MojAndroid

Clubhouse je čoraz známejšou hlasovou chat platformou, ktorá je momentálne exkluzívne dostupná iba pre používateľov iPhonov. Aplikácia povoľuje používateľom odosielať verejné alebo súkromné audio správy v jednotlivých chat miestnostiach.

Tvorcovia sociálnej siete tvrdia, že konverzácie medzi používateľmi ostanú súkromné. Opak sa však nedávno stal pravdou. Teda, aspoň veľmi čiastočne, keďže nejde doslova o únik, ale skôr o chybu.

Náš tip
Oppo smartfón s rolovateľným displejom a nabíjaním “vzduchom”

Prestížna sociálna sieť možno nie je až tak prestížnou

Do appky Clubhouse sa dostanú iba tí, ktorí dostanú pozvánku od iných. Preto je za normálnych okolností veľmi náročné vstúpiť do tejto platformy. Web BBC hlási, že americkí vedci, zaoberajúci sa oblasťou kybernetickej bezpečnosti, zverejnili na Twitteri informáciu od istého používateľa.

Ten dokázal prenášať hlasové správy do inej webovej stránky a porušiť tak zabezpečenie platformy Clubhouse. Vývojári hneď na to zareagovali a používateľov uistili, že problém vyriešili inštaláciou ochranných prvkov, ktoré vzniknutiu obdobnej situácie dokážu zabrániť.

Táto chyba v zabezpečení bola odhalená po tom, čo si daný používateľ uvedomil fungovanie celej aplikácie. Rozhranie Clubhouse API tak prepojil so svojim webom a v podstate sa mu podarilo “zdieľať” svoje prihlasovacie údaje na diaľku s kýmkoľvek na internete. Ľudia online si tak mohli vypočuť akékoľvek zvukové rozhovory z aplikácie. Zaujímavá situácia, nemyslíte?

Clubhouse týmto jasne porušuje práva používateľov a stať sa mali aj kontroverznosti

Zaujímavosťou je, že odborníci používateľom odporúčajú aplikáciu považovať za “polovične verejnú”. Aj napriek podmienkam používania sa zdá, že hlasové rozhovory nie sú dostatočne zabezpečené na to, aby sa hacker k nim mohol nejakým spôsobom dostať.

Na YouTube sa vraj dostali rozhovory celebrít, ako Elona Muska a Kevina Harta, a to napríklad aj vďaka integrovaným funkciám záznamu obsahu z obrazovky. Vývojári tak musia ešte popremýšľať nad tým, či by sa neoplatilo podobné možnosti nejakým spôsobom zakázať. Prestížne teda nemusí vždy znamenať súkromné a bezpečné.

Clubhouse
Clubhouse | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Aj napriek tomu, že Clubhouse je možné nainštalovať iba ak ste používateľom operačného systému iOS, chystá sa aj edícia, určená práve pre Android.

Pokiaľ by vás zaujímalo viac informácií ohľadom Clubhouse, prečítať si môžete článok, v ktorom sme sa tejto sociálnej sieti venovali. Na podobnej vecičke údajne pracuje aj americký gigant Facebook. Kto vie, či sa mu podarí spraviť niečo, podporujúce podobnú myšlienku.

Náš tip
Pozor na online zoznamky, môžete prísť o peniaze

24.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+