MojAndroid

IPčko na svojej facebookovej stránke informuje o novom fenoméne online podvodov. Ide o podvody týkajúce sa zoznamovacích platforiem, ktoré sú cielené najmä na slobodné, rozvedené alebo ovdovené ženy.

Pandémia posilnila okrem online vzdelávania, online nakupovania, online pracovania aj online zoznamovanie či online podvody. Niektorí “podnikavci” sa rozhodli chopiť šance a trochu si privyrobiť na zoznamkách. Fenomén je natoľko rozsiahly, že pred ním varuje dokonca aj Europol. Ten označil útočníkov ako romantických podvodníkov. Sú to ľudia, ktorí sa tvária, že majú o vás záujem, ale v skutočnosti majú záujem len o vaše financie.

Online podvody na zoznamkách – Toto sú ich znaky

Podľa infografiky nižšie to vyzerá tak, že podvodníci sú častokrát cudzinci, ktorí využívajú internetový prekladač alebo používajú lámavú slovenčinu. Taktiež sa tvária úspešne alebo sympaticky, používajú fotky inej osoby a vytvárajú ilúziu, že o vás majú úprimný záujem.

Môžu od vás žiadať aj intímne fotografie alebo videá. Ak im ich pošlete, riskujete možné zverejnenie či vydieranie. Budú predstierať záujem o stretnutie s vami – či už pomocou videohovoru alebo osobného stretnutia. Pravdepodobne sa však vyhovoria, že im nejde internet alebo im banka zamrazila bankový účet a tak si nemôžu kúpiť letenku. Následne od vás vyžiadajú peniaze.

Čo môžete urobiť?

Ak ste podvodníkovi naleteli, nahláste to polícii a ukončite s ním komunikáciu. Ak ste poslali akékoľvek informácie týkajúce sa bankového účtu alebo aj peniaze, ozvite sa banke. Ostatným pomôžete tak, že jeho profil nahlásite danej online platforme.

Online zoznamkové podvody
Zdroj: IPčko.sk

Náš tip
Pozor! Podvodníci úradujú aj na inzertnom portáli Bazoš.sk

22.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+