MojAndroid

Jednu interaktívnu mapu koronavírusu sme tu už mali ale táto je iná. Samozrejme, ukazuje základné štatistiky ako počet nakazených, vyliečených či chorých ale CleverMaps rieši ekonomický dopad.

Koľko HDP stratilo Slovensko karanténou?

HDP (hrubý domáci produkt) zaznamenáva hodnotu tovarov a služieb, ktoré vyrobia občania štátu. Mapa zobrazuje hodnotu strateného HDP, o ktoré sme prišli v dôsledku nákazy. Čím je viac nakazených a čím dlhšie tak to číslo je vyššie.

Podľa údajov z 23. marca sme prišli o 1 378 332 dolárov počas tohto mesiaca. Je to hodnota, ktorá bola vypočítaná z HDP vyprodukovaného tento mesiac, vydelená počtom obyvateľov a vynásobená počtom nakazených. Z celkovej hodnoty 4 058 265 504 dolárov je to len malá čiastka (0,03396% konkrétne) takže to nie je až tak zlé ako napr. v Taliansku. Tam prišli už skoro o 1% HDP.

Prostredie mapy CleverMaps
Prostredie mapy CleverMaps

Mapa však označuje mierne chybný údaj – podľa nej máme prvú obeť koronavírusu. Označujú tak osobu, ktorá zomrela 18. marca, ktorá mala síce koronavírus ale ten nebol príčinou úmrtia.

Špeciálna mapa pre operátorov

České Živé ukázalo, že pre operátorov je dostupná mapa od CleverMaps, ktorá obsahuje tzv. spomienkovú mapu nakazeného. Podľa dát z mobilného telefónu a banky nakazeného je možné sledovať kde a ako dlho bol v šesťhodinových blokoch. Takáto mapa môže pomôcť nakazenému spomenúť si, kde a kedy bol, a koho tak mohol potenciálne nakaziť.

Mapa vznikla v spojení firiem Keboola, CleverMaps a Daktela a na Slovensku nie je dostupná.

24.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+