostať preukaz do aplikácie pomocou druhého spôsobu, takže od bodu 4 v predchádzajúcom návode pokračujeme nasledovne:

 1. Namiesto Naskenovať QR kód klikneme na Stiahnuť preukazy.
 2. Teraz potrebujeme získať prístupový kód, ten si vytvoríme na stránkach korona.gov.sk priamo pomocou telefónu.
 3. Vrátime sa do aplikácie GreenPass a opäť klikneme na Stiahnuť preukazy, zadáme prístupový kód, ktorý sme si vytvorili. Preukaz sa do aplikácie stiahne automaticky. Hotovo.
GreenPass
GreenPass
Developer: Slovensko IT, a.s.
Price: Free
 • GreenPass Screenshot
 • GreenPass Screenshot
 • GreenPass Screenshot
 • GreenPass Screenshot
 • GreenPass Screenshot
 • GreenPass Screenshot
 • GreenPass Screenshot
 • GreenPass Screenshot
 • GreenPass Screenshot

Aplikácie poisťovní alebo ide to aj jednoduchšie

Digitálny COVID preukaz EÚ môžete mať aj vo vašej aplikácie zdravotnej poisťovne Dôvera, VšZP alebo Union. Objaví sa automaticky, nemusíte pre to nič urobiť, stačí sa do aplikácie len prihlásiť.

Ako sa zaregistrovať do systému eHranica?

 1. Prejdeme na stránku korona.gov.sk a klikneme na tlačidlo Vyplňte formulár eHranica. Prípadne klikneme rovno na tento odkaz.
 2. Tu vyplníme všetky požadované údaje, ako dátum príchodu na Slovensko, krajinu, z ktorej prichádzame a požadované osobné údaje.
 3. Systém sa následne opýta či sme plne zaočkovaní, vyberieme správnu možnosť. Následne odškrtneme obe políčka. Prehlasujeme, že údaje sú pravdivé a že sme boli poučení o ochrane osobných údajov.
 4. Teraz klikneme na tlačidlo Odoslať registráciu.
ehranica navod
Foto: Redakcia

Po úspešnej registrácii budeme presmerovaní na stránku, ktorá nám poskytne ďalšie informácie. V tomto prípade o tom, že zaočkovaná osoba nemusí absolvovať 14-dňovú karanténu a že registrácia platí na dobu 6 mesiacov. Rovnakú informáciu dostaneme aj do SMS správy a tiež do e-mailu.

Náš tip
Covid Automat: Rýchly a praktický prehľad aktuálnych opatrení pre každý okres
26.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+